Nastavení hledání ve Windows 10 i uvnitř souborů, aktivace Cortany

Windows 10 přinesl efektivnější vyhledávání v souborech i na webu, včetně asistentky Cortany, kterou bohužel v české verzi Windows nenajdeme. Naučte se vyhledávat nebo si aktivujte Cortanu podle našeho návodu. 

0

Vyhledávání zahájíte stisknutím klávesy Start, po zadání prvního znaku se otevře panel výsledků. Další možností je kliknutí na ikonu lupy v dolní liště. Pole pro vyhledávání nebo zobrazení lupy v liště lze nastavit (viz dole).

V otevřeném panelu jsou k dispozici výsledky vyhledávání v počítači i na webu pomocí vyhledávače Bing, roztříděné do skupin podle umístění. Poklepáním na výsledek se soubor nebo webová stránka otevře, pokud chcete zjistit umístění souboru, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte Otevřít umístění souboru.

Web nebo podrobnější výsledky v mých datech

Chcete-li podrobnější výsledky, klikněte v dolní části panelu na Moje data, chcete-li výsledky z webu, klikněte na Web.

Podrobné zobrazení

V podrobnějších výsledcích zobrazí nalezené soubory a aplikace rozřazené do kategorií (OneDrive, Toto zařízení a dále podle typu jako Hudba, Fotky apod.)

 

Pokud se chcete podívat na všechny nalezené soubory určitého typu stačí kliknout na Zobrazit vše.

Zobrazení pole Hledat na hlavním panelu

Spuštění vyhledávání stiskem Start lze nahradit trvale zobrazeným polem Hledat v dolním liště. V české verzi nepřinese žádné nové funkce, s aktivovanou Cortanou zobrazuje některé aktuální informace:

 

Klikněte pravým tlačítke myši na hlavní panel>Hledat>Zobrazit vyhledávací pole

 

Nechcete na panelu tlačítko hledat?

Tlačítko lupy má stejnou funci jako vyhledávací pole, v tabletovém režimu je aktivní automaticky, na desktopu podle nastavení panelu. Pokud se naučíte vyhledávat klávesou Strat, jeho zobrazení je zbytečné, můžete ho skrýt:

 

Klikněte pravým tlačtkem myší na hlavní panel>Hledat>Skrýt 

Jak aktivovat Cortanu?

Co je Cortana jsme si již dříve popsali. Jde o digitální asistentku, ovládanou nejčastěji hlasovými příkazy pro nastavení počítače, spuštění aplikací nebo vyhledávání. Je provázaná se stále větším množstvím vestavěných aplikací i programů jiných vývojářů.

 

Aby jste asistentku zapnuli, musíte mít jazyk počítače i region nastavený na United States.

 

Otevřete nastavení > čas a jazyk >

Země nebo oblast nastavte na Spojené Státy, jazyk Angličtina 

Upravit
comments powered by Disqus