Moje Lumia s Windows dosluhuje, jaký mobil si mám koupit, vybrat Windows, Android nebo iPhone?

Tohle nebude snadné čtení. Kdo navštěvuje náš web, má Windows phone rád a ze situace okolo našeho oblíbeného operačního systému není šťastný. Mnohým v průběhu roku došla trpělivost, jiní čekají na pokračování nekonečného příběhu, ale část zákazníků musí, nebo chce, vyměnit svůj mobil právě nyní. Zkusíme napovědět co dál. 

0

Po prázdninách se v naší online poradně strhla lavina dotazů na výměnu telefonu za nový. Z části to mají na svědomí opět mizející kontakty z Outlooku, někomu mobil nepřežil dovolenou nebo nefungoval podle očekávání. Odpověď na takovou otázku ale není snadná a i když my jsme ji v redakci už vyřešili, každému bude vyhovovat něco jiného. 

1. varianta: Koupit si nový Windows 

Pokud jste s Windows 10 Mobile stále spokojeni, jako první variantu prostě zvažte nový Windows telefon. Podpora systému je zaručena ještě nejméně dva roky, díky univerzálním aplikacím pro Windows se stále můžete těšit na nové funkce a nejdůležitější aplikace třetích stran jsou zatím pravidelně aktualizovány. V nedohlednu je i nová verze univerzálních Windows, se kterou však na žádném současném telefonu nepočítejte, navíc je téměř jisté, že na nich žádná aplikace z Windows Phone 8 (kterých je stále většina) nebude fungovat.

 

Jaký mobil koupit? S ohledem na naše zkušenosti jsme vybrali jen několik modelů. Nedoporučujeme nákup přístrojů, které nezmíníme, můžete nám důvěřovat, každý z nich chybí z dobrého důvodu.

  • HP Elite X3 - Stále poměrně drahý přístroj s dobrou podporou výrobce a užitečným Continuum. Obdrží poslední aktualizaci Windows 10 Mobile
  • Alcatel Idol 4 Pro - Úplně poslední telefon s Windows z vyšší střední třídy, vypadá poměrně luxusně a obdrží poslední aktualizaci. Není však vůbec levný. 
  • Lumia 550 a Lumia 650 - chcete-li šetřit, při troše snahy se dají sehnat nové. Obdrží i poslední aktualizaci W10M.
  • Lumia 640LTE/XL - Velmi oblíbený přístroj, stále perfektně zvládá W10M a jako jediný starší přístroj obdrží poslední aktualizaci.
  • Lumia 930 - jako jeden z mála mobilů zvládá perfektně a rychle Windows 10, není příliš velký a skvěle fotí. Neobdrží sice oficiálně poslední aktualizaci, ta ale nepřinese nic, co vám mělo chybět. Sehnat nový kus už není snadné, proto zvažte nabídku bazarů.
  • Lumia 1520 - stále patří mezi vrchol Lumií, někteří uživatelé ji považují za nejzdařilejší Windows telefon vůbec. Novou už ale neseženete. 
  • Lumia 950/XL - je na konci seznamu, protože ji nedoporučujeme, ale zmínit ji musíme. Podle nás jde o nevypočitatelný přístroj, s Windows 10 pracuje často prapodivně, hodně často zlobí baterie, restartují se, zamrzají. Jsou sice uživatelé, kteří na ni nedají dopustit, ale podle nás spíš mají jen štěstí. 

 

Původně v tomto místě článek pokračoval rozborem iPhone a Android, ale nakonec se tak rozrostl, že jsme ho rozdělili na kapitoly. Obě stojí rozhodně za přečtení, i když už jste možná rozhodnuti. 

 

2. varianta: Nakousnout kyselé jablko

Proč si vybrat nebo zatratit iPhone od Apple zjistíte v článku

Moje Lumia s Windows dosluhuje, proč si koupit iPhone a jaký si vybrat?

 

3. varianta: Stát se robotem od Google

Proč si vybrat Android od Google zjistíte v článku

Moje Lumia s Windows dosluhuje, proč si koupit Android a jaký si vybrat?

 

Patří do rubriky: Přístroje
Upravit
comments powered by Disqus