Nový Windows 10 S oficiálně představen, prorazí cestu proti Chrome OS?

Na konferenci #MicrosoftEDU ukázal Microsoft svou vizi pro školní výuku. Windows 10 S je bezpečnější verze určená pro školy.

0

O Windows 10 S víme několik týdnů pod názvem Windows Cloud, jeho náznaky se objevily už v testovacích verzích Creators Update, překvapením může být jen označení S. Hlavním znakem je bezpečnost instalací, pro kterou jsou zablokované instalace programů mimo Windows Store. Díky tomu má Windows 10 S několik výhod, které dokáží ocenit nejen studenti, ale i firmy.

S jako Soul (duše)

Windows 10 S je určené pro studenty a školní instituce, ale do jisté míry to prozrazuje cestu, kterou se Microsoft pomalu, ale jistě, vydá. Všude prezentovaným hlavním znakem systému je absence programů stažených z webu, uživatelé si tak nebudou moci nainstalovat např. Gimp nebo jiné oblíbené Win32 programy. Pokud ovšem bude mít Windows 10 S úspěch, tento problém rychle vymizí díky mostu pro vývojáře na převod starých programů do Store.

 

Tím, že jediným zdrojem programů bude Windows Store, se stává systém bezpečnější, rychlejší a méně náročný na baterii. Především rychlost a stabilita je často palčivým problémem, který nevyřeší ani extrémně výkonný počítač. Windows 10 S ano:

  • Nastavení účtu nového uživatele i na levném počítači během 5 sekund.
  • Nastavení počítače z USB disku během 30 sekund
  • Zvýšení výdrže na baterii o desítky procent (podle zařízení)

S Windows 10 S Microsoft oznámil i propojení na Cloud pomocí Microsoft Intune, kdy všechny školní počítače bude možné snadno ovládat na dálku, například deaktivovat kameru a mikrofon. Velké propagaci se těšil i Minecraft, jehož školní edice bude na rok zdarma ke každé licenci Windows 10 S. Samotný operační systém bude také zdarma náhradou za jiné licence Windows 10 nebo 7 a 8.1. Samozřejmostí je Office 365, ke kterému přibyde nově služba Microsoft Teams, kterou si představíme v dalším článku.

Seznam programů, které budou nově dostupné ve Store

  • Office 365
  • Spotify
  • Microsoft Teams
  • Některé programy od Adobe

Budoucnost školní výuky?

Microsoft prezentuje Windows 10 S jako součást celku školského systému budoucnosti, v USA už hojně rozšířenou, u nás spíše odmítanou. Velkým argumentem pro Windows 10 S ve srovnání s Chrome OS od Google je fakt, že spojuje Office 365, OneNote a rozšířenou realitu do jednoho logického celku, kterému Google nemůže u studentů konkurovat. 

Hlavní překážkou pro rozšíření Windows 10 S na školách nebude konkurence, ale spíš samotný školní systém, který s ničím modernějším než jednoduchou prezentací PowerPoint ani nepočítá. Co myslíte, dokáže se Windows 10 S prosadit?

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus