Zkrachovalo Vertu, výrobce luxusních telefonů založený Nokií

Výrobce luxusních telefonů Vertu byl založen roku 1998 společností Nokia. Úspěšný projekt v rámci restrukturalizace a úpadku operačního systému Symbian v roce 2012 prodala. Vertu pak několikrát změnilo majitele a včera oficiálně oznámilo přechod do likvidace.

0

Ještě letos v březnu, kdy oznámil svůj úmysl Vertu koupit turecký milionář Hakan Uzan, to vypadalo na další nadějný rozvoj. Uzan, který hodlal do obchodu vložit přes 60 milionů liber (skoro 1,5 miliardy korun), však nedávno zjistil, že nesplacené pohledávky společnosti přesahují 165 milionů dolarů (téměř čtyři miliard korun). Z obchodu tedy sešlo a Vertu je nyní v likvidaci.

Naděje na zachování výroby luxusních telefonů však zcela nevyhasla. Přestože výroba jako taková v současné době končí, Uzanovi připadne značka spolu s množstvím patentů. Je tedy možné, že se v budoucnu dočkáme dalších zařízení.

 

Telefon jako módní doplněk

Původním záměrem Nokia nebylo chrlit miliony zařízení ani se zaměřovat výkon a funkce, ale vyrábět luxusní­ módní doplněk sloužící hlavně k reprezentaci, podobně jako třeba švýcarské hodinky. 

 

Vertu, původně osazené operačním systémem Symbian, nemělo na trhu obdobu a telefony vyrobené ze zlata, platiny nebo kůže, osazené drahými kameny, brzy používali milionáři i světové superstar, jako např. Madona. Experimentovaly dokonce s použitím syntetického safíru, kterým chtěl displeje chránit americký Apple.

 

Cena Vertu začínala ve speciálních edicí kolem sta tisíc korun, nezřídka se však přehoupla i přes milionovou hranici.

Patří do rubriky: Android myNokia.cz
Upravit
comments powered by Disqus