10 tajných gest pro zrychlení ovládání vašeho telefonu Android

Naučíme vás ovládání telefonu gesty, o kterých jste možná nevěděli. Zrychlíte ovládání systému i aplikací, na klávesnici začnete psát jako profesionál.  

0

Otevřete nastavení tahem dvěma prsty

Rychlá nastavení Wi-Fi, Bluetooth, světla a dalších otevřete přejetím dolů dvěma prsty po displeji. Gesto funguje jen v základním nastavení Android, pokud nepoužíváte cizí louncher nebo jste ho nezměnili v nastavení. 

 

Informace o spuštěné aplikaci

Otevřete multitasking spuštěných aplikací a podržte prst na aplikaci. Získáte informace o aplikaci z nastavení. Funkce je závislá na verzi Andorid a může vyžadovat spuštěný Vývojářský režim. 

Ovládání notifikací

Oznámení z horní lišty zavřete tahem prstu do strany. V Androidu 6.0 Marshmallow podržením prstu můžete navíc notifikace nastavovat. K dispozici je blokování nebo nastavení priority.

 

Zvětšení trojitým poklepáním

Trojitým klepnutím do obrazovky aktivujete lupu. Zvětšíte fotku, text nebo obrazovku. Zvětšení nastavíte v Nastavení > usnadnění > zobrazení > zvětšit dotykem. Velikost lupy regulujete roztažením prstů.

 

Úprava a kopírování textu podržením prstu

Ve většině aplikací podržením prstu na textu aktivojete jeho úpravu, kopírování a vložení. Vyjímkou jsou některé aplikace jako Messenger, který otevře kontextovou nabídku. 

 

Ovládání oken tahem dolů z adresní řádky v Chrome

V otevřených oknech prohlížeče internetu Chrome se dostanete kliknutím na ikonu s číslem v adresním řádku. Jednodušší variantou přepínání je tah prstu z adresní řádky dolů. Rychlé přepínání mezi okny je možné tahem prstu po adresní řádce. 

 

Oprava textu podržením mezerníku na klávesnici

Gesta v originální Google klávesnici zrychlují výrazně úpravu textu. Podržením mezerníku a posunem do stran pohybujete kurzorem v textu. 

 

Aktivace klávesnice pro jednu ruku

V originální klávesnici Google aktivujete režim pro ovládání jednou rukou podržením tlačítka pro odeslání a výběrem ovládání jednou rukou.

 

Listování v menu aplikací

Podržením prstu na ikoně menu v aplikaci (tři tečky) aktivujete výběr položek tahem prstu v nabídce. Jakmile prst uvolníte, otevře se zvýrazněná položka. 

 

Přiblížení mapy poklepáním

Poklepáním ve vestavěné aplikaci Mapy a také ve většině ostatních navigacích od vývojářů třetích stran přibližujete a ovládáte přiblížení a oddálení mapy poklepáním na displej. 

Patří do rubriky: Android
Upravit
comments powered by Disqus