Microsoft hájí hamburger jako součást univerzálního designu, smiřte se

O hamburgeru slyšíme tak často, jako vznikají nové restaurace. A zřejmě se ho nezbavíme, je promyšlenou daní za univerzální design aplikací.

0

Na včerejším Buildu 2015 v San Francisku jsme viděli další pečlivě nadávkovanou várku novinek ve Windows. Mezi nimi např. Continuum, přenos displeje mobilu na televizi, které umožní spustit aplikace v plném rozlišení obrazovky.

 

Aby to bylo možné, hledal Microsoft univerzální design aplikací, které se snadno a pro uživatele pochopitelně přizpůsobí různým zařízením a přesto zůstanou podobné. Jde v tomto směru o mnoho dál než Apple, pro který je nutné aplikace pro tablet v podstatě přepracovat a na počítači je není možné spustit vůbec.  

V dnešním příspěvku na blogu Albert Shum, vedoucí vývoje designu prostředí, opět vysvětluje přítomnost menu v levém horním rohu, odkud je možné otevřít skrytý panel s méně používanými nabídkami, jenž jsou na širokém displeji tabletu nebo PC běžně zobrazené. 

“Naše univerzální aplikace s adaptivním rozhraním umožňují vývojářům navrhovat jedinou aplikaci, přizpůsobenou pro všechna zařízení s optimálním rozmístěním a otočnými ovládacími prvky."

Alespoň trochu dobrá zpráva o ovládacích ikonách přichází v další části:

“Rádi bychom, aby jste věděli, že neustupujeme od spodního ovládacího panelu, sestavení, která vidíte v dnešních Preview, nejsou úplná a my vám v následujících týdnech ukážeme návrat většiny tlačítek k dolnímu okraji.“ 

A dále jmenuje příklady úprav, na kterých se právě pracuje:

Fotografie: Ikona pro nabídku v PC, ale karty v telefonu
Kalendář: Zvýšený počet týdnů v náhledu měsíce na větších zařízeních, landscape překlápění displeje.
Email: Sloučení příchozích mailů a hromadné označování.

Všichni jistě rádi slyšíme, že Microsoft naslouchá našim výtkám k designu, i když stále ještě vypadá nekonzistentně, nakonec se zřejmě dočkáme přiměřeně vyladěného kočkopsa, který otevře úžasné možnosti práce s jednou aplikací na libovolně velkém zařízení. 

 

Po zkušenostech s testováním Windows 10 musím přiznat, že nenáviděné hamburger menu v levém rohu se opravdu nepoužívá příliš často a časem si na něj zvykám jako na nutné zlo, které nám všem přinese mnoho užitku. 

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus