Jak nainstalovat zdarma Windows 10 do počítače

Instalace Windows 10 do počítače je velmi snadná a zdarma pro majitele Windows 7 a 8, přečtete si jednoduchý návod, jak je nainstalovat. Neváhejte, nabídka instalace zdarma platí už jen půl roku.

0
Nejnovější systém je plný úžasných funkcí a ačkoli s ním mnoho lidí otálí, rozhodně se vyplatí. Důvodů pro upgrade je mnoho, nejdůležitějším je omezená nabídka instalace zdarma do poloviny roku 2016. Neposlouchejte různé fámy o sledování vašeho chování, Windows 10 vás nešpehuje o nic víc, než dřívější verze nebo jiní výrobci. 

 

Nebraňte se Windows 10, stojí za vyzkoušení

Nemusíte se bát ani nového prostředí, Windows 10 jsou velmi podobné Windows 7, viditelně se nic zásadního nezmění, Microsoft se poučil z W8 a nebude vás otravovat změnami. Místo toho nabídne nenápadně integrované novinky, které zjednoduší vaše používání počítače. Např. skvělý Store, ve kterém rychle přibývají univerzální aplikace a hry a jsou snadno použitelné jako na mobilu. 
Windows 10 je především výrazně bezpečnější a už to je zásadní důvod k instalaci.

 

Windows 10 je a bude zdarma

Nenechte se zmást slovním spojením "v prvním roce zdarma", licence Windows 10 je doživotní. Operační systém byl uvolněn 29. července 2015 a při upgrade do jednoho roku je Windows 10 pro váš konkrétní počítač navždy zdarma (více v našem článku). 

Výzva k upgradu

Pokud je váš počítač dostatečně výkonný, aby na něm Windows 10 pracovaly bez problémů, budete informováni o možnosti aktualizovat na Windows 10 ikonou vedle hodin na liště programů. Jakmile si v průvodci nový systém objednáte, o nic dalšího se nemusíte starat. Podmínkou pro instalaci je odpovídající hardwarová výbava, operační systém ve verzi  Windows 7 a 8 Home nebo Professional a cca 13GB volného místa na disku.

 

Nezobrazila se mi výzva k aktualizaci

Na některých počítačích se ikona s výzvou nezobrazí. Může to znamenat, že nemáte správnou licenci (nevztahuje se podnikové verze) nebo dostatečně výkonný počítač, to je ale velmi nepravděpodobné, protože nároky Windows 10 jsou téměř shodné s Windows 7 a 8. Instalaci můžete provést ručně pomocí průvodce, podle následujícího návodu.

 

Instalace formou aktualizace

Samotný upgrade se instaluje jako každá jiná aktualizace systému. Pokud máte povolené automatické aktualizace, systém se stáhne na pozadí a během noci se nainstaluje. U každého zařízení trvá aktualizace počítače jinou dobu. Na běžném počítači trvá asi hodinu, u méně výkonnějších PC a tabletů i dvě. Nezapomeňte na důkladnou zálohu všech důležitých souborů. Při aktualizaci se data neztratí, počítač po upgrade zůstane ve stejném stavu jako před ní, ale pokud by se vyskytl problém, je lepší být připraven. Pro zálohování je výhodou vzdálené úložiště OneDrive, díky kterému se soubory, hudba i fotografie automaticky synchronizují s počítačem.

V případě nespokojenosti se systémem je možné se vrátit k původnímu systému do jednoho měsíce od aktualizace v Nastavení>Aktualizace. Pak se sám smaže, aby uvolnil místo na disku.

 

Čistá instalace, nejlepší volba

Existuje mnoho důvodů, proč provést čistou instalaci. Jistě to znáte, Windows se časem unaví, obsahuje zbytky starých programů, má zaplněné registry. Většinu těchto dat aktualizace smaže a opraví a přesto nemusí být dokonalá. Většina odborníků proto doporučuje instalovat Windows 10 jako nový systém. 

 

Dnes už se nekupuje DVD, instalace se stáhne od Microsoftu z jeho oficiálních stránek a pomocí průvodce nainstaluje do počítače nebo vytvoří instalační USB flash disk.

 

V nabídce jsou dvě možnosti. Upgrade pomocí průvodce ze stávajícího systému nebo vytvoření instalačního disku pro samostatnou instalaci.

 

Upgrade probíhá v podstatě stejně, jako by se stáhnul přes běžné aktualizace. Rozdíl je v tom, že při zahájení instalace vyžaduje licenční kód, který najdete nalepený na svém počítači a můžete si zvolit, zda instalace proběhne jako nová (a smaže všechny předchozí data) nebo jen jako update. Tato volba je vhodná právě pro majitele počítačů, kterým se nezobrazila automatická nabídka v liště. Rozhodně doporučujeme vybrat volbu Odstranit všechna data a programy, vznikne nová instalace Windows 10.

 

Vytvoření instalačního disku vyžaduje připojení USB flash paměti o velikosti nejméně 16GB, ze kterého se vytvoří opakovaně použitelný instalační disk. Po jeho dokončení počítač restartujte a po zapnutí načtěte instalaci z USB. Další postup už je stejný. Při takovéto instalaci se smažou všechna data a nebude se možné vrátit k předchozí verzi Windows.

 

Při čisté instalaci se mohou vyskytnout problémy s ovladači, zejména u grafické karty, někdy může zlobit touchpad. Windows 10 použije univerzální a proto je vhodné navštívit stránky výrobce počítače a vyhledat správné ovladače pro váš konkrétní model. 

 

Upravit
comments powered by Disqus