Jak trvale zapnout NumLock na klávesnici při zapnutí počítače

Pokud obsahuje vaše heslo do Windows číslice, může být otravné, že nemá klávesnice po spuštění zapnutý číselník. Zapnout ho trvale je možné dvěma způsoby.

0

Při přihlašování do Windows potřebujete mít zapnutou numerickou klávesnici, protože máte v heslu číslice nebo dokonce používáte PIN, jak jsme vám nedávno doporučili a CapsLock se po každém restartu vytrvale vypíná? 

Standardní řešení by mělo být velmi jednoduché. Windows si nastavení má pamatovat. Spusťte počítač, zapněte klávesu NumLock a hned ho zase vypněte (ne restartujte!) pomocí ikony pro vypnutí vpravo dole na přihlašovací obrazovce. Při příštím zapnutí by už měl být NumLock aktivní, pokud ne, zkuste se přihlásit do Windows a pak počítač vypnout.

U některých, zejména stolních, počítačů si ale Windows volbu nezapamatuje. Může to být způsobené tím, že vám chybí správný zápis v registrech. Můžete ho doplnit.

  • Stiskněte klávesu Windows a napište na klávesnici regedit, vyhledá se Editor registrů, spuťte ho.
  • Vyhledejte cestu HKEY_USERS>.DEFAULT>Control Panel>Keyboard a přidejte zápis InitialKeyboardIndicators, a jeho hodnotu nastavte na 80000002 (nul je šest :-) ). Pokud už zápis v registru je, stačí poklepat na pole hodnota a opravit ji. 

V našem případě byl zápis dokonce na více místech, použijte CTRL+F pro vyhledávání a najděte ho všude a opravte hodnotu. Při příštím zapnutí počítače už by měl NumLock zářit na klávesnici. 

Může to být i složitější

Aby to nebylo tak snadné, některé počítače (zejména HP a Dell) používají pro zápis hodnoty šestnáctkovou soustavu, nebudeme vás trápit převody, jednoduše 2147483648 = 80000000. Pokud tedy nebude fungovat postup shora, vyzkoušejte pro zapnutí zadat 2147483650 (=80000002).

 

Pokud selžou obě číselné kombinace, ve vyjímečných případech může být NumLock vypnutý také v BIOSu, názvy se mohou lišit, zkuste najít třeba POST Behavior>NumLock>On nebo hledejte v manuálu základní desky. 

Patří do rubriky: Windows Tipy, triky a nastavení
Upravit
comments powered by Disqus