Jak zálohovat a obnovit kontakty, kalendář, SMS ve Windows Phone

Obnovení telefonu Windows do původního stavu po formátování je velmi snadné. Záloha obsahuje původní nastavení dlaždic, seznam aplikací a obrázky. Synchronizují se kontakty, sms, kalendář a emaily.

0

Synchronizace kontaktů, SMS a nastavení probíhá automaticky do Microsoft účtu přes internet, (Kde najdu své kontakty na OneDrive?), který si musíte v telefonu založit. Rozlišujte pojmy Zálohování a Synchronizace. Synchronizace probíhá automaticky obousměrně, zálohování jen z mobilu na OneDrive.

 • Zálohování telefonu Lumia
 • Synchronizace kontaktů, SMS a kalendáře
 • Zálohování kontaktů a SMS do počítače
 • Co se zálohuje ve Windows
 • Obnovení zálohy

TIP: Obnovení továrního nastavení (hard reset) Windows Phone

Zálohování telefonu

Zálohování je užitečné především pro obnovu telefonu, například před opravou, nákupem nového přístroje nebo pokud se telefon nechová korektně a chcete Obnovit tovární nastavení.

 

Co se zálohuje ve Windows Phone

 • Seznam aplikací nainstalovaných v telefonu
 • Historie volání
 • Barva motivu
 • Účty nastavené v telefonu (bez hesel)
 • Oblíbené položky aplikace Internet Explorer
 • Nastavení aplikací, včetně fotek, zpráv, e-mailů a účtů, polohy, aplikace Internet Explorer, zamykací obrazovky, funkce Řeč a dalších
 • rozložení dlaždic na ploše,
 • obnovu dat některých aplikací, které k tomu vývojáři přizpůsobili. Konečně tedy u některých her nepřijdete o dosažené skóre a uložené pozice, zatím jich je ale velmi málo.

 

NEZÁLOHUJE se hudba. Nezálohují se kontakty a kalendář, ty se synchronizují automaticky bez nastavování do účtu Microsft na Outlook.com. 

Zálohování najdete v Nastavení>Zálohování, provádí se každý týden a pouze pokud jste připojeni k wi-fi. Data se zálohují na OneDrive a započítávají se do celkového limitu, v základu má každý uživatel zdarma 5GB, povolením zálohování fotografií získáte dalších 15GB (změna v roce 2016).

 

Synchronizace

Kontakty a kalendář a mail Outlook se synchronizují automaticky, pokud jste si nastavili účet Microsoft (dříve hotmail nebo outlook). Není potřeba pro to nic udělat, kontakty vidíte také na internetu a v počítači Windows 10 nebo kdekoli jinde, kam si nastavíte svůj účet. Nově se synchronizují i SMS. 

Zálohování kontaktů a zpráv do počítače

V Nastavení telefonu Windows Phone 8 naleznete Contacts+message backup (podrobný návod). Pokud tam nejsou, doinstalujte si je ze Store. Aplikace není dostupná pro Windows 10 Mobile. Zálohuje a obnovuje kontakty na paměťovou kartu nebo do paměti přístroje a umožní i přenesení do jiného telefonu nebo počítače. Tato záloha není nutná, protože všechny kontakty i zprávy se automaticky synchronizují na účet Microsoft, odkud se po formátu automaticky obnoví, jde o doplňkovou aplikaci pro export kontaktů do univerzálního formátu VCF.

 

Obnovení zálohy v telefonu s Windows

Pokud si jste jisti, že jste vytvořili aktuální zálohu, můžete přistoupit k uvedení telefonu do továrního nastavení v Nastavení>O systému. Telefon se sám restartuje, zobrazí ozubená kola a podle množství dat se poměrně dlouhou dobu formátuje. 

 

Po restartu mobil zažádá o připojení k Wi-Fi, nastavení služeb jako při prvním spuštění, zadání uživatelského jména a hesla k Microsoft účtu. Po přihlášení nabídne obnovení zálohy. 

V tomto kroku je nutné spustit obnovu ze zálohy, později již nejde vyvolat. Po spuštění obnovení ze zálohy budete požádáni o vložení kontrolního kódu, který si můžete nechat zaslat emailem nebo pomocí SMS. 

 

Pokud jste s přístrojem měli dříve problémy, je vhodné zálohu neobnovovat, na konci seznamu záloh je položka Spustit bez obnovy dat. Mobil se spustí nenastavený jako z továrny, automaticky se synchronizují jen kontakty, kalendář a SMS. 

 

TIP: Pro obnovení zálohy se po 20% obnovování zobrazí výzva pro zadání ověřovací kódu, který dorazí emailem nebo pomocí SMS, bez něj se obnova nedokončí. 

Jakmile dojde k obnově nastavení, je možné začít běžnou práci s mobilem. Současně se zahájí reinstalace dříve nainstalovaných aplikací. V tomto kroku je téměř nezbytné připojení k wifi, aby stahování aplikací zbytečně nevyčerpávalo datový limit od operátora. Aplikace, které již nejsou na Windows Store dostupné nebo nemají odpovídající verzi se neobnoví, jejich dlaždice zůstane šedá s vykřičníkem.

 

Veškeré dříve nainstalované aktualizace firmware zůstanou zachovány. Bude nutné aktualizovat systémové aplikace, proto po obnově nemusí být ihned dostupné některé funkce, doplněné exkluzivně pro Lumia navíc, např. nastavení dotyku, Bonusy+Info nebo Kontrola úložiště. Znovu bude potřeba doinstalovat aktualizaci českého slovníku.

 

TIP: Nezapomeňte si v nastavení>klávesnice>upřesnit zapnout zobrazování čárky.

 

Chybí v tomto návodu něco? Chcete se ohledně obnovy a zálohy telefonu na něco zeptat? Pište do diskuze nebo našeho fóra.

Patří do rubriky: Windows Tipy, triky a nastavení
Upravit
comments powered by Disqus