Jsou Windows 10 zdarma? Ano, napořád a zůstanou i po prvním roce

Nenechte se splést divnou formulací "na rok", přečtete si naše vysvětlení. Kdo má Windows 7 nebo 8, může zdarma stáhnout a trvale používat Windows 10. 

0

  • Windows 10 zdarma pouze při přechodu z Win 7 a 8
  • Licence předchozí verze trvale přechází na Windows 10
  • Nabídka aktualizace zdarma platí do srpna 2016 
  • Po srpnu 2016 budou zřejmě Windows 10 za plnou cenu

Díky chybné formulaci v mnoha uživatelích Windows vznikl dojem, že přechod na Windows 10 mají zdarma pouze na první rok. Ve skutečnosti je jejich licence trvalá, pokud přechod provedou do jednoho roku.

Jeden rok na provedení aktualizace zdarma

Přechod na Windows 10 je zdarma po dobu 1 roku od uvedení systému na trh v červenci 2015, tedy do začátku srpna 2016. Aktualizace je zdarma pouze pro majitele licencí Windows 7 a 8 Home nebo Proffesional. Na podnikové licence Enterprise se bezplatný upgrade nevztahuje. Stejně tak neplatí pro starší verze Vista a XP.

 

Pokud tedy letos nebo do poloviny roku 2016 provedete přechod na nový systém, žádné poplatky se vám účtovat nebudou a získáte plnohodnotné Windows 10 zcela zdarma na pořád. 

 

Kdo nestihne, asi zaplatí

Kde neaktualizuje do jednoho roku, později za update zřejmě zaplatí. Microsoft ještě přesně podmínky nespecifikoval, aby motivoval co nejvíce uživatelů k přechodu, opakuje pouze upgrade zdarma v prvním roce, jak přesně bude nabídka vypadat zjistíme až příští rok.

 

Pokud si koupíte nový počítač, je jasné, že částka za OS bude již započtena v ceně, ale samostatný operační systém si budete moci koupit i tak. Za Windows 10 zaplatíte jednorázově a pak už bude jen váš.

Komu se Windows 10 nelíbí nebo nevyhovují, může se vrátit velmi snadno na původní verzi Windows. Ale pozor! Downgrade je možný pouze do jednoho měsíce od aktualizace na Windows 10. My ale návrat nedoporučujeme, systém je skvělý, výrazně bezpečnější a rychlejší, rozhodně stojí za to si na případné nedostatky zvyknout.

Patří do rubriky: Počítače a tablety
Upravit
comments powered by Disqus