Norští bezdomovci žebrají na ulici pomocí mobilní aplikace Vipps, pokrok nezastavíš

Norsko je vedoucí evropskou zemí ve vytěsňování hotovosti. Bezdomovci na ulici proto začínají využívat mobilní aplikaci, aby si zvýšili šance při žebrání. 

0

Mobilní aplikace Vipps slouží pro snadný převod peněz mezi norskými obyvateli. Žebráci ji začali využívat, aby si zvýšili šanci získat peníze od kolemjdoucích, protože země je leaderem v bezhotovostním platebním styku a lidé u sebe nosí stále méně hotovosti. 

Vipps při registraci vyžaduje ze zákona osobní identifikační číslo občana (obdoba rodného čísla), norské telefonní číslo a bankovní konto, mělo by tedy být vyloučené použití aplikace v jiné zemi. 

Průzkum norského zpravodajského serveru NRK uvádí, že aplikaci používá velké procento pouličních umělců, prodejců časopisů a žebráků a někteří z nich přes Vipps realizují až polovinu svých denních transakcí. 

"Myslím, že je skoro nemožné žebrat v Norsku, pokud nepoužíváte Vipps. Jsem si naprosto jist, že aplikaci používají i žebráci z jiných zemí přes síť poskytovatelů falešných účtů", říká jeden z oslovených na ulici.

U nás by si ale svých peněz zřejmě příliš neužili, většina z nich je zatížena množstvím exekucí a jejich účty by byly okamžitě zablokovány. 

Upravit
comments powered by Disqus