Co znamená USB-C, není to jen nástupce microUSB nebo konektor pro dobíječku

Nejnovější mobilní telefony mají ve specifikacích uvedeno u dobíjení USB-C, co to znamená? Nejde jen o konektor dobíjení, ale nové USB rozhraní. Mělo by být jednotné, ale není. 

0

Klasický hranatý USB konektor (USB-A) má v počítači asi každý. Protože pro mobilní zařízení byl nepřiměřeně veliký, následovalo ho miniUSB a později microUSB, které bylo ustanoveno jako univerzální dobíjecí konektor a setkáváme se s ním dodnes ve většině mobilních zařízení. 

 

MicroUSB však nesplňovalo všechny nároky, přicházející s potřebou dobíjet vyšším proudem a přenášet současně zvuk i obraz. A díky svému tvaru dokáže otrávit každého, kdo se ho pokouší zastrčit po hmatu. A tak vzniklo USB-C, oboustranný konektor budoucnosti, jenž měl sjednotit všechny požadavky. Povedlo se to ale bohužel jen částečně. 

S USB-C se zatím setkáváme především ve specifikacích nejdražších mobilních telefonů s vyjímkou iPhone, který ho tradičně ignoruje a jde si svou cestou. Postupně však proniká i do tabletů a notebooků a jejich příslušenství, myší, klávesnic nebo externích disků. 

 

Co je USB-C

USB typ C je však univerzální označení pouze pro tvar konektoru a uvnitř 24 pinů, zapojitelných oboustranně. Bohužel neříká nic o rozhraní, které na něj výrobce zapojil, jak by se zdálo z původního záměru sjednocení. V praxi tedy oválný oboustranný konektor může skrývat klidně starší verzi USB 2.0 nebo 3.0, dokonce i superrychlý Thunderbold 3 od Microsoftu s přenosem dat až 40Gb/s.

 

Rozhodující je tedy při koupi kabelu vědět, pro jaké rozhraní ho kupujete a jakou rychlost potřebujete. Zpětně je sice kompatibilní, novější kabel zvládne připojit i starší zařízení, obráceně to ale neplatí. Pokud kupujete kabel pouze pro dobíjení mobilu nebo tabletu, hledejte na obalu označení PD (Power Delivery) podporující proud až 100W. Dejte pozor, jaký kupujete, zejména čínští výrobci prodávají kabely se starším USB-A, který povolí pouze 15W, což pro dobíjení nestačí. 

 

Stejný vzhled, různé rychlosti přenosu dat

U přenosu dat je to ještě složitější, tvar kabelu USB-C může skrývat různé specifikace:

  • USB 2.0 - max. rychlost přenosu 480Mb/s, vyskytuje se vyjímečně, spíš z Číny.
    USB 3.1 první generace - max. rychlost přenosu 5Gb/s.
  • USB 3.1 druhá generace - max. rychlost přenosu 10Gb/s.
  • Nejnovější USB 3.2 - max. rychlost přenosu 20Gb/s.
  • Thunderbold 3 - max. rychlost přenosu 20Gb/s, vyžaduje shodné rozhraní na zařízení i kabelu. 

Připojeno však může být i HDMI, DisplayPort, MHL nebo Thunderbolt, které může bránit připojení některých typů příslušenství. 

U adaptérů je to naštěstí jednodušší, fungují všechny, na obalu pouze vyhledejte nejvyšší propustnost dat.

 

Upravit
comments powered by Disqus