Nainstalujete si Sailfish OS, nástupce MeeGo od Nokia, na telefony Sony Xperia

Na letošním veletrhu MVC v Barceloně oznámila finská společnost Jolla, složená ze zaměstnanců Nokia, možnost instalace systému Sailfish OS na vybraná zařízení Sony Xperia. Jak se zdá, práce na tomto projektu se blíží do finále.

0

Finská společnost Jolla, kterou tvoří bývalí vývojáři Nokie, vznikla v roce 2011 jako protest zaměstnanců proti opuštění systému MeeGo. Na systém navázala novým operačním systémem Sailfish OS, vyrobila dva telefony a tablet a následně se dostala do vážných finančních problémů. Teď přišla s plánem, jak svůj systém zachránit, bude možné jej instalovat do telefonů Sony Xperia.

Projekt byl oznámen letos koncem února na barcelonském veletrhu MVC. Původně mělo být vše hotovo během 2. čtvrtletí, projekt ale nabral lehké zpoždnění a nejužší komunita Jolly (Cbeta testing group) si Sailfish bude moci stáhnout ke konci tohoto měsíce. Veřejné vydání bude k dispozici později, protože stále nebyl vytvořen jednoduchý způsob instalace systému.

 

Jako základ Finové využili Sony Open Device Program, v rámci kterého Sony zveřejňuje množství zdrojových kódů a kofigurací zařízení na úložišti GitHub.

 

Generální ředitel Jolly Sami Pienimäki okomentoval spolupráci takto:  

Sony Mobile si po celém světě získala důvěru svou prémiovou značkou a kvalitou. Věří­me, že zařízení­ Xperia jsou pro mnohé zákazní­ky a členy komunity skvělou volbou. Jsme rádi, že spolu se společností­ Sony Mobile můžeme poskytovat našim zákazníkům hardwarové řešení­ a nabí­dnout komunitě zařízení­, která naváží na Jolla C z loňského roku.

Jaká zařízení budou do projektu zařazena? To zatím neví ani samotná Jolla. Může jich totiž podporovat jen omezený počet, takže bude každý konkrétní model zvažovat zvlášť. Potvrzená je pouze Sony Xperia X, na které byl systém prezentován v Barceloně.

Patří do rubriky: Android Přístroje Sony myNokia.cz
Upravit
comments powered by Disqus