Kde najdu na internetu zálohované své kontakty, obrázky, SMS, kalendář, nastavení a aplikace

Celý Windows telefon se synchronizuje a zálohuje na internet do služby OneDrive, kde si kontakty, kalendář a obrázky můžete prohlížet a editovat, případně také exportovat pro jiné služby. Svá data pak naleznete i v počítači Windows 10 nebo všude, kam si svůj účet připojíte, i v Androidu nebo iPhone.

0

Zálohování a synchronizace Windows probíhá automaticky do služby OneDrive.com. Na této adrese naleznete v horním levém rohu rozcestník všech online služeb Microsoftu. 

TIP: Jak zálohovat a synchronizovat Windows telefon 

Mezi online služby patří:

V rozcestníku naleznete odkazy také na Word a Excel Online, Sway, OneNote a další služby.

Rozlišujte synchronizaci a zálohování, není to totéž.

 

Kontakty Lidé

Kontakty jsou synchronizované, tedy jakoukoli změnu provedete v mobilu, okamžitě se promítne i v počítači nebo tabletu s připojeným účtem Microsoft. Své kontakty můžete prohlížet a editovat také na webu Microsoftu. Kontakty se po formátování synchronizují do mobilu automaticky i bez obnovení zálohy. 

Outlook Kalendář

Kalendář je součástí služby Outlook.com. Nezaměňujte ho se starším programem Outlook 2008 nebo 2010, který možná znáte z počítače. Synchronizovaný Outlook Kalendář najdete také na webu, všechny změny v něm se automaticky promítnou také do počítače nebo tabletu nebo se obnoví do zformátovaného mobilu bez obnovení zálohy. 

 

Fotografie na OneDrive

OneDrive je úložiště na internetu, s účtem Microsoft získáváte zdarma 5GB, větší prostor si můžete dokoupit. (Co je OneDrive a ceny). Pokud máte povolené nahrávání fotografií v nastavení aplikace OneDrive, všechny vyfocené snímky se automaticky synchronizují na internet a odtud do aplikace Fotky v počítači nebo tabletu s Windows 10. Fotky můžete spravovat, upravovat nebo třídit do alb i na webové verzi. Po zformátování se automaticky synchronizují do mobilu i bez obnovení zálohy.

 

Synchronizované SMS

Nejčastější dotazy uživatelů jsou na SMS zálohu. Zprávy se nezálohují, ale synchronizují na OneDrive, pokud je nastaveno v Zasílání zpráv>Nastavení. Automaticky jsou synchronizované do ostatních mobilů se stejným uživatelským účtem a nahrají se i po Obnovení továrního nastavení. V počítači je lze prohlížet pouze v případě, že máte nainstalovanou nejnovější verzi Skype a používáte ho pro správu SMS. 

 

Synchronizace zpráv je podle ohlasů uživatelů značně nevyzpytatelná, po obnovení se často zobrazí zprávy, které už jste dávno smazali a naopak chybí některé starší. Ve Windows Phone proto doporučujeme jejich samostatné zálohování pomocí vestavěné aplikace Contacts+message backup v Nastavení>Doplňky, díky které je možné uložit hromadnou zálohu na microSD kartu nebo počítače, bohužel nefunguje ve Windows 10.

 

Emaily

Emaily nikdy nejsou uložené v mobilu. V aplikaci Outlook pošta si svojí poštu pouze prohlížíte, uložená zůstává vždy na serveru poskytovatele emailu, např. na Seznamu nebo Gmailu. Po obnovení mobilu se automaticky synchronizují není tedy potřeba je zálohovat. 

 

Seznam stažených a zakoupených aplikací

Aplikace, které jste si kdykoli stáhli nebo dokonce zakoupili, najdete vždy ve Store v seznamu Moje knihovna a jsou vaše po celou dobu, kdy je vydavatel nabízí. Instalovat si je můžete až na deset různých zařízení Windows. 

Co se tedy vlastně zálohuje?

Jak vidíte, většina služeb je synchronizovaná, nikoli zálohovaná a v případě ztráty mobilu, jeho poškození nebo nuceného Obnovení továrního nastavení o data nepřijdete ani v případě, že nemáte zálohu.

 

Záloha u Windows telefonu obsahuje především kompletní seznam nainstalovaných aplikací, které se automaticky znovu stáhno po obnovení továrního nastavení, ve Windows 10 Mobile dokonce včetně uživatelských dat a nastavení u aplikací, které to podporují. Které aplikace jsou součástí zálohy můžete nastavit v Nastavení>Aktualizace a zálohování>Zálohování.

ZÁLOHA NENÍ POTŘEBNÁ K OBNOVENÍ DAT, SMS, KONTAKTŮ ANI KALENDÁŘE.

Zálohují se také téměř všechna uživatelská nastavení systému, rozložení dlaždic, barva schématu, vyzváněcí tóny a jejich přiřazení k uživatelům, nastavení polohy, soukromí, glance screen a mnoho dalšího. 

 

Slouží především pro usnadnění instalace po formátování, aby jste se vyhnuli dlouhému stahování aplikací a znovunastavení mobilu. Pokud jste tedy mobil formátovali z důvody chyb v systému, nebo pokud aktualizujete z Windows Phone na Windows 10 Mobile, obnovení zálohy nedoporučujeme. Sice budete mít více práce s nastavením, ale budete mít jistotu, že se neobnovily žádné poškozené soubory nebo nastavení, která by mobil zpomalovala. 

Patří do rubriky: Windows Tipy, triky a nastavení
Upravit
comments powered by Disqus