Osobní recenze Samsung Galaxy S8, bezkonkurenční jednička pro rok 2017

Galaxy S8 splnilo veškerá očekávání, která jsme do něj vkládali s jediným menším flíčkem na zadní straně. Bezkonkurenční výkon a snový design s displejem přes celou přední stranu. A konečně ho udržíte i v menších rukou. 

0

Na první setkání se Samsung Galaxy S8 se nezapomíná, budu ho mít v živé paměti stejně jako kdysi Galaxy S6 EDGE. Zatímco tehdy mě šokoval líbivý design prvního zahnutého displeje, byl však pro mě nepoužitelný pro katastrofální výdrž baterie, i dnes je to displej, tentokrát díky velikosti. Odmítám velké telefony a proto mě neoslovil S7 EDGE, jenž byl jen zvětšenou kopií. S8 už nemá přídomek EDGE a vyladil oba nedostatky, které jsem jeho rodičům vyčítal. 

 

Nejnovější model existuje jen ve dvou verzích, původní nezaoblená S7 byla vypuštěna, k dispozici jsou jen zahnutá S8 a S8+. Tady by vlastně mohla recenze rychle skončit, vyjmenovali jsme si největší tahák a zdálo by se, že se toho moc nezměnilo, opak je však pravdou. 

Díky displeji až k dolnímu okraji zmizela senzorová tlačítka i s čtečkou otisků prstů, která se musela přestěhovat na záda. Samsung údajně nestihl implementovat spekulovanou čtečku do displeje a náhle tu máme nedostatek, který je pro mě klíčový. S telefonem totiž pracuji nejčastěji na stole a odemknout ho vyžaduje zvednutí. Všechno má ale svá řešení, nový Android umožňuje pozdržet uzamčení v nastavené oblasti nebo při nošení na těle a navíc je přítomná údajná zářná budoucnost, scanner oční duhovky. Co měla Lumia už před dvěma roky, přináší dnes Samsung z Note 7 do své vlajkové lodi. A funguje možná lépe než u Microsoftu. 

 

Větší displej = větší velikost? Ne!

Displej se zdá, že už snad ani nemůže být větší. Ale ono to jde, varianta S8+ je podle mě až za hranicí přirozenosti. Když však zjistíte, že se S8 drží i s obřím 5,7" QuadHD OLED lépe než S7 EDGE, nechápavě kroutíte hlavou.

 

A pak si přečtete specifikace a zjistíte, že ono je to s tou velikostí 149 × 68 × 8 mm jinak, ve skutečnosti se šířka telefonu dokonce zmenšila a displej oné úchvatné úhlopříčky dosáhl svým natažením. A to není zrovna výhoda. Sice jde konečně o podlouhlý telefon jak za starých časů, ale pusťte si na něm film, bude zmenšený s černými okraji, stejně jako většina her. A navíc ne všechny starší aplikace takový poměr chápou a deformují se.

 

Zvětšený displej prostě není o moc víc, než povedený marketingový tah. Tam, kde je větší, jen nahradil chybějící senzorové klávesy a je málo příleřitostí si ho užít v plné kráse.  

 

Parametry v rychlosti

 • 149 × 68 × 8 mm, 155 g
 • Procesor osmijádrový Exynos 8895
 • Nová grafika ARM Mali-G71, o 60% vyšší výkon než S7
 • 64GB úložiště, ze kterého zbyde cca 50GB na data, slot na microSD
 • 4GB RAM, pro provoz k dipozici cca 3,4GB  

Snový a opatlaný design

Měl jsem o designu asi mluvit na prvním místě, jenže si ho všimnete až na druhý dojem, nejvíce upoutá displej. Mimochodem je sice bombový, ale pocitově je velká svítící plocha divná, dole a nahoře nepřirozeně zahnutá, je potřeba zvyknout. A pak je tu to sklo. Zpředu, zezadu, na senzoru otisku prstů, všude patlárna. Je naprosto nemožné udržet telefon čistý. Navíc mám pocit, jako by to u Samsungu bylo nějak horší, zejména displej snad otisky úplně přitahuje, např. u iPhone to tak zlé není. (asi je, prostě jen pocit). 

 

Výdrž i na dovolenou

Hodně vydrží. Na baterce rozhodně, S6 propadák, S7 fajn, S8 má o 100mAh méně a svítí a svítí, jako by ho větší displej ani nezajímal a klidně pracuje až do druhého dne a pokud se trochu uskrovníte, bude svítit až do večera. Navíc se bleskově nabíjí pomocí USB-C, vedle kterého naštěstí nepodlehnul otravné módě odstraňování 3,5mm jack. Když už je o něm řeč, stojí za zmínku i kvalitní sluchátka AKG v balení za 2500Kč s nezamotávajícím se pleteným kabelem.

 

Samsung také vydrží hodně pod vodou, označení IP68 se skvěle testuje před lidmi, pořád mají šok, když jim mobil hodíte do piva a ještě ho drze jdete opláchnout do umyvadla. Co vydrží krycí sklo se neodvažuji pomyslet, rozbitých S7 jsem viděl poměrně dost a cena za výměnu je drtivá, ale Gorilla Glass 5 dává naději na zlepšení.

 

Jo a cena. Ta zase vyžaduje velkou výdrž vaší peněženky, začal s tím Apple a je jasné, že se postupně přidávají všichni a zdražují a zdražují. Cena se zvedla od loňska o 2500Kč a nepřejte si vědět, co stojí nejvyšší model S8+, fuj. Pamatuju dobu, kdy mobily stály i 30 tisíc, ale říkám si, že se výroba násobně zlevnila a jen krmíme nenasytná korejská korýtka. Začíná to být snobárna a je otázka, jestli za zahnutý displej zaplatit dvakrát tolik, než u představeného Xiaomi Mi6 s naprosto stejným výkonem za 9000Kč.

Není Galaxy S8 náhodou zrcadlovka?

Jako letitý majitel Lumií, přesvědčený, že nic nefotí lépe, špatně polykám, když vidím výsledky zdánlivě slabého 12MPx (4 000 × 3 000) fotoaparátu. Nemám rád v recenzích telefonů porovnávání megapixelů, aberací, šumu a světelnosti, zajímá mě jen výsledek, zvětšený na monitor počítače. Už fotky z iPhone 7 Plus jsou ohromující, ale Samsung je dnes prostě absolutní jedničkou.

 

A video? Spadne vám čelist, recenze točíme na zrcadlovku s běžným setovým objektivem a výsledek je v telefonu jednoznačně lepší, navíc může být až v rozlišení UHD. Dost mě překvapila přední 8Mpx kamerka, fotí oproti některým jiným konkurentům opravdu skvěle a reálně. 

Bixby, nějaký domácí mazlíček nebo co?

Pak je tu ještě jedna věc, kterou jsem okamžitě začal nesnášet. Nejspíš si majitelé zvyknou, ale přidání nového tlačítka pod ovládání hlasitosti mě vytáčelo, zejména, když je k ničemu. Spouští totiž hlasového asistenta Bixby od Samsungu. Zkuste si poslepu snížit hlasitost, na jistotu si ho potvoru spustíte. 

 

Bixby neumí česky. Neumí tedy ani anglicky, to snad až někdy letos, zvládá rozpoznávat jen korejštinu a španělštinu. Zatím je to tedy spíš informační centrum, ukazuje počasí, často volané kontakty, oblíbené weby, záznamy kalendáře. Čeština sice v seznamu je, ale rozpoznat ji neumí a díky tomu chybí další funkce jako Bixby Vision pro rozpoznávání světových pamětihodností. Opět jde o jednu z dalších funkcí, které se Samsung snaží pro mě někdy až úporně vnutit lidem, podobně jako např. S Health, který jediný umí obsloužit senzor tepu na zádech. 

 

Osobní dojmy, proč ho koupit

Samsung Galaxy S8 by si mě možná i ochočil, nebýt několika mých osobních faktorů, které ho diskvalifikují.

 • Už není velký. Zní to divně, ale opravdu se lépe drží, což byl jeden z důvodů, proč pro mě nepadal v úvahu S7 EDGE. ( S8 149×68×8 mm vs. S7 151×72×7,7 mm)
 • Okouzlil mě svým designem, je unikátní a stále není okoukaný
 • Nadstandardně fotí a natáčí, jsem rozmazlený z Nokia Lumia a má srovnatelné výsledky. 
 • Výdrž baterie je dostačující i přes obří displej
 • Perfektně odladěný Android 7.0, telefon se ani jednou nezamyslel

Osobní dojmy, proč si ho nekoupím

 • Přes veškerou unikátnost nestojí za 22000Kč. Už mi není dvacet a nejsem snob.
 • Nikdy si nezvyknu na přesaturované barvy displeje a nepomůže ani přepnutí režimů, za které dostal certifikaci Mobile HDR Premium
 • Není mi sympatické prostředí TouchWiz, které se nově jmenuje Samsung Experience. To by se jistě vyřešilo, ale ve spojení s ostatními důvody jde u mě o přitěžující okolnost.
 • Nejsou mi sympatické všechny nadstavbové služby. Vyjímkou je dokonalý Glance Screen a je pravdou, že S aplikací výrazně ubylo, v základu nejsou nainstalované např. ani přehrávače, ale korejská ruka je vidět na každém kroku. 

A vy? Pokud chcete utratit peníze za to nejlepší na trhu, ani na chvíli neváhejte, letos se může objevit jen jeden mobil, který by Galaxy S8 překonal a tím bude iPhone 8 a každý z vás má určitě jasný názor, zda mít či nemít Apple. 

Upravit
comments powered by Disqus