Microsoft smartphone postavený na Androidu? Reálná vize budoucích mobilních Windows

Windows 10 Mobile zemřely. Nikoliv však služby Microsoft. Jaký je další představitelný krok? Udržet mobilní ekosystém naživu pomocí jiné platformy. Na trhu je dostupný jedině Android. Výsledek rovnice se nabízí. Microsoft telefon plně osazený službami postavený na Androidu.

0

O čem skalní fanoušci Windows Phone neradi uslyší, ukazuje se postupně jako rozumné řešení složité situace, do které se Microsoft dopracoval. Android jako podvozek služeb Windows. Cesta, která nemusí být jen východiskem z nouze, ale fungující platforma. 

 

Naprostým základem je prostředí. Dlaždice, které jsme milovali, jakkoli jsou průvodním příznakem Windows, nejsou určující. Pro Microsoft jsou rozhodující služby. Má všechny, které potřebuje, aby sestavil dokonalý telefon, aniž by investoval jediný dolar do systému. A když na to dojde, asi by dokázal realizovat i dlaždice, minimálně v podání, jaké jsme viděli v nedospělé verzi na zapomené Nokia X s upraveným prostředím. 

Microsoft Launcher, ještě nedávnou pod názvem Arrow, může být nenápadnou základnou pro návrat do mobilního světa. Už nyní spojuje výhody škálovatelného Androidu s uhlazenou a přehlednou grafikou Microsoftu. Prochází dynamickým vývojem s častými aktualizacemi, které nemusí skončit (a zřejmě neskončí) jen u pěkně sestavené timeline ve stylu iPhone. 

Recenze vynikajícího Microsoft Launcher

Přenesení služeb Microsoftu na Android a iOS má kořeny daleko hlouběji než je obecně vnímáno fanoušky a nesouvisí s prohranými Windows, ale s Microsoft Office 365. Pokud chcete, aby vám někdo platil 99 USD ročně opakovaně a nejlépe natrvalo, musí taková služba pracovat na všech zařízeních, která máte. Snaha oslovit všechny zákazníky začala už za Steva Ballmera, práce na Office 365 pro Android a iOS začaly dlouho před nákupem mobilní divize Nokia, kdy byl Windows Phone velká sázka do loterie. 

 

Poté, co firmu převzal Satya Nadella a osvobodil všechny vývojářské týmy od dogmatické Windows budoucnosti, otevřel se jim svět rozvoje na konkurenčních platformách. Byl to už Ballmer, který nasměroval Microsoft do cloudových služeb a Nadella jen přilil olej do zažehnutého ohně. Nejednou tu byl Windows Phone navíc. 

Jak nastavit Android jako Windows phone s živými dlaždicemi

Naději mu dávala společná vize univerzálních aplikací a snadného portování z iOS a Androidu. Ta ale dostala těžkou ránu zrušením vývoje mostu pro Android aplikace, které mohly Windows oživit, portace nefungovala uspokojivě a zájem vývojářů ochladnul nebývale rychle, v průběhu jednoho roku už Windows Mobile věřili jen ti nejaktivnější, jejich víru nemohl zachránit ani Xamarin pro vývoj univerzálních aplikací napříč platformami.  

 

Trvalo 18 měsíců než frustrovaný Microsoft přiznal prohru. Mezitím přenesl po kompletních Office, Skype, Cortaně, To-Do nebo Outlooku na Android poslední kostičku do skládačky. Prohlížeč EDGE. Změny se odehrály i na druhém kolbišti, z dýchavičného Androidu je najednou dospělý systém, který je ve svém důsledku rychlejší a spolehlivější než Windows. Od prvního spuštění se pomocí jednoho účtu nakonfiguruje, propojí všechny služby Google a nechá uživatele jen užívat. 

 

Trojský kůň Microsoftu

A tady se najednou otevírá cesta pro Microsoft Launcher, trojského koně, který by mohl dělat totéž s ekosystémem Windows, jemuž chybí jen jediné, funkční prostředí. Jeden příklad za všechny už tu je, čínské Xiaomi totéž dokázalo okopírováním prostředí iPhone, nejvíce proměněný Android s vlastními službami, ale s dostatkem pokory, aby se neodvážil odstříhnout to nejpodstatnější, obchod s aplikacemi Google Play.

 

Nakonfigurovat si dnes Microsoft telefon z Androidu vlastními silami je očistec. Umím si ale snadno představit přístroj od libovolného výrobce s logem Microsoft, který by přicházel k zákazníkovi předinstalovaný, aktivoval by se zadáním jeho účtu při prvním spuštění. Ani jemu by nesměla chybět pokora, dál by měl využívat benefitů Androidu, ale nosnými službami by byl Outlook, Office a Launcher přizpůsobený na maximum Windows. Při troše snahy by mohl mít i dlaždice, ale stejně jako byly oblíbené, většinová společnost je spíše nechápala. 

 

Jak to dokonale zabít? Jít vlastní typickou cestou jako kupříkladu Amazon. Blokování instalací libovolných aplikací ze služby Google Play? Smrt. Vnucování EDGE před Chrome? Smrt. Zamknout vyhledávání jen na Bing? Smrt. 

Dává v takovém kontextu smysl, aby přinesl rok 2018 bájný Surface Phone s univerzálními Windows 10? Najednou to tak nevypadá. Vše co Microsoft umí dobře, už má na Androidu, žádná pachuť minulosti, funkční služby, které se nestihly příliš zdiskreditovat, pokud si tedy odmyslíme eskapády s Outlookem, které my uživatelé Windows Mobile zažíváme už druhým rokem. 

 

Nebudu tedy možná svou úvahou daleko od myšlenky, že Microsoft dostal rozum, v následujícím roce konsoliduje své portfolio služeb a v roce 2019 je nasadí jako předkonfigurovaný celek na vlastní hardware, který se mu v posledních letech docela daří. A nebo možná zaplatí jinému výrobci, aby to udělal za něj. Například americké BLU by se jistě nechalo přemluvit k portaci na některý ze svých zajímavých přístrojů. Zbývá nechat dozrát Launcher, vyladit prohlížeč EDGE a synchronizovat ho s počítačem, vytrhnout Outlook z odporného androidího designu a nasadit vlastní unikátní služby jako je propojení s počítačem a vydat mobilní aplikaci Fotky, která na počítači ohromila dokonalým generováním videa s 3D efekty. 

 

Mobilní budoucnost Microsoftu se zcela zřejmě jmenuje Microsoft Mobile by Android

Upravit
comments powered by Disqus