Jak snížily chyby Meltdown a Spectre výkon počítačů? Podívejte se na nejnovější testy

Bezpečnostní aktualizace Windows 10, nasazující ochranu proti chybám Meltdown a Spectre je ke stažení od 5. ledna 2018. Původní spekulace upozorňovaly na možné snížení výkonu procesorů až o 30%. Jak dopadly první testy? 

0

Kumulativní aktualizace Windows 10 KB4056892 se postupně automaticky stahuje na počítače. Má zamezit zneužití bezpečnostní chyby v procesorech a zabránit neoprávněnému čtení uživatelských dat. Zatím se neprokázalo, že by chyba umožňovala data zapisovat nebo je měnit.

 

Výrobci i vývojáři společně několik měsíců chybu zamlčovali, aby stihli připravit opravy. Jakmile zpráva unikla, začalo se spekulovat o zásadním vlivu na výkon procesorů, které

se mělo pohybovat mezi 5-30%. Intel takové informace okamžitě popřel a označil vliv na uživatele za minimální. 

První testy ukazují minimální vliv

Server TechSpot zveřejnil první měření, ze kterých vyplývá opravdu jen minimální vliv na výkon. O podstatných 23% klesla jen rychlost zapisování a čtení větších 4K souborů, zatímco u ostatných je vliv zanedbatelný. 

Zdroj: Techspot

U menších souborů je zpomalení rychlosti zápisu a čtení už tak nepodstatné, že ho běžný uživatel nemůže zaznamenat.  

Graf rychlosti zápisu a čtení u menších souborů

Hry se nezpomalily vůbec

Velké obavy měli hráči her, pro které je výkon procesoru klíčový. Dalším grafem je proto měření u několika nejnovějších herních titulů na sestavě Intel Core i7-8700K a grafickou kartou Nvidia GTX1080Ti. Rozdíl ve výkonu není žádný a paradoxně někdy i o pár FPS vyšší.

Výsledky měření u Battlefield 1

Ani Assassin se nezpomalil

A jak dopadl váš počítač? Už máte aktualizováno? Pozorujete nějaké změny? Napište nám o tom do komentářů. 

 

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus