Jak odinstalovat nebo zakázat všechny aplikace z Androidu včetně systémových od Google

Výrobci přidávají do mobilů mnoho zbytečných aplikací, které nikdy nepoužijete. I samotný Android obsahuje mnoho zbytečností, které ale nelze běžnou cestou odinstalovat. 

0

Téměř každý výrobce mobilů doplňuje do systému Android vlastní aplikace. Mnoho z nich dublují vestavěné funkce systému (např. SMS zprávy nebo Galerie fotek) a v mnoha případech jsou méně kvalitní. Další zbytečnosti se přidávají za úplatu od vývojářů, např. antiviry nebo cestovní aplikace a hry, říká se jim bloatware. Nejlepší pro plynulost systému je všechny zbytečnosti smazat nebo zakázat. 

Doplněné aplikace je možné snadno odinstalovat ze seznamu aplikací v Nastavení, u novějších verzí Android dokonce podržením prstu na ikoně. Jak se ale zbavit takových, kde volba odinstalace chybí a zabírají cenné místo nebo dokonce zpomalují běh systému? 

 

Jak zakázat aplikace v Androidu

Aplikace, které nelze odinstalovat, můžete jednoduše zakázat. Jejich základní verze sice zůstane v systému, ale nebude akivní, zmizí jejich ikona z menu a vy budete mít jistotu, že neodebírají žádné systémové prostředky. 


Chcete-li v telefonu Android zakázat jakoukoli aplikaci, přejděte do Nastavení a najděte Seznam aplikací. V horní roletce vyberte Zobrazit všechny. Kliknutím na libovolnou aplikaci zobrazíte detaily s možností aplikaci Odinstalovat / Zakázat a Vynutit zastavení. 

 

Pokud zakážete vestavěnou aplikaci, zobrazí se upozornění „Aplikace bude nahrazena tovární verzí“, potvrďte Odinstalovat a aplikace bude deaktivována. Tuto akci můžete provést u většiny vestavěných aplikací Androidu, například Google Filmy, Google knihy a mnoha dalších. 

 

Zakázání aplikací může způsobit nefunkčnost jiných aplikací, se kterými souvisí, proto vždy zkontrolujte, zda fungují správně funkce, které mohly ovlivnit. Pokud by došlo k problémům, jakoukoli aplikaci můžete kdykoli znovu Povolit. 

 

Některé systémové aplikace nelze omezit ani zakázat, protože by došlo k nefunkčnosti základních funkcí, např. aplikace Telefon. Takové nezbývá než v menu uklidit do nějaké složky pojmenované např. "Odpad".

Patří do rubriky: Android
Upravit
comments powered by Disqus