Jaká je budoucnost Windows 10 Mobile? Problémy s upgrade z WP8

Po celý víkend byla ve vyhledávání Store nedostupná aplikace Poradce pro upgrade, kdo ji měl nainstalovanou, získával informaci o nedostupnosti služby. Rozjely s spekulace o konci aktualizace zdarma. Od úterý je aplikace opět funkční. Co ale dál?

0

Článek byl aktualizován, upgrade je opět v provozu

Od Velkého pátku byl ve vyhledávání Store nedostupný UpgradeAdvisor pro přechod z Windows Phone na Windows 10 Mobile. Ačkoli byla aplikace stále dostupná přes link, zmizelo tlačítko Instalovat a kdo ji měl nainstalovanou v telefonu, dostával hlášení o nedostupnosti serverů. Od pondělka je snad upgrade opět dotupný.

 

Vzhledem k tomu, že Microsoft se k situaci nevyjádřil (nakonec jsou Velikonoce) a s ohledem na náhle ukončenou podporu starších Lumií pro Creators Update, šířila se internetem domněnka, že se jednalo o ukončení nabídky upgrade. Šlo tedy o chybu nebo Microsoft vycouval po obrovské reakci novinářů?

Spekulace byla prostá

Kdo dodnes nenainstaloval Windows 10 Mobile, už ho nedostane a pokud budete mít problém se svým zařízením, vyžadující přehrání firmware pomocí Windows Device Recovery Tool, nahrajete si do telefonu Windows Phone 8.1 a dál se nedostane. Jedinou cestou by vyl zatím Windows Insider, ve kterém je nutné zvolit Release Preview. Pokud jde ale o záměr Microsoftu, nabízí se otázka, jak dlouho bude touto cestou možné Windows nainstalovat. 

Proč Microsoft pokračuje ve vývoji Windows 10 Mobile, když ho nechce provozovat? 

Musíme uznat, že ve způsobech jak odehnat zákazníky je Microsoft velmi vynalézavý. Po celou tuto situaci si ale v redakci pokládáme jediný dotaz: Proč Microsoft neustále pracuje na vývoji mobilní větve a má v plánu v něm pokračovat? Nedává vůbec smysl vyvíjet systém, který současně na všech frontách bojkotuje a navíc ho nenabízí na většinu svých telefonů. I když výraz vyvíjet je značně nadnesený, do Windows 10 Mobile už dlouho nepřibývají nové funkce a rozvíjejí se v podstatě jen nadstavbové služby pomocí univerzálních aplikací. 

 

Napadá nás jediný důvod. Budoucí verze Windows pro malá zařízení potřebuje svůj design, není možné nasadit plnohodnotný Windows na mobily. Testuje snad na zbytku svých věrných v Insideru prostředí, které bude nasazeno na plnohodnotné Windows?

 

Co si myslíte vy? Napište nám do komentářů.  

Patří do rubriky: Windows Microsoft
Upravit
comments powered by Disqus