Dlouhodobé zkušenosti se Samsung Galaxy S8+ od loučícího se fanouška Windows Phone

Galaxy S8+ je skvělý mobil, umí všechno, na co si vzpomenu. Fotí rychle a pěkně. Přečtěte si, zda jsem na něm vůbec našel nějaké chyby.  

0

Samsung Galaxy S8 Plus je na trhu už několik měsíců, bez debat se jedná o jeden z nejvýraznějších modelů roku 2017, který bychom mohli označit jako rok eliminování rámečků kolem displejů. Samsung byl první výrobce, který inovaci na trh přinesl.

 

Nebudu rozebírat všechny technické detaily Galaxy S8+, čekejte spíše test plný dojmů dřívějšího uživatele mobilních Windows, pro kterého se stal prvním dlouhodobě používaným Androidem. 

Dostane vás na první pohled?

Samsung telefony jsem vnímal spíše jako levné nic neříkající, často špatně a nekvalitně vyrobené šunty. Od modelu Samsung Galaxy S6 se ovšem hodně změnilo a Galaxy S8 i S8 Plus jsou jedny z nejlépe vyrobených telefonů, navíc se zvýšenou odolností z viditelně pěkných materiálů.

Samsung v nejnovější vlajkové lodi skloubil design a funkci tak, jak se to ještě žádnému výrobci zatím nepodařilo, měřit se může snad jen s iPhone X a podle nadšené recenze Huawei Mate 10 Pro nespí ani čínská konkurence.

 

Jakkoli některým uživatelům vadí zvětšování displejů, já jsem za ně rád. Už od dob mojí první dotykové Nokia 5230 jsem chtěl vždy větší displej, Microsoft Lumia 950 XL mi dokázala v mnoha ohledech nahradit počítač a Samsung Galaxy S8 Plus k tomu přidává spoustu kvalitních aplikací. Notebook používám už pouze na práci a jinou produktivní činnost, i když někdy i k telefonu připojím klávesnici a píšu dokumenty.

 

S Androidem se musím srovna, moc mi to ale nejde

Skřípu zuby a každou chvíli vzpomínám na kvalitní a velmi dobře použitelný Windows Mobile, který Microsoft zadupal do země svou vlastní neschopností. Neocením bohatá nastavení prostředí Touchwiz od Samsungu, když jeden z nejvýkonnějších procesorů na světě nestačí na absolutně stabilní a plynulý chod nejnovější verze Androidu 8.0.

 

Ano, už to není dýchavičný systém jako dřív a Windows dávno nejsou vzorem stability, ale proboha, musí každá aplikace běžet jinak, vypadat jinak, stejná tlačítka mít různý význam a ještě k tomu někdy prostě zamrznout, spadnout nebo se prostě restartovat, aniž bych zrovna telefon podrobil náročným operacím?

 

Většinu dne Galaxy S8+ drží v pohodě, žádné záseky ani zpomalení, ale pak si zapnu třeba jen Instagram a než se vůbec dostanu k focení, často už nemám, co bych zachytil. Nechci vinit přímo Touchwiz, který si nese mnoho stigmat z minulosti, časem se z něj stalo jedno z nejlepších prostředí, z Nokia 8 mám vyzkoušené, že ani čistý Android není bez chybičky, ale u Samsungu se prostě nemůžu ubránit dojmu, že je pořád citelně nevyzpytatelnější.

Z displeje nebudete chtít odtrhnout oči

Co z Galaxy dělá téměř jedničku na trhu je hardware, který nesnese kritiku. A je to především displej, který z něj dělá telefon jako z jiné planety. V případě většího bratra S8+ má 6,2 palce a osobně mám dojem, jako by Samsung původně navrhl větší variantu a z ní teprve vytvářel menšího sourozence. Jas a pozorovací úhly jsou neuvěřitelné, skvělá černá a zaoblení po stranách posouvají zážitek úplně do jiné dimenze, zvykl jsem si i na hodně saturované barvy.

 

Po večerech v posteli nebo ve školních přednáškových sálech mi pro sledování filmů zcela nahradil notebook. V noci oceníte i velmi nízký jas, který je v kombinaci s nočním režimem hodně příjemný pro unavené oči. Samsung displeje prostě umí, potvrzuje to dodávkami panelů pro Apple do jeho vlajkové lodi iPhone X.

 

Každý se může stát profesionálním fotografem

Skuteční profesionální fotografové mi to prosím odpustí, ale v běžném životě lze Galaxy S8 označit za skutečný fotoaparát. S jedním 12 megapixelový snímačem dokáže často víc, než konkurence se dvěma čočkami. Fotky jsou nebývale ostré, dobře prosvětlené a plné barev i za horších světelných podmínek. Na fotoaparátu u S8 Plus není výhodou jen samotný fotoaparát, ale při bleskovém focení momentek oceníte především jeho rychlost, vůbec se nemusíte snažit, jen dvakrát za sebou zmáčknout vypínací tlačítko a už stačí jen zmáčknout spoušť. Snadné a vše v řádu milisekund. Tahle rychlost mi u Lumií chyběla.

 

Stále větší místo si dobývají videa, ani zde Galaxy nezaváhá. Doporučuji natáčet fullHD videa při 60 snímcích za sekundu, video je plynulejší a celkově z něj mám lepší dojem.

Galaxy S8+ vybijete klidně za 4 hodiny, ale vydrží i 2 dny

Vzhledem ke kapacitě baterie 3500 mAh jsem nečekal nijak dobrou výdrž. Samsung ale umí několik vychytávek, které dokáží udržet telefon v provozu i dva dny, samozřejmě za cenu několika kompromisů. V případě „krize“ je možné přejít do ultra úsporného režimu, ve kterém lze využívat jen několik aplikací a díky využití tmavých barev a nízkého jasu se sníží i samotná spotřeba displeje.

 

Fyzika je neúprosná a tak sledování videí nebo hraní náročných her dokáže vybít teelfon během pár hodin. Naštěstí Samsung podporuje rychlonabíjení i standard Qi pro bezdrátové nabíječky. Tady však exceluje konkurenční Huawei Mate 10 Pro, především pod zátěží vydrží minimálně o 30% delší dobu díky speciálnímu čipu s umělou inteligencí pro kontrolu spotřeby. 

 

Data v bezpečí, pohodlí až na druhém místě

Nesmím zapomenout na bezpečnost. Telefon lze odmykat tradičně pomocí čtečky otisků prstů, ale díky jejímu hloupému umístění vysoko na zádech potřebujete dlouhé prsty. Pokud je nemáte, zbývá skener oční duhovky nebo poněkud méně bezpečná varianta rozpoznání obličeje. Rozhodně nečekejte, že se to hned naučíte, i já, cvičený z Lumia 950XL, jsem si zvykal pár týdnů. Velmi doporučuji nastavit funkci SmartLock při spojení s některými zařízeními Bluetooth, naopak se vyvarujte odemykání na základě GPS polohy.

Nemůžu se zbavit dojmu, že Samsung do telefonu nastrkal všechny možné typy zabezpečení, ale žádný nedomyslel do úplného konce. Čtečka na prst je v podstatě nedosažitelná, senzor duhovky není tak rychlý a odemykání obličejem nefunguje ve tmě a na slunci. Chtěl vše, a nakonec z toho není skoro nic.

 

Note 8 nebo S8+

Největší konkurencí Samsung Galaxy S8+ není ani tak iPhone jako právě Note 8. Ze specifikací vyčteme, že má 6,3 palcový displej nebo duální fotoaparát, který dle testů umí některé typy fotografií lépe. Samsung Galaxy Note 8 testuji teprve krátce, je hranatější a možná v ruce sedí lépe. Pokud jste fanoušci řady Note, asi už ho máte, ale pokud chcete to nejlepší z letošního roku a nepotřebujete dotykové pero nebo perfektní portréty, Samsung Galaxy S8+ je racionálně správnější volbou.

 

Už jsem vám říkal, že Samsung Galaxy S8+ mě baví?

Už vás nebudu dále držet. Samsung po letech dokázal, že telefony opravdu umí dotáhnout téměř k dokonalosti. Oprávněně můžeme říct, že už je to dnes on, kdo na trh přináší nové trendy a inovace. Nejsem zastánce ani fanoušek Samsungu, ale Galaxy S8+ mě baví, má vše, po čem jsem vždy toužil už od dob prvních mobilů. Je to telefon pro každodenní život, umí bavit, pracovat, skvěle fotí, vydrží i v bazénu a šťávu mu dodáte i během pár minut.

 

Nemá cenu spekulovat jestli je nejlepší, to nechám na vás, ale jeho koupí těžko můžete udělat chybu, podobně jako u sourozenců Galaxy S8 (recenze) nebo Note 8.

Aktuální akční cena Samsung Galaxy S8 Plus v Mobilpohotovost.cz
Upravit
comments powered by Disqus