Sjednocením Windows 10 se z telefonů opět stávají ''kapesní počítače''

Telefony s Windows 10 se konečně přibližují počítačům, doplňují funkce, upravují prostředí i ovládání. Je to ale dobře?

0

Pamatujete doby, kdy se telefonům ještě s Windows Mobile říkalo kapesní počítače? V mnoha funkcích i vzhledu totiž připomínaly počítačový Windows. Windows Phone se přiblížil více telefonům, přinesl značně omezené funkce a revoluční prostředí, které nebylo přijato s nadšením.

 

Windows 10 přináší to nejlepší z obou světů, odlišují se a poznáte je na první pohled, alespoň si to myslí Microsoft.

 

Stejné prostředí na všech zařízeních

Windows na telefonech je jako Windows na počítači bez Plochy. Všiměte si podobnosti Startu na počítači a Start screenu na telefonu, všetně posledně nainstalovaných aplikací. Bohužel na mobilu zatím chybí nejpoužívanější aplikace, což by jistě mnoho uživatelů ve zmatečném abecedním přehledu přivítalo.  

 

Start je průhledný s tapetou na pozadí, stejné je také notifikační centrum, Nastavení i oznamovací ikony.

Sjednocené univerzální aplikace

Předinstalované aplikace na Windows počítači jsou stejné s těmi na telefonu. I systémové funkce jako Zprávy, telefon nebo mail obstarávají univerzální aplikace, shodné pro všechna zařízení.

 

Aplikace na počítači se však tváří jako běžný program na ploše a při rozpoznání myši zobrazí upravení prvky pro ovládání jako jsou posuvník a tlačíka, na tabletu se přizpůsobí pro dotyk. Aplikace jsou responzivní a při rozpoznání menší obrazovky jako je telefon přeskládají své položky pro menší displej.

 

Společný Windows Store

Pro univerzální aplikace přichází i jednotný Windows Store, který nabízí položky podle typu zařízení. Na svém počítači můžete jako běžný program používat svou oblíbenou aplikaci z telefonu na úpravu fotek nebo si zahrát oblíbenou hru. Pro vývojáře to také znamená jednodušší možnosti při tvorbě aplikací. Vyvíjí se pouze jedna aplikace, sdílející až 70% programovacího kódu, přizpůsobuje se jen rozhraní. 

 

Stejné nastavení systému a údaje

Aplikace i systém mají jednotná nastavení pro všechna zařízení, vzájemně se synchronizují. Všude máte stejné nastavení vzhledu, společných částí systému, hesel, pomocí OneDrive se důsledně synchronizují fotografie, zprávy i kontakty. 

 

Konečně se úplně synchronizují i postupy v hrách a je možné pozastavit rozehraný level na mobilu a dohrát ho např. na XBOX. První takovou vlaštovkou je např. Helo: Spartan Strike

 

Připojení myši, klávesnice a USB disku

K Windows telefonům se dá nyní stejně jako k počítači připojit také myš a klávesnice. Připojit myš a klávesnici se hodí nejen pro psaní delších textů, ale i vytvoření prezentací v Powerpointu nebo hraní počítačových her s připojením k televizi. Na fotce si můžete všimnout zobrazených ovládacích prvků pro myš, posuvníku a kurzoru na mobilu po jejich připojení.

 

Dojem kapesnho počítače doplňuje plné připojení USB flash disků médií nebo propojení kabelem. 

 

Nový jednotný název Windows 10 dává opravdu smysl, uživatelé by si v budoucnu měli být jisti prostředím, ve kterém se pohybují. Otázka na závěr však zní, zda o to opravdu stojí, zda kompromisy, které sjednocené prostředí přináší, vyváží ergonomické zlotřilosti jako hamburger menu na displeji vlevo nahoře, které Microsoft pevně obhajuje

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus