Jak přenést kontakty, SMS a obrázky ze Symbianu a Windows Phone 7.5

0

Snadné přenesení kontaktů, kalendáře, fotografií, SMS z telefonu Nokia s WP7 nebo Symbian do Windows Phone 8.

Aby radost z nového přístroje s Windows Phone 8 byla co největší, je potřeba pohodlně přenést data a začít si co nejdříve systému užívat naplno. Naši čtenáři se dělí do dvou skupin, první už vyzkoušela předchozí systém Windows Phone 7, těch se týká první část návodu. Ostatní přechází z modelů se Symbianem nebo jiných, ti mohou přejít rovnou na druhou polovinu článku. 

 

Přechod z Windows Phone 7

Přenesení dat z prvních verzí Microsoftu je velmi snadné. Budeme potřebovat pouze Windows Live účet pro přenesení Kontaktů a Kalendáře, instalaci aplikací zajistí Reinstaller z Marketplace, který je nově pojmenovaný jako Store.

 

1. Při prvním spuštění Nokia s Windows Phone 8 se po nastavení země přístroj dotazuje na Windows Live ID. Po jeho zadání dojde k synchronizaci kontaktů a kalendáře pomocí mobilní sítě. Zadání účtu lze odložit a synchronizaci provést až po úplném nastartování a připojení k wifi z menu Nastavení/e-mail+účty.

2. V nastavení doplníme další účty, především Nokia účet pro synchronizaci oblíbených míst v mapách, dále Facebook a email, případně Twitter. Po uložení loginu a hesla dojde k synchronizaci dat i z těchto účtů. Kontakty bude nutné znovu pospojovat.

3. Instalace aplikací neprobíhá narozdíl od WP8 automaticky, vše je nutné doinstalovat ručně. Aby jste si nemuseli pamatovat oblíbené aplikace a vyhledávat je v Obchodě, stáhněte Reinstaller, který se připojí k webové verzi Marketu, natáhne seznam všech dřívějších instalací a nabídne je ke stažení. Zejména u většího počtu aplikací jde o otravnou práci, každou instalaci je nutné potvrdit ručně. Dobrý pocit můžete mít z toho, že to děláte naposledy, jakýkoli další formát nebo přechod na nový telefon už bude radostnější, Windows Phone 8 zálohuje komplení obsah telefonu, kontakty, sms, kalendář, aplikace (bez uložených dat a pozic v hrách) účty a většinu nastavení. Nově si také pamatuje propojení kontaktů mezi jednotlivými účty. 

4. Hudba, Video, Obrázky a fotografie se neobnovují, přes internet se synchronizuje pouze obsah složky Obrázky ze SkyDrive. Před prodejem WP7 mobil naposledy připojte k Zune, který se u WP8 už nepoužívá a synchronizujte obsah do počítače. Windows Phone 8 je možné připojit kabelem jako další multimediální zařízení a nahrávat obsah přímo do složek telefonu nebo paměťové karty. Přesto doporučujeme provést zejména první synchronizaci obsahu přes program Windows Phone pro PC, který je sice stále v beta verzi, ale správně roztřídí obsah do složek, nahraje playlisty a umožní i pozdější snadné stahování obsahu automaticky po připojení mobilu kabelem.
Ve WP8 můžete nastavit automatické zálohování fotek na OneDrive.

5. U Windows Phone 7 bohužel není způsob, jak zálohovat SMS, lze je pouze přenést do nového přístroje pomocí aplikace Přenos mých dat.  Všechny emaily jsou stále uložené na serveru, stáhnou se po založení účtu v mobilu.

Další důležité Tipy a triky naleznete na tomto rozcestníku.

Přechod ze Symbianu a dalších Nokia telefonů

Čeká vás mnoho objevování. Nový systém je naprosto odlišný od všeho, co dosud znáte, zvykněte si především na pohyb do strany mezi kartami. Poměrně velká změna je také na samotné ploše, každá dlaždice je aktivní a zobrazuje informace o svém obsahu, Telefon ukazuje ušlé hovory, Zprávy signalizují číslovkou počet čekajících nových zpráv apod.  
Dlaždice mají tři velikosti, které se dají podržením libovolně nastavit. Počet dlaždic není omezený, doporučujeme nastavit tolik položek, aby se jedním pohybem dalo skrolovat až na konec pro snadnější orientaci.
Odlišná je také práce s obsahem, systém si sám určuje, kam multimédia uložit, nevyužívají se klasické složky, ty jsou vidět jen v počítači po připojení kabelem. 
Menu je sestaveno abecedně a v příštích dnech zjistíte, že je to velice praktické a rychlé.

Změny jsou velké, pokud ale systému dáte šanci, je extrénmě intuitivní a v běžném životě se s ním pracuje snad nejlépe ze všech operačních systémů. Odměnou je neuvěřitelná rychlost při všech operacích. Windows Phone se díky unikátní koncepci nikdy nezpomalují, rok staré telefony se chovají stejně svižně jako nové, velmi snadno si odvyknete na různá zaváhání, zakousnutí nebo dokonce zhroucení systému. 

 

1. Kontakty, obrázky a a SMS zprávy se nejsnadněji přenášejí přes Bluetooth pomocí aplikace Přenos mých dat. Aplikace vás intuitivně provede všemi kroky.

2. Rozvinutější alternativou je přenos přes OneDrive (dříve SkyDrive). Připojte svůj předchozí mobil Nokia k PC kabelem a spusťte program Nokia Suite. V souborové nabídce vyberte Nástroje/Odeslat do služby SkyDrive. Budete vyzváni k přihlášení do svého Windows účtu. Vyberte si, které položky si přejete přenést. Provede se záloha telefonu a odeslání Kontaktů, Kalendáře a obrázků na vaše úložiště, odkud se automaticky sesynchronizuje s vaším Windows Phone telefonem. Nezapomeňte mobil připojit přes Wifi, zejména přenos obrázků je datově náročný. Nesynchronizují se SMS.

 

Nyní si v Nastavení/e-mail+účty přidejte oblíbené účty, především Nokia účet, Facebook, email a pod. V kontaktech bude v první chvíli chaoz, pokud se shodují jména, propojí se automaticky, ostatní budou v kontaktech opakovaně. Takové je potřeba spojit, otevřete kontakt, stiskněte symbol sponky a propojte je. Nyní uvidíte každé jméno jen jednou, s připojenými údaji z Facebooku a ostatních účtů. Listováním mezi kartami můžete prohlížet fotky, statusy i historii volání.


A co dál? Sledujte novinky v rubrice Tipy a návody. Sledujte rubriku aplikace, kde doporučujeme zajímavé tipy pro každodenní život i hry.

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus