Megarecenze Windows 10 Mobile, popis nastavení a novinek

Windows 10 v mobilech jsou největším upgrade posledních let. Systém je především vzhledově úplně nový a sjednocený s počítači. Naprosto zásadní výhody, pro které je přechod z Windows Phone 8 v podstatě nutností, jsou ale méně viditelné. 

0

Popsat všechny změny ve Windows 10 bude úkol na dlouhé měsíce. Pokusíme se proto na jednom místě shrnout nejdůležitější novinky a odkazy. Na webu Microsoftu pak najdete strukturovaný popis, my vybereme především to nejdůležitější.

 

Některé popsané změny už neplatí, prošly dalším vývojem ve výroční aktualizaci v srpnu 2016 a proto jsme je zde proškrtli. Čtěte seznam změn:  

Zásadní výroční aktualizace Redstone 2016, čtěte novinky

Nový jednotný vzhled na mobilu, počítači i tabletu

Windows 10 jsou jednotným systémem pro mobil i PC a tablety, pokoušejí se zachovat stejné ovládací prvky, které jsou jen přizpůsobeny velikosti displeje. Zatímco na počítači hledáte ovládání nahoře, v mobilu se přesune k dolnímu okraji, aplikace je však jednotná a např. při překlopení displeje na šířku se rozložení bude měnit. Méně důležitá nastavení a funkce jsou ukryta v levém horním rohu pod třemi čárkami (tzv. hamburger menu).

 

Nastavení Windows 10

Nastavení je nově rozděleno do skupin, které jsou jednotné v počítači, tabletu i mobilu. Systém obsahuje nastavení mobilu, v Přizpůsobení je úžasné nastavení rozlišení celého systému, tapety nebo zvuky. 

 

Hodně se změnily Doplňky, do kterých mohou doinstalovat funkce výrobci nebo operátoři, mnoho položek se přejmenovalo nebo přesunulo do systémových nastavení. Obsahují nastavení Dotykového ovládání i Rychlého přehledu na vypnutém displeji. (Změna v srpnu 2016)

TIP: První kroky pro nové uživatele Windows 10 Mobile 

Oznamovací centrum a zvuky aplikací

Oznamovací centrum je kompletně přepracované, rozkliknutím šipky je možné zobrazit všechny rychlé zástupce, oznámení lze šipkou rozkrýt v plném znění a u zpráv je možné rovnou odpovědět, tahem prstu do strany je lze odstranit po skupinách. 

V Nastavení>Systém>Oznámení a akce jsou zobrazené všechny aplikace s oprávněním, kliknutím na název lze nastavit nebo vypnout zvuk aplikace. Ve výroční aktualizaci 2016 přibyla možnost měnit počet a pořadí rychlých zástupců.

 

Přizpůsobení vzhledu, velikost fontu a systému, dlaždice

V Nastavení>Přizpůsobení>Start můžete použít tapetu pod dlaždice nebo pod celou startovní obrazovku a dlaždice zprůhlednit nebo zvýšit počet sloupců. Windows 10 navíc umožňuje změnit rozlišení celého systému v Nastavení>Systém>Displej>Velikost textu a položek. Samostatně můžete také nastavit jen velikost písma v Nastavení>Usnadnění přístupu>Další možnosti>Změna měřítka textu.

 

Systémové aplikace

Většina služeb už vlastně není tak úplně systémová, protože jde nově o oddělené aplikace, které se vyvíjejí nezávisle na Windows 10 a aktualizují se ze Store. Pokud vám tedy chybí některá funkce v Telefonu, Mailu nebo Kalendáři, možná už ji za týden stáhnete ze Store, aniž by jste museli aktualizovat celý mobil jako dříve. 

 

Po instalaci systému zkontrolujte v Nastavení>Soukromí>Aplikace na pozadí, které aplikace mají oprávnění pracovat na pozadí a mít tak zvýšené nároky na baterii. Ale pozor co vypínáte, pokud je zakážete, nemohou upozorňovat na události, nevypínejte tedy Zprávy, Skype, WhatsApp, Outlook Poštu a další, které potřebujete k životu. 

 

Telefonování a blokování hovorů

Telefon je nejpodstatnější částí mobilu, ve Windows 10 prodělal rozsáhlé změny. Umí vyhledávat v kontaktech postupným zadáváním znaků, má synchronizovanou historii hovorů na OneDrive a integrované volání přes Skype. Součástí telefonu je nově i Blokování hovorů a zpráv.

 

Zprávy + Skype v jedné aplikaci 

Zprávy se nyní jmenují Zasílání zpráv, protože mají mimo klasických SMS od operátora integrovaný i Skype (vypuštěno v srpnu 2016). Postupně se rozvíjejí a v roce 2016 bude možné odesílat SMS i počítače pomocí nové univerzální aplikace Skype

 

Email v Outlook Pošta s Kalendářem 

Emaily spravujete v povedené aplikaci Outlook Pošta, která je napevno propojená s aplikací Outlook Kalendář. Líbí se nám přepnutá do světlého pozadí, ocenili jsme mazání emailů tahem prstu, více schránek lze sdružit do jedné Doručené pošty, přečtěte si podrobnou recenzi. Pro nastavení zvukového oznámení nových mailů je nezbytné povolit oznámení v aplikaci a současně v Oznamovacím centru systému.  

Velký seznam tipů a nastavení skrytých funkcí Windows 10 Mobile

Internetový prohlížeč 

Internetový prohlížeč se jmenuje Microsoft EDGE, nová generace je velmi rychlá a plně synchronizovaná s počítačem. Umožňuje nastavení Google jako hlavního vyhledávače, obsahuje správce stahování, umožňuje ukládat články k pozdějšímu přečtení nebo přepnutí do textového režimu Zobrazení ke čtení, přečtete si naše zkušenosti.

 

Fotoaparát nahradil Lumia Cameru

Fotoaparát pohltil většinu funkcí Lumia Camera, která už nadále bude dostupná pouze pro Lumia 1020. Fotografuje s HDR možností pozdějšího upravení světlosti a nebo ostrosti a v dražších modelech natáčí video i ve zpomaleném režimu s pozdější snadnou úpravou rychlosti. Zapnout si můžete i živé fotky a sdílet je jako video. Ve výročním update přibyla i velmi povedená funce Panorama.  Více v naší recenzi

Fotogalerie se sdílenými alby

Aby bylo v čem prohlížet výsledky z fotoaparátu, je tu hodně revoluční galerie Fotky s integrovanými alby a plnou synchronizací na OneDrive. Co vyfotíte, vidíte ihned v počítači, co smažete z mobilu, zmizí ze všech zařízení. Přímo v aplikaci můžete editovat, ořezávat, zkracovat nebo měnit rychlost přehrávání videa. Alba můžete upravovat a snadno sdílet s přáteli i na Android pomocí generování linku URL. Už žádné posílání fotek mailem. 

 

Přehrávání hudby 

Hudba Groove je nový přehrávač hudby s obchodem. V čechách tradičně nakupovat nemůžeme, z celé aplikace zbývá jen funkce přehrávání a vytváření playlistů, jednou bychom se měli dočkat i synchronizace hudby na OneDrive. Automaticky doplňuje covery interpretů.

 

Skype video

Integrovaný Skype je rozdělený na dvě části. Chatovat můžete přímo ve Zprávách, videohovor zahájíte ve Skype Video, kde můžete také spravovat kontakty. Pokud jste během prvního nastavení doplnili své telefonní číslo, vyhledá Skype kontakty v Lidé a automaticky je propojí. 

Ve výroční aktualizaci 2016 byl Skype na přání uživatelů opět oddělen do samostatné aplikace a do podzimu bude propojen s SMS zprávami. 

 

Cortana jen snem

Hlasová asistentka Cortana je nám v českém menu spíše pro zlost. Ovládá totiž mnoho funkcí, které se díky její nedostupnosti stávají nepoužitelné, příkladem může být automatické nastavení vyzváněcích profilů nebo hlasové ovládání. Umí nadiktovat a poslat zprávu nebo email, hlídá konflikty v kalendáři, vyhledává počasí, letenky nebo rezervuje stůl v restauraci. Kdy se jí dočkáme je ve hvězdách, brzo to ale nebude. Snad se jednou Microsoftu rozsvítí a Cortanu pro nás uvolní alespoň v angličtině jako v iPhone. 

 

Mapy nahradily navigaci HERE

Navigace a mapy HERE jsou ve Windows 10 Mobile nahrazeny vestavěnou aplikací Mapy. Ta má všechny funkce plánování a navigace do místa určení, umí uložit polohu zaparkovaného vozu, zobrazuje trasu pro automobil včetně intenzity dopravy, pěší i hromadnou dopravu. 

 

Windows Store

Obchod s aplikacemi je kompletně přepracovaný, funguje však stejně. Po instalaci Windows 10 je nutné aktualizovat všechny systémové aplikace, protože se neustále vyvíjejí. Kontrolu provedete ve Store stisknutím hamburgerového menu vlevo nahoře, vyberete Položky ke stažení a aktualizace a stisknete Zkontrolovat aktualizace. 

 

Patří do rubriky: Windows Windows 10 Mobile
Upravit
comments powered by Disqus