Nepoužívejte Firefox, vyzkoušejte prohlížeč Microsoft Edge, hodně vás překvapí

Internetový prohlížeč Microsoft Edge prošel od svých začátků dlouhým vývojem a dnes patří mezi špičku. Má dnes smysl jej zanedbávat a stahovat jiné prohlížeče?

0

Nejpopulárnějsím internetovým prohlížečem je dnes Chrome od Googlu. Trochu nepochopitelně je v čechách stále populární i pokulhávající Mozila Firefox. Je však ve Windows 10 potřeba stahovat tyhle alternativy, když obsahuje opravdu rychlý a kvalitní Microsoft EDGE? Odložte předsudky a vyzkoušejte ho!

Nový Microsoft Edge

Stará verze Internet Explorer prohrála boj s Google Chrome svojí zkostnatělostí a chybějícími funkcemi. Microsoft EDGE je však jiný. Moderní a velmi rychlý, nespotřebuje tolik operační paměti jako konkurence a díky optimalizaci i výrazně šetří baterii tabletu nebo notebooku. 

 

EDGE je univerzální aplikací. To znamená, že je spustitelný ve shodné podobě všude, kde je jádro systému Windows 10. Zároveň je přizpůsobený plně pro dotykové ovládání. Podporuje mnoho doplňků a funkcí, které v Internet Exploreru uživatelům chyběly, velmi rychle načítá webové stránky a téměř okamžitě se spouští.

 

V základní instalaci je vybavený unikátní možností kreslit nebo psát přímo do webové stránky a snadné sdílení takto okomentované stránky pomocí otisku obrazovky. V EDGE nechybí  vestavěná čtečka elektronických knih a prohlížeč PDF dokumentů.

 

Doplňky

Stejně jako ostatní prohlížeče podporuje Microsoft Edge instalaci doplňků a rozšíření z Windows Store, jako blokování reklam, zhasnutí obrazovky okolo přehrávaného videa z youtube, správce hesel a desítky dalších. Má vestavěný vlastní automatický překladač webových stránek ze světových jazyků. Nabídka doplňků není tak široká jako u Chrome, ale denně přibývají nové.

 

Náročnost

Náročnost na spotřebu paměti je měřitelně mnohem nižší než u Google Chrome, známého vysokými požadavky na RAM, kterou je schopen uzurpovat a omezovat chod počítače a také více než dvojnásobným zatížením procesoru, což má významný vliv na chlazení a spotřebu baterie u notebooků.

 

Prostředí

Prostředí prohlížeče je velmi příjemné a především moderní, plně přizpůsobené i dotykovým zařízením. Po aktualizaci Fall Creators Update má nově průsvitný horní panel i záložky, které zobrazuje po najetí myši s náhledem. 

 

Všechna nastavení a možnosti najdete na jednom místě v pravém horním menu, položky jsou hodně široké, přizpůsobené i ovládání dotykem. 

 

Funkce a bezpečnost

Další novinkou poslední aktualizace je uložení stránek stranou pro pozdější přečtení, přesunuté do bočního panelu se seskupují podle data a čekají na opětovné vyvolání. Funkce se velmi hodí především uživatelům, zvyklým mít denně otevřených mnoho oken a vracet se k nim podle potřeby, což zatěžuje systém i paměť. 

Seznam odložených webů bokem pro pozdější přečtení

Nechybí samozřejmě také celoobrazovkový režim, nejen v něm využijete předčítání webů nebo otevřených e-booků pomocí českého vestavěného hlasu. V prohlížeči je dostupná i hlasová asistentka Cortana, které bychom mohli věnovat nejeden odstavec, kdyby však podporovala českou verzi Windows.

 

Microsoft Edge byl ohodnocen jako nejbezpečnější prohlížeč internetu především díky funkci virtualizovaných oken, které blokují přístup škodlivým kódům a virům do systému počítače. 

Přehled otevřených záložek s rozrolovanými náhledy webů

Závěr

Dříve platil vtip, že je Internet Explorer od Microsoftu dobrý jen k tomu, aby se pomocí něj ihned nainstaloval jiný prohlížeč. Z testování v posledním roce mohu zodpovědně prohlásit, že by si hlavně Google Chrome mohl vzít EDGE příklad především v rychlosti a svěžím designu. 

 

Microsoft EDGE je k dispozici také pro Android a iPhone a díky přihlášení do účtu Microsoft synchronizuje historii i záložky a umožňuje snadno přenášet otevřené záložky mezi zařízeními. 

 

V mnoha ohledech je Microsoft EDGE dále než Chrome, zatím sice nemá tisíce doplňků ke stažení, ale náskok rychle snižuje. Doporučuji vám ho vyzkoušet nejen jednou, dejte mu šanci po několik dní, aby jste si zvykli a ocenili jeho výhody. 

 

A co vy? Používáte Microsoft Edge, nebo vám kvůli něčemu nevyhovuje? Podělte se s námi v komentářích.

Upravit
comments powered by Disqus