15 nejlepších tipů, jak nejlépe nastavit telefon s Androidem, šetření baterie a výkonu

Sestavili jsme seznam dobrých tipů a triků, jak nastavit a využívat váš telefon s Androidem naplno, aby se stal výkonnější a spolehlivější. 

0

V našem seznamu jsme se soustředili na zvýšení komfortu a užitečnosti telefonu a tabletu s Androidem, omezení nežádoucích vlivů na plynulost systému, zlepšení výdrže baterie, přizpůsobení a funkce, které pomohou využít mobil naplno. Některé tipy by jste měli vyzkoušet hned, jiné se budou hodit jen některým uživatelům, protože je pro ně nutný minimálně Android 6 Marshmallow.

Nastavení Oznámení a notifikací

Výrobci se ve svých prostředích různou měrou věnují nastavení oznamovacího centra. Např. Xiaomi má už po vybalení nastavenou velmi přísnou politiku zobrazování notifikací, v horní liště se nezobrazují většinou otravné a bezcenné ikonky a celé prostředí je velmi čisté.

 

Oproti tomu např. Huawei ponechává notifikace od počátku žít svým životem a ještě k nim mnoho otravných hlášek sám přidává. Pokud máte Android 6 a vyšší, věnujte pár dní vypínání a nastavení zbytečných oznámení, potažením prstu na oznámení zobrazíte možnost vypnutí nebo vstup do menu, vypněte zbytečná oznámení, která rozsvěcejí displej a nastavte si prioritní aplikace, které chcete vidět jako první. Ušetříte tím především baterii. 

 

Nastavení Nerušit

Android 6 přináší také možnost vypnutí notifikací v určeném čase službou Nerušit. Umožňuje blokovat všechna oznámení, nebo ponechat jen ty nejnaléhavější. Dokonce si můžete nastavit časové bloky, v nichž se Nerušit aktivuje automaticky.

 

Smazání nebo zakázání aplikací

Předinstalované aplikace mohou být často požíračem výkonu a úložného prostoru, i když je nechcete používat. Všechny Google služby a mnoho dalších od výrobce však nelze odinstalovat, proto je ve správci aplikací alespoň zakažte. 

Sledování spotřeby dat

Jen málo z nás má neomezený datový tarif, využívejte pravidelně nastavení bezdrátových sítí pro sledování svojí spotřeby a zjišťujte, který program má vysokou spotřebu. Nastavte si datový limit, aby jste zabránili zvýšenému účtu. Pokud s daty bojujete, stáhněte si z Google Play aplikace pro sledování spotřeby dat, většina z nich poskytuje podrobné statistiky. 

 

Nastavení výchozích aplikací

Po prvním spuštění telefonu jste si jistě povšimli, že se váš telefon dává na výběr aplikaci pro otevření odkazů nebo souborů, pokud jich je nainstalování více. Příkladem je internetový prohlížeč, na výběr je zpravidla vestavěný Chrome a prohlížeč výrobce. Pokud pouze vyberete jeden z nich, telefon se příště dotazuje znovu. Vyzkoušejte si své oblíbené aplikace a nakonec zašktrněte na dotaz volbu Použít vždy, vybraná aplikace se nastaví trvale. Spravovat taková nastavení můžete v Nastavení > Aplikace > Výchozí aplikace.

 

Šetřete baterii zakázáním aplikací na pozadí

Aplikace na pozadí jsou společně s displejem nejpodstatnějším žroutem výkonu i baterie. Neustále sledujte, které aplikace běží a rozhodujte, které opravdu potřebujete. A přečtete si 8 nejzákladnějších tipů, jak neplýtvat baterií.

 

Šetřete úložným prostorem

 

 
Mazejte důsledně nepoužívané aplikace a věnujte pozornost těm, které jsou v provozu. Např. Facebook nebo Messenger zabere svými dočasnými soubory klidně i 1GB dat! Mazejte je ve správci aplikací. 
 

Přizpůsobte si plochy, vyzkoušejte různé widgety

I když mohou mít vliv na spotřebu baterie a částečně i na výkon, vyzkoušejte některé praktické widgety na plochu. Velmi zrychlí práci připnutí oblíbených kontaktů, uložte si zástupce oblíbených webových stránek, mnoho z nich je rychlejších než aplikace. Pro zprávy a novinky vyzkoušejte české Tapito, učí se co vás zajímá a umí zobrazit novinky i na zamykací obrazovce. 

Přizpůsobení mobilu

Největší výhodou Andoridu je nekonečná přizpůsobitelnost. Pokud nechcete příliš přemýšlet nad vlastním písmem systému nebo tapetami, vyzkoušejte tzv. lounchery. Umí kompletně proměnit prostředí telefonu k nepoznání. Každý výrobce má svůj základní, ale v Google Play jsou jich stovky. Většina louncherů má na výběr různá témata s tapetami, barvami i doplňkovými službami. Louncher umí změnit rozložení ploch, přesunout na něm všechny zástupce ve stylu iPhone nebo napaka schovat nepoužívané do menu. 
 

Google Smart Lock

Nastavte si Google Smart Lock, ohlídá bezpečnost systému a vyhledá ztracený mobil. Aby jste nemuseli stále odemykat svůj telefon, v nastavení deaktivujte zámek telefonu tam, kde se cítíte v bezpečí, např. doma bude mobil stále odemčený a nemusí se zamknout ani v případě, dokud ho nosíte na těle. 
 

Zámek obrazovky a jeho přizpůsobení

A když už mobil zamykáte, prozkoumejete všechny varianty zámků. Pokud máte otisk prstu, máte vyhráno, jinak použijte zkrácené heslo nebo odemčení pomocí tahů na displeji. Nastavte si, co mohou cizí oči vidět na zamykací obrazovce, můžete určit aplikace, které budou zobrazovat plovoucí oznámení nebo celé zprávy, v Google Play najdete aplikace, které rozšiřují možnosti zamykací obrazovky. Vyzkoušejte např. odemčení poklepem. V nastavení se rozhodněte, které aplikace budou mít svého zástupce pro rychlé spuštění, standardně jde většinou o fotoaparát a telefon, ale zvolit můžete libovolnou. 
 

Vlastní klávesnice

Google klávesnice Gboard patří mezi nejlepší, přesto má své velké konkurenty. Nejznámnější bude SwiftKey, v Google Play ale najdete desítky dalších, které mají vlastní sady smajlíků nebo animovaných GIFů. Povolte klávesnici přístup ke svým zprávám, kontaktům, emailům, rychle se učí a stane se chytřejší v našeptávání. 
 

Diktujte texty

A když už jsme u klávesnic, používejte je co nejméně. Texty prostě diktujte. Nejdříve si budete připadat podivně, ale diktování zpráv je tak návykové, že si velmi brzo zvyknete a budete možná na telefon mluvit i na veřejnosti. Hlasové zadávání od Google je absolutní jedničkou, umí dobře česky a nepíše jen zprávy, ale ovládá mnoho funkcí.
 

OK Google

Vyhledávejte na internetu, poroučejte svému mobilu, pište zprávy v autě bez jediného dotyku, prostě řekněte OK Google a poroučejte. Neznáte příkazy? Přečtete si seznam českých hlasových povelů OK Google
Patří do rubriky: Tipy, triky a nastavení
Upravit
comments powered by Disqus