Jak uvolnit místo na disku počítače po aktualizaci na Windows 10

0

Mnoho tabletů nebo levnějších počítačů disponuje malým prostorem na disku. Aktualizace Windows 10 po sobě zanechává kopii předchozího systému. Přečtěte si, jak místo uvolnit.

Během aktualizace na Windows 10 instalační program zarchivuje celý předchozí systém pro případ, že se z jakéhokoliv důvodu potřebujete vrátit zpět. Podle verze systému jde až o 15GB zabraného místa na disku, které lze jednoduše uvolnit. Pokud ale provedete odstranění předchozí instalace, nebude už snadné vrátit se na původní verzi.

Postup odstranění předchozí instalace (Windows.old):

  • Otevřete „Tento počítač
  • Pravým tlačítkem myši klikněte na systémový disk Windows (C:) a vyberte „Vlastnosti

 

  • Na záložce „Obecné“ zvolte tlačítko „Vyčištění disku“ (proběhne vyhledání souborů)
  • V okně vyčištění disku zvolte tlačítko „Vyčistit systémové soubory“ (opět proběhne vyhledání souborů) a zobrazí se následující okno

  • Vyhledejte posuvníkem a zaškrtněte položku „Předchozí instalace systému Windows
  • Můžete i zaškrtnout položku „Dočasné instalační soubory systému …“
  • Spusťte vyčištění disku stisknutím tlačítka „OK

Při běhu čištění disku se objeví upozornění, že smazáním předchozí instalace se nebudete moci vrátit zpět k předchozímu systému. Potvrďte tuto operaci a čištění disku bude pokračovat.

Na obrázku testovaného počítače vidíte uvolněných 18,76GB prostoru. Ostatní systémové položky jsou nepodstané, protože zabírají málo místa a není třeba je odebírat.

 

Opakování čištění nezbytností

Pro uživatele s nedostatkem místa na disku je důležité připomenout, že každá kumulativní aktualizace Windows 10 provádí v podstatě celou instalaci systému znovu a proto vždy dojde opět k vytvoření složky Windows.old zhruba o uvedené velikosti. Postup odstranění je stejný.

Upravit
comments powered by Disqus