Nové PWA aplikace fungují i na mobilech a mohou být světlou budoucností pro Windows 10

PWA jsou novým typem aplikací pro Windows 10. Doplní nepříliš bohatou nabídku univerzálních aplikací ve Store a mají být dalším krokem, jak obchod zatraktivnit pro uživatele i vývojáře.

0

Univerzální aplikace pro Windows jsou skvělým projektem, který měl snadno umožnit vývojářům vytvořit jednu aplikaci pro různá zařízení. Pro uživatele to zároveň znamenalo stejný zážitek na všech zařízeních. Díky ukončení vývoje Windows Mobile však zájem vývojářů ochladnul a nabídka se přestala rozšiřovat. Nový impuls mají přinést PWA.

PWA

Progressive Web Apps (PWA), nebo-li progresivní webové aplikace, jsou honosným názvem pro webové stránky zabalené do instalace pro Store s možností připnutí běžné dlaždice na plochu s notifikacemi, spustitelné na všech zařízeních včetně Windows 10 Mobile. 

Uber pro Windows Mobile jako PWA

Jaké jsou výhody?

Pro vývojáře je zásadní výhodou extrémně jednoduchý vývoj aplikace, pokud má svůj web správně responzivní, stačí ho zabalit do instalátoru. Uživateli přinese možnost používat web offline, update proběhne při spuštění aplikace a po natažení zůstanou data uložená v zařízení. 

 

 

Většina velkých webových služeb už mají své weby přizpůsobené pro mobilní zařízení, například Facebook je mnohdy lepší a rychlejší než jeho aplikace pro Windows. Zabalením do instalace získají výhody běžných aplikací, notifikace, živé dlaždice, bezpečnost a podobně. Dokonale odladěný web zároveň umožňuje vyvíjet pouze jednu verzi pro všechny platformy, stejná instalace je možná i pro Android nebo iOS.

Automaticky zaregistrované stránky Microsoftem do PWA

 

První PWA aplikace od Microsoftu

Microsoft zahájil vydávání PWA aplikací do Store z vlastní iniciativy, jako první zveřejnil PWA verzi Twitteru a Trivago a údajně má zaindexovaných desítky tisíc vhodných webových stránek, které by rád vydal jako aplikace.

 

Ve Storu se také nacházely aplikace, které byly součástí soukromého projektu Windows Revival, který měl za cíl přivést do obchodu Store pro Windows a Windows Mobile co nejvíce aplikací, které uživatelům hlavně mobilních Windows chybí. Bohužel tyto aplikace, jako YouTube PWA či Uber PWA byly staženy.

 

Vyzkoušejte například:

 

Zajímá vás více?

Chcete se dozvědět více nebo vytvořit ze svého webu jednoduše PWA aplikaci? Podívejte se na záznam o PWA od Microsoftu.

 

 

Zajímalo by nás, co si o PWA aplikacích myslíte. Mají budoucnost? Může zabalený web nahradit plnohodnotnou aplikaci? Napište nám do komentářů!

Upravit
comments powered by Disqus