Dramaticky narůstá policejní sledování mobilů v rozporu s evropským právem, vládu to nezajímá

Nevládní organizace Iuridicum Remedium, zabývající se ochranou lidských práv, uvádí na základě vyžádaných informací z Českého telekomunikačního úřadu, že loni byly poskytnuty provozní a lokalizační údaje v téměř půl milionu případech. 

0

Policie a další státní úřady si v roce 2016 vyžádaly provozní a lokalizační údaje o používání mobilních telefonů v celkem 472 522 případech, což je nárůst o 100% oproti roku předchozímu. Rostou i případy sledování provozu schránek elektronické pošty. 

Magazín mBenzín.cz: Policie sleduje kamerami plošně všechny řidiče a ukládá si jejich pohyb

 

Dramatický nárůst žádostí o provozní a lokalizační údaje:

  • Rok 2014 - 173 087 žádostí
  • Rok 2015 - 219 070 žádostí 
  • Rok 2016 - 472 522 žádostí

Nejen že jde o extrémní zvýšení počtu žádostí na operátory, které tímto tempem rostou nepřetržitě od účinnosti zákona, ale navíc je celý zákon podle dvou rozhodnutí Soudního dvora Evrospké unie v rozporu s Listinou základních práv EU.  

Naše právní úprava o plošném a dlouhodobém uchovávání metadat o elektronické komunikaci byla napadena už dvojím rozhodnutím dvora z roku 2015 a 2016 , přesto se podle Ministrestva průmyslu a obchodu žádná novelizace nechystá.

 

Pokud si občan před volbami nahlas nestěžuje, bude ho stát sledovat i v rozporu s jeho právy a rozhodnutím soudů. 


IuRe porovnávala vyžádaná data podle statistik Policie ČR s výkazy operátorů od Českého telekomunikačního úřadu. Za růstem žádostí však zřejmě nestojí jen policie, ale i další orgány činné v trestním řízení a daleko pravděpodobněji především zpravodajské služby, které však statistiky tají. 

 

luRe proto oznámilo přípravu dalšího návrhu k Ústavnímu soudu, který by závadový stav uvedl do souladu s rozhodnutím evropského Soudního dvora. Právě nyní před volbami je ideální čas, abychom začali občansky tlačit také na ochranu vlastního soukromí a nejen stávkovat za zvýšení platů.  

Upravit
comments powered by Disqus