Andromeda může převálcovat Windows a odsunout Microsoft do dějin

Nový operační systém Androimeda se může díky dravosti Google a správnému chápání potřeb zákazníka stát rychle fenoménem, který zatopí konkurenci na všech frontách.  

0

První zmínky z letošního podzimu říkají, že Google pracuje na sloučení systému Chromium (prohlížeče Chrome) s Android 8. Ze spojení zřejmě vzniklo i samotné označení systému And-rome-da. Zatím nevíme nic konkrétního, ale dnes unikají informace, že první zařízení by mohly dorazit už na podzim příštího roku. 

 

Pokud by ho začal Google nasazovat jako alternativu proti Windows, mohly by se na trhu s počítači začít dít změny, jaké jsme už desítky let neviděli. Snadno by mohly připomínat příběh Nokia, neotřesitelná jednička na trhu se zřítila do zapomnění neuvěřitelně rychlým pádem. 

 

Proč je příběh Nokia a Microsoftu podobný? Jednoduše díky zahleděnosti do vlastní neomylnosti a zatuchlé neochotě myslet na zákazníky. Stejně jako Nokia i Microsoft vzbuzuje dojem, že vyrábí produkty sám pro sebe, pro svůj zisk, než pro zákazníky. Zatímco Nokia se ze snu probudila ještě poměrně včas a pokusila se zachránit paradoxně smrtelným polibkem od Microsoftu, američané sice od nástupu Satya Nadelly deklarují otevřenost, ale výsledky nejsou vidět vůbec nikde.

Ba právě naopak. Revoluční produkt Windows 10 rozhodně není po dvou letech vývoje nejlepším systémem všech dob a přes rozdávání zadarmo nedosáhl ani poloviny svého cíle, tedy nasazení na 1 miliardu zařízení.  Podle Microsoftu je důvodem neúspěch mobilní divize a faktické ukončení prodejů aktuálně nejlukrativnější části systému (z pohledu tržního podílu). Mobilní Windows jsou propadákem z mnoha důvodů, především díky podprůměrné nabídce zařízení a v posledním roce především díky jeho nespolehlivosti. 

 

Co je ale nejhorší a může být možným důvodem k rychlému pádu, nedaří se nejhlavnější cíl Windows 10. Nadella toužil v zákaznících vyvolat dojem, jaký doposud nikdy nevzbuzoval.

Satya Nadella: Windows 10, který budete milovat.

Jak bylo prohlášení nafoukané, po dvou letech vypadá směšné. Operační systém přece zákazníci nemilují. Mohou milovat jedině značku. A na rozdíl od Nokia, Apple nebo Google nebyl Microsoft nikdy obdivován nebo milován. A stále není proč ho milovat. Nevzbuzuje emoce. A pokud ano, jsou negativní. Devastace a prodej Nokia, opakované odkládání termínů, zdražování OneDrive, aktuálně nefunkční synchronizace Outlook.com a desítky průšvihů pověst nezlepšují, ale zhoršují. 

 

Situaci nezlepšuje ani jasné soustředění na jedinou pevnou základnu Microsoftu, firemní sféru. Vývoj směřuje k online službám, Outlook.com, Office a servery Azure. Budoucnost má tedy zajištěnou, možná. Do okamžiku, než se objeví i tady dostatečná konkurence. 

 

Andromeda jako první reálný konkurent Windows

A do takové nálady vstupuje Andromeda. Odladěný Android a nejsilnější prohlížeč internetu na světě Chrome. Statisíce ověřených aplikací, miliardy prodaných mobilů a tabletů. Pevně rozkročen k úspěchu především svou empatií k potřebám zákazníků. 

 

Jeden příklad za všechny demonstruje, jak snadný pád Windows může zažít.

Microsoft Photos a Google Photos. Byl to Microsoft, kdo uvedl převratnou fotogalerii v zárodku vývoje Windows 10. Plně synchronizovaná, s automatickou tvorbou alb a 30GB prostoru na OneDrive. Jednou své fotky otagujete, dostanete je na každém zařízení online i offline, už nikdy o ně nepřijdete. 

 

Rychlost, s jakou zareagoval Google byla nevídaná. Ještě před oficiálním vydáním Windows 10 uvedl pro Android (a co hůř i pro iPhone) Google Photos. Při uvedení byly spíše chudou konkurencí. Jenže letos jde o nejprogresivnější galerii, jakou v telefonu můžete mít. Řadí fotky do alb automaticky pomocí rozpoznávání prostředí nebo obličejů, hlasově vyhledává podle tagů, zobrazuje fotky v animované slide show s hudebním podkresem. A jako bonus vydává vlastní aplikaci pro skenování papírových fotek

 

A Microsoft? Co uměla galerie na počátku, umí dodnes, drobné změny ji nikam neposouvají a vrcholem je chybějící základní funkce, sdílení alb s ukládáním do úložiště. Google už má mezi tím alba, do kterých si uživatelé mohou vzájemně přidávat fotky. A aby byl zmar úplný, Microsoft zmenšil uživatelům místo zdrama na OneDrive na nepoužitelných 5GB, Google nabízí NEOMEZENÝ prostor pro všechny. 

 

A přesně takhle to může vypadat po uvedení Andromedy. Smrtelně rychle pro Windows. Dodnes zákazníci neměli volbu, ale co když nebude Windows najednou jediným systémem, který mohou mít v práci i doma? V tabletech už Android mají, v mobilech také, na řadě je auto (Android Auto), televize (Android TV) a počítače.

 

Jeden systém vládne všem. Ale pokud Google neudělá chybu, nebude to Windows. 

Upravit
comments powered by Disqus