Outlook ve Windows telefonech se opět zbláznil, slučuje desítky kontaktů

Trápení s Outlookem snad nikdy neskončí, po loňském hrůzném přechodu na nové servery, kdy mnoho uživatelů zažívalo nefunkční synchronizaci, mizející fotky kontaktů a nenadálé chybějící kontakty, jsou tu opět velké problémy. 

0

V posledním měsíci se na nás v naší online poradně, kterou najdete na titulní stránce rubriky Windows - mylumia.cz, obrací uživatelé Windows s dalším zásadním problémem. Ze seznamu hromadně mizí kontakty a příchozí hovory se chybně identifikují.

 

Kde jsou moje kontakty

Kontakty ve skutečnosti nemizí, ale Outlook je podle neidentifikovatelných pravidel slučuje, v našem firemním adresáři čtenářů pro rozesílání tipů a triků zdarma přes WhatsApp došlo ke sloučení až desítek kontaktů do jednoho. Následky takového stavu jsou tristní, příchozí hovory se chybně identifikují, chybějící kontakt není vidět v seznamu, ale zobrazí se pouze pomocí vyhledávání a při otevření karty kontaktu je číslo sloučeno s jiným.

Řešením je rozpojení kontaktů

V jednotlivých případech lze chybu vyřešit pouhým odloučením kontaktů pomocí ikony sponky na detailu kontaktu. Po rozpojení se kontakt zobrazí správně samostatně a znovu už se nesloučí. Bohužel však sloučené kontakty nenajdete jinak, než otevřením každého kontaktu jednotlivě a kontrolou, zda nad ikonou sponky svítí číslovka počtu sloučených kontaktů. O něco snadnější je to na webu Outlooku, kde je propojení vidět vpravo nahoře v liště během listování seznamem. Hromadná oprava neexistuje

 

Vlastně tedy existuje, ale rozhodně není komfortní a znamená zrušení všech, i správných, dřívějších propojení. Veškeré kontakty lze na webu outlook.com hromadně exportovat do počítače, celý seznam kompletně smazat z webu, počkat až dojde k vymazání i z telefonu a pak je importovat zpět. 

 

Exportování kontaktů do zálohy

Tento způsob má však hned několik úskalí. Především si dobře zkontrolujte, zda se vyexportoval celý seznam kontaktů, protože Outlook poměrně často stávkuje a prostě se uprostřed exportu zasekne, aniž by to oznámil. Dále je poměrně velký problém kontakty správně nahrát, protože jsou v CSV souboru evidentně chyby, se kterými si Outlook a dokonce ani Gmail neumí poradit a nahraje jen část kontaktů. Pak je nutné CSV soubor otevřít např. v Excelu a odmazat řádky, které se správně importovaly a zkusit to se zbytkem znovu a znovu.  

 

Aby toho nebylo málo, ve dvou případech se nám nedařilo ani smazání kontaktů, servery Outlooku do několika vteřin odkudsi opakovaně vracely zpět starší, dříve smazané položky. Když už je Outlook konečně prázdný, můžete si uvařit kávu a modlit se, jak rychle proběhne smazání i v telefonu. Někdy je to hned, jindy až druhý den, nepomůže ani vynucení synchronizace nebo restart telefonu. 

Jak přesunout data, kontakty a kalendář do Gmailu

Protože nám databázi čtenářů Outlook zdavastoval už po několikáté, došla nám trpělivost a rozhodli jsme se v telefonu používat Gmail. Import kontaktů do Google je naprosto stejně problematický, položky zřejmě obsahují chyby a po složitém nahrání vykazoval dokonce chyby i zpětný export, pomocí kterého jsme původně chtěli problém vyřešit. Nakonec jsme u Gmailu definitivně zůstali a používáme ho ve Windows jako primární účet a věřte, že budete otrávení tím, jak dokonale funguje, synchronizace při jakémkoli zásahu je okamžitá, změna se ihned projeví i na webu a co je nejvíc překvapivé, i WhatsApp začal se seznamem kontaktů pracovat rychleji.  

Upravit
comments powered by Disqus