Návod a recenze internet prohlížeče EDGE v mobilech a PC s Windows 10

Microsoft EDGE je novou generací internetového prohlížeče, který nahrazuje starší Internet Explorer. Je výrazně svižnější, má menší nároky na spotřebu baterie a umožňuje instalace oblíbených doplňků.

0

Prohlížeč EDGE je univerzální aplikací, kterou najdeme ve všech zařízeních s Windows 10. Největší novinkou je možnost instalace oblíbených doplňků známých z konkurenčního Chrome od Google. V prohlížeči je vestavěný překladač jazyků a vyhledávač Bing, který je ale vhodné v našich končinách nahradit spolehlivějším Googlem.  

 

Vzhled a rozložení

Vzhled je přehledný a svěže minimalistický. Zatímco ve vyšším rozlišení na počítačích a tabletech je adresní a vyhledávací řádek nahoře, u mobilů ho najdeme tradičně u dolního okraje, což vnímáme jako velkou výhodu oproti konkurenci. V počítači je adresní řádek na nové kartě trochu netradičně skrytý a umístěný přímo doprostřed mezi novinky ze světových serverů, podobá se tedy trochu startovní stránce Seznamu. 

 

Adresní řádek nabízí i funkci našeptávání historie a předpokládaných webů, které hledáte, vlevo je ikona otevřených záložek, vpravo si můžete zobrazený web kliknutím na ikonu knížky ořezat pro snadnější čtení. V dolním menu najdete čtyři karty s Oblíbenými položkami, Historií, seznamem K přečtení a Stahováním. 

Synchronizace s počítačem

Oblíbené položky, seznam k přečtení a hesla jsou synchronizované mezi všemi zařízeními pod jedním Windows účtem. Zatím si někteří uživatelé stěžují, že nefunguje vždy spolehlivě, pokud ale máte čistou instalaci Windows 10 v mobilu i na počítači, funguje bezchybně. Uložená záložka se zobrazí okamžitě i v počítači ve složce Oblíbené z mobilu a obráceně. 

 

Záložky

Funkce v českém překladu nazvaná trochu divně Záložky zobrazuje otevřené karty s navštívenými weby. V podstatě jde o kombinaci historie a dříve otevřených webů, seznam se plní až do zaplnění paměti, pak postupně zavírá od nejstarších. Záložky lze křížkem zavírat, nebo z menu zavřít všechny najednou. Seznam není úplně přehledný, zobrazuje pouze otisky webů a není interaktivní, každá záložka se vždy načítá znovu, což není úplně úsporné pro data ani pohodlné. 

 

Doplňky

Zatím jsou dostupné pouze v počítači, Microsoft ale přislíbil integraci také do mobilní verze. Díky doplňkům můžete rozšířit funkce prohlížeče a další služby, jako je překladač nebo stále oblíbenější blokátor reklamamy. Doplňky se stahují ze Store.  

 

NEBLOKUJTE PROSÍM REKLAMU NA NAŠEM WEBU!

Rádi bychom vás požádali o vypnutí blokátorů reklamy. Je jediným zdrojem na provoz našeho fanouškovského webu. 

 

S reklamou to nepřeháníme a vybíráme přednostně zdroje, které vám mohou být užitečné, např. nabídky příslušenství i mobilních telefonů. Děkujeme.

 

Listování tahem prstu

Integrovaná je velmi oblíbená funkce listování tahem prstu od okraje displeje. Při mírném tažení do strany se zobrazí velká šedá šipka, pokračováním tahu dojde k načtení předchozí nebo následné prohlížené stránky. Listování je dostupné i na tabletu, v počítači ho samozřejmě nahrazují šipky v adresním řádku. 

 

Změna vyhledávání na Google

Adresní řádek slouží nejen k zadávání adresy, ale i k vyhledávání pomocí Bing. U nás však není příliš optimalizovaný a je lepší ho nahradit Googlem. Nastavení vidíte na obrázku nebo si přečťete náš starší článek. 

Nastavení Google jako hlavního vyhledávače z adresního řádku 

Nastavení EDGE, jak smazat historii, ukládní hesel

V nastavení prohlížeče najdete další užitečné funkce. Nastavení zobrazení umožní vidět některé weby stejně jako v počítači, díky postupnému přechodu na responzivní weby však funguje jen někdy. Nejpoužívanější je asi mazání historie pod názvem Vymazat údaje o prohlížení, které nabídne více druhů možností. V hlavní nabídce je i povolení synchronizace a přizpůsobení velikosti písma na webech. Důležité je tlačítko Zobrazit upřesňující nastavení, pod kterým se skrývá nastavení ukládní hesel k webům, a změna vyhledávání. 

 

Závěrem

Microsoft EDGE podle nás nemá v mobilu konkurenci a to dokonce ani ve srovnání s konkurenčními systémy. Na jeho základě vznikají různé odnože, nejoblíbějšími jsou zřejmě UC Browser a relativně nový Shiye Browser s perfektním ovládáním. EDGE si ale zaslouží pozornost i v počítači, kde má např. unikátní funkci kreslení a vepisování poznámek přímo do webu a následné odeslání. Je perfektně rychlý a stabilní. 

Patří do rubriky: Windows Windows 10 Mobile
Upravit
comments powered by Disqus