Moje Lumia s Windows dosluhuje, proč si koupit Android od Google a jaký si vybrat?

Seriál o výběru nového telefonu jako náhrady za dosluhující Lumii s Windows pokračuje poslední částí, která se pokusí odpovědět, zda je lepší Android než iPhone. 

0

1. varianta: Koupit si nový Windows 

Pokud jste s Windows 10 Mobile stále spokojeni, jako první variantu prostě zvažte nový Windows telefon. Jaké vám doporučíme? Přečtěte si v první části

Moje Lumia s Windows dosluhuje, jaký nový mobil si mám koupit?

 

2. varianta: Nakousnout kyselé jablko

Proč si vybrat nebo zatratit iPhone od Apple zjistíte v části 

Moje Lumia s Windows dosluhuje, proč si koupit iPhone a jaký si vybrat?

 

3. varianta: Stát se robotem od Google

Chcete odejít od Windows? Pořiďte si Android. Po všech letech zatracování to zní až kacířsky, ale pravdou prostě je, že tuhle bitvu neprohrál jen Microsoft, ale především ji vyhrál Google. Ačkoli to trvalo opravdu dlouho, Android dospěl po všech stránkách, většina dětských nemocí je pryč. Pokud se dokážete oprostit od nechuti, kterou k němu máme, musíme si přiznat, že lepšího systému momentálně není. 

Android 6 i jeho nástupce Android 7.0 jsou funkční plnohodnotné systémy, které díky vysokému výkonu i u levnějších přístrojů funguje v podstatě bezchybně a především podstatně lépe, než i nejvybavenější Windows telefony. Téměř vymizel i nejpalčivější tradiční problém, systém se nijak zásadně nezpomaluje ani po několika měsících užívání a díky předinstalovaným aplikacím většiny výrobců pro optimalizaci nevyžaduje dřívější pravidlené formátování. Pokud si nekoupíte nutně neznačkový přístroj za pár tisícovek, je jen malá šance, že by jste poznali nějaké zasekávání nebo neočekávané chování.  

 

Samotný vzhled zůstal na první pohled stejný, evoluce probíhá nenápadně a míří především ke sjednocování, kterému se většina vývojářů postupně přizpůsobila a dnes je Android zřejmě nejkonzistentnější systém na trhu. Stále zůstal hodně barevný, ale většina výrobců má svůj louncher, tedy vlastní vizuální prostředí, které ho krotí. Největším příkladem budiž čínské Xiaomi, které svým MIUI v podstatě kopíruje čistý bílý iPhone design. Velkou proměnou prošel např. louncher leadera trhu Samsungu, který v poslední verzi upustil od kýčovitých barviček a v Samsung Galaxy S8 je velmi umírněný. 

 

Proč nakonec v naší redakci zvítězil Android nad iPhone?

Prvním zásadním důvodem je Nokia. Většina čtenářů ví, že patříme svým srdcem do Finska a k Windows jsme byli násilně zavlečeni. Nokia je zpět a bohužel s Androidem. Z poznávání nepřítele se náhle stalo seznamování s budoucností našeho serveru myNokia.cz.

 

Rozhodující se ale stala variabilita. Co je nemožné na Windows pro nedostatek aplikací a díky uzavřenosti v iPhone, je u Androidu samozřejmostí. Zřejmě neexistuje věc, na kterou by jste pomysleli a neexistovala pro ní aplikace nebo spíše pět různých aplikací. Od nahrávání hovorů, dálkového ovládání televize, propojení na myslitelná i nemyslitelná zařízení, synchronizace a klienti pro každou službu na planetě.

 

V diskuzi čtenáři připomněli další podstatnou věc, dualSIM, který u iPhone nenajdete a samozřejmě diskutabilní bezpečnost. Daní za dominanci na trhu je hromada útočných kódů, od otravných zobrazení reklam, přes malware sledující vaše chování až po vysloveně škodlivé viry, kterých se nedá zbavit ani formátováním. U Androidu prostě musíte být opatrní na každé kliknutí a přemýšlet u něj. 

 

Žádná omezení v úpravě systému, fontu, ikon, zvuků. Když na to přijde, můžete si legálně přeskládat úplně celý telefon vzhůru nohama, přidat nepřeberné množství aplikací a widgetů přímo na plochu, vymyslet si menu nebo vše naládovat na jedinou obrazovku a pořád bude fungovat. Nebo celý systém převléknout za Windows. 

 

Jaký vybrat mobil s Androidem

Otázka, na kterou neradi odpovídáme. Nekonečná variabilita nekončí u systému, ale u výrobců. Můžete mít zatím nejlepší telefon na trhu Samsung Galaxy S8 za 27 tisíc, nebo téměř stejně výkonnou kopii HomTom S8 za 3800Kč. V redakci jsme si hodně oblíbili Xiaomi, nejlepší poměr ceny a výkonu má jednoznačně Mi5 (chybí LTE 800Mhz) nebo ze střední třídy Redmi 4, žebříčkům prodejů také dominuje Huawei P9 nebo P10 Lite

Můj svět, moje Nokia - myNokia.cz

Pokud bychom vůbec chtěli něco doporučit, abychom se dál setkávali u milované značky, pořiďte si za 14 000Kč Nokia 8, která se právě tento měsíc začíná pomalu prodávat a nemá se za co stydět.

Patří do rubriky: Android
Upravit
comments powered by Disqus