Wi-Fi Extender je samostatné zařízení přímo do zásuvky nebo vypadá jako router pro předávání signálu Wi-Fi sítě, který zesílí a umožní zvětšení dosahu na vzdálená místa, kam hlavní router nedosáhne, například prodlouží signál na zahradu nebo do dalších místností v domě nebo ve firmě. Jako vždy je to ale něco za něco, Extender využije část pásma pro příjem a část pro vysílání, v praxi se tedy rychlost (propustnost) Wi-Fi sítě přibližně o polovinu zmenší.
Označení extenderu se v obchodech liší, můžete se setkat také s repeaterem (prostým opakovačem signálu) nebo s Network Extender, který se umí propojit s hlavním routerem i kabelově. A kterékoli z těchto zařízení se často pojmenovává jako boostery.
Jak funguje Wi-Fi extender
Wi-Fi Extender funguje zpravidla velmi jednoduše, po zapojení do zásuvky vyžaduje nastavení sítě, kterou má zesílit, potřebujete samozřejmě znát SSID a heslo. Aby extender správně fungoval, měl by umět stejný typ přenosu jako hlavní router (podpora 2,4Ghz/5Ghz).
Vzhled Extenderu si dnes můžete zvolit v několika verzích. Může vypadat velmi podobně jako domácí router s anténami nebo se vyrábí ve verzi přímo do zásuvky, podobající se rozdvojce. Oba typy můžete připojit pomocí ethernetového kabelu a nakonfigurovat, kvalitnější lze nastavit i bezdrátově.
Zvýšení dosahu a rozšíření signálu Wi-Fi je možné i pomocí routeru, většina značek na trhu podporuje funkce opakovače, často je pojmenovaná jako Repeater nebo Wireless Bridge.
Rychlost Wi-Fi přes extender
Opakovač principiálně nemůže poskytovat stejnou rychlost připojení jako hlavní router, pro příjem používá část přenosového pásma, druhou část pro vysílání, výsledná rychlost je tedy přibližně poloviční. Ideální je proto přijímat signál na odlišném kanálu než vysíláte a vůbec nejlepší je mít dražší repeater a přijímat signál v jednom pásmu (5Ghz) a vysílat na druhém (2,4Ghz).
Co znamená WiFi Mesh?
Aby v označování opakovačů byl ještě větší zmatek, existuje také systém nazvaný Wi-Fi Mesh. Jde v podstatě o předem nakonfigurované opakovače prodávané v sadě např. tří kusů, které zapojíte k hlavnímu routeru, vyhledají se samy nebo pomocí mobilní aplikace a provedou veškerou konfiguraci. Mnoho výrobců pak do sítě Mesh doplňuje další služby jako dětský zámek nebo omezení přístupu pro hosty. Celá sada by měla být bezpečnější, zpravidla je také výrazně hezčí do domácnosti, ale nebývá příliš levná, cena oproti řešení s běžnými opakovači bývá až deset tisíc korun.