Hodně osobní recenze Xiaomi Mi5 od nováčka na Androidu po odchodu z Windows

Xiaomi Mi5 bylo do nedávna vlajkovou lodí čínské značky, tenký a ostrý jako žiletka s upraveným Androidem do podoby iOS z iPhone. Vlastně je to sen každého uživatele a já jsem stále rád, že jsem si ho vybral pro můj vstup do světa Android. 

0

Jednoduše shrnuto, jsem absolutní nováček, koukající na Android se značnou skepsí, donucený k přechodu z milovaného Windows Phone. Nevypadá to jako dostatečná kvalifikace rozdávat rozumy, ale půl roku s desítkami telefonů s Adroidem na zorientování stačí a zase dostanete opravdu nezaujatý pohled na můj první Xiaomi Mi5. 

 

Pár slov na začátek od zběha z Windows

Ne, že bych Android neznal, na mynokia.cz, mylumia.cz a dnes zde na Techlive.cz píšu už dlouhá léta a samozřejmě jsem ho za život otestoval v mnoha verzích a na různých telefonech, ale vždy jsem k němu přistupoval jako k ne příliš oblíbené konkurenci, jenž mě v mnoha ohledech otravovala maličkostmi, které jsem u Windows nevídal. 

Jenže Windows Mobile skončil a nedal většině z nás jinou šanci. Předražený iPhone mě neoslovil, ačkoli je prostředí pěkné a uhlazené, zjistil jsem, že prostě nemohu žít bez tlačítka Zpět a nemíním si po zbytek života lámat palec přehmatáváním do levého horního rohu systému iOS. Čisté prostředí ale existuje i pro Android, díky jeho obrovské variabilitě.

 

Xiaomi Mi5 jako dobrá alternativa k iPhone

Zatím padla volba na Xiaomi, kterému se ne náhodou přezdívá čínský Apple. Slyším na něj všude chválu a upravený Android se zcela cíleně iOS podobá, čímž odstraňuje barevný kolotoč a nesourodé ikonky, jednu z mých největších výtek k systému od Google. Vybral jsem Mi5, která stojí polovinu až třetinu ceny iPhone.

Komu se nechce číst dál, shrnu nejpodstatnější zkušenosti v bodech:

  • Xiaomi Mi5 se mi ve zlaté barvě opravdu, ale opravdu líbí.
  • Baterka je slabá, přežije s odřenýma ušima celý pracovní den, ale při náročnějších hrátkách si sebou rovnou berte dobíječku. Oproti tomu nabití je bleskové, za 30 minut mám 60%.
  • Fotoaparátem bych svatbu nefotil, ale s příchodem nové verze prostředí MIUI9 se hodně vylepšil, během dne mu těžko lze něco vyčíst, za šera bolestně vzpomínám na Nokia Lumia.  
  • Uživatelské prostředí MIU9 má všechno co iPhone, bohužel i nějaké ty kraviny.
  • Mi5 není k dispozici v globální verzi, proto mu chybí některé frekvence LTE, včetně jedné české, hojně používané operátory mimo města, což mobil pro mnoho lidí vyřazuje.

A teď už superlativa i mrmlání podrobněji

Xiaomi Mi5 je jeden z nejkrásnějších mobilů, které jsem kdy měl v ruce. Přemýšlel jsem, které z desítek mobilů mi utkvěly v paměti, z nedávné minulosti se mi takhle líbila jen Lumia 925, Samsung EDGE 6 nebo 8 a iPhone 5. Mi 5 je v černé barvě ještě docela normální placka, ale zlatá, která má hodně silný nádech do růžova, září široko daleko. Zezadu je zaoblená přesně do ruky, vpředu má ostřejší broušenou hranku pro úchop, displej je téměř od kraje do kraje a lesklá skleněná záda s jemným elegantním vzorkem. Fakt povedené. 

 

Bohužel jsem skončil u bílé varianty, první kus měl přecitlivělý displej, což se v servisu ukázalo jako závada a další zlatý nebyl na skladě, prodejce Mobilpohotovost mi ho tedy bez remcání vyměnil, což jsem hodně ocenil a přivedlo nás to ke spolupráci na projektu TechFans.cz, ve kterém běžní čtenáři testují obíbené mobily a kam se můžete zapojit i vy, stačí nám napsat.

Trochu překvapivě, pro mě až nepochopitelně, na ultra lesklém mobilu minimálně ulpívají otisky prstů. Jasně, jsou tam, ale opravdu málo. Příjemná změna po tom, co jsem chodil s s věčně hnusně zapatlaným iPhone 7 v lesklé Jet Black edici.

 

Xiaomi Mi5 je viditelně křehký mobil. Hliníkový rám je hodně tenký a v průběhu půlroku se mi ho podařilo během jedné bujaré noci lehce prohnout a mám na něm už dva šrámy po drobných pádech, kterých by si žádná Lumia ani nevšimla. Je to daň za tenkost, která je pro mě klíčová, nesnáším velké mobily a ukázalo se, že i přes 5,2" displej rozhoduje především nízká hmotnost a tloušťka. 

 

Naprosto minimální rámečky jsou mi někdy až nepříjemné, mobil je díky nim sice menší, ale zaprvé se bojím o displej a za druhé při pevnějším stisku poměrně pravidlně pokládám špičky prstů na sklo, což způsobuje např. u her docela problémy. 

 

Hodně jsem si oblíbil čtečku otisku prstů, kterou jinak moc nepoužívám. Je velmi citlivá a díky ním mám nastavený návrat na domovskou obrazovku je dotykem, což je oproti mačkání tlačítka u iPhone opravdu rozdíl v každodenním používání. 

 

LTE není jen ve městě

Xiaomi Mi5 doporučuji každému, ale zejména na našem Facebooku nebo Android poradně narážím na chybějící venkovské frekvence LTE. Nevytáhnu prakticky paty z města, takže mi to nevadí a při občasných výletech jsem zjistil, že to s podporou LTE není tak zlé. Správné frekvence jsou prakticky v každém větším městečku a pokud bydlíte mimo, před nákupem si vyzkoušejte, jak jste na tom s pokrytím. 

 

MIUI převrátí Android vzhůru nohama

Xiaomi miluju hlavně za prostředí. Z původního Androidu v podstatě nezbyl kámen na kameni, jak jsem uvedl, je to v podstatě takový iPhone, ale s maximální přizpůsobitelností. Veškeré vestavěné aplikace má Mi5 vlastní, nastavení je hezky uspořádané, většina otravných notifikací vypnutá.

 

Na služby od Xiaomi jsem se nachytat nedal, zatím stále používám Microsoft, ať už Outlook nebo OneDrive. Ale ani kdybych se jich vzdal, nebud je používat, provázanost Google se mi zdá lepší a například Fotky považuji s jejich neomezeným místem pro synchronizaci za nenahraditelné. Účet od Xiaomi mám tedy jen proto, abych mohl odemknout mobil pro předčasné aktualizace. 

 

Zmínil jsem i Fotoaparát. Faktem je, že s nedávnou novou verzí MIUI 9 prodělal úžasný skok kupředu a některé fotky jsou k nerozeznání např. od Samsungu Galaxy S8 (recenze). Trvalým menším nedostatkem je focení v potemnělé místnosti, tam už příliš nezvládá. 

 

Závěr a cena

Původně jsem se chtěl rozepisovat ještě o moc víc, zveřejnění recenze jsem ale odkládal tak dlouho, až jsem udělal svůj prioritní mobil z Nokia 8 (recenze), která je mi bližší značkou a hlavně výdrží baterie. Řeknu vám ale, že mi v ní MIUI prostředí opravdu zásadně chybí. 

 

Cena Xiaomi Mi5 poklesla k pěti tisícům a stal se z něj naprosto luxusní mobil s báječným poměrem ceny a výkonu. Stále je bleskurychlý, neváhá, perfektně se ovládá a není jediný důvod upřednostňovat např. Huawei P9 Lite (recenze), který pozoruji jako absolutně nejoblíbenější v této cenové relaci. 

Patří do rubriky: Android Přístroje TechFans Recenze
Upravit
comments powered by Disqus