Jak vypadají univerzální aplikace pro Windows 10 na mobilu?

Stejný systém, stejné aplikace přizpůsobené velikosti displeje. Přinášíme první screenshoty univerzálních aplikací pro Windows 10.

0
Jednotný název systému pro mobilní zařízení i počítače Windows 10 přinese sjednocený obchod Windows Store, kde se již nyní objevují první univerzální aplikace a hry, například Tweetium nebo Dropbox. Stejná aplikace se jednou zaplatí a instaluje na libovolné zařízení, jehož velikosti se přizpůsobí.

Stejné Windows 10 na mobilu a PC přizpůsobené velikosti displeje

Seznam kontaktů Lidé je zcela přepracovaný a na první pohled vypadá velmi zajímavě. Stejně jako v nových Zprávách jsou trochu překvapivé kulaté ikony uživatelů, které příliš připomínají iPhone. Můžeme jen doufat, že neztratíme funkci prostorů nebo jednotnou timeline novinek ze sociálních sítí. 

Jednou z největších změn projde kalendář. Současný velmi jednoduchý vzhled nahradí moderní aplikace s barevným rozlišením událostí a ovládání gesty. 

Emailový klient Outlook vypadá stejně jako na Windows 8.1/10 na počítačích. Mobilní verze přidává šikovná gesta pro označení nebo mazání zpráv.

Nová je i galerie fotografií. Zbrusu nový design připomíná v mnoha ohledech Lumia Storyteller. Novou funkcí budou inteligentní alba skládaná např. podle obličejů a data pořízení jednotlivých snímků.

Projekt Spartan ukrývá vývoj nového velmi rychlého prohlížeče internetu s možností rozšíření doplňky a vestavěným režimem čtení a ukládání offline. Nepříjemná by mohla být horní lišta s adresním řádkem, podle několika informací však optimalizace Spartanu pro mobily zatím nezačala a screenshoty jsou pouze grafickým náhledem. 

 

Na konec si ukážeme novou Xbox aplikaci s textovým a hlasovým chatem mezi hráči a populárním nahráváním sekvencí z her. Xboxu věnujeme později podrobnější článek.

Shrnutí univerzálních aplikací v několika bodech:

  • Windows na mobilech bude barevnější, vymizí velké fonty v záhlaví a ubyde černého pozadí
  • Nové aplikace budeme ovládat hlavně gesty, díky portaci z počítače se přesune část ovládacích prvků k hornímu okraji
  • Aplikace na mobilu, tabletu a PC budou jednotné s upraveným vzhledem podle velikosti displeje
  • V ovládání dojde k dramatickým změnám, které nemusí současným majitelům vždy vyhovovat, ale díky tomu mohou být přijatelnější pro nové zákazníky přivyklé jiným systémům

 

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus