Podrobná recenze jedné z prvních Sony Xperia XZ1, je našlapaná a konzervativní

Nabušená Xperia XZ1 je nejnovější vlajkovou lodí Sony, ale na první pohled to nebude mít jednoduché, protože se nedokázala zbavit tradičního designu s masívními okraji. Dostali jsme na dlohodobé testování jeden z prvních českých kusů. 

0
Příbuznost se svými předchůdci nezapře, až přiliš zapadá mezi XZ z roku 2016 nebo Z5. Naštěstí parametry plně patří do letošního roku, čipová sada Snapdragon 835, 4GB RAM, 19MP zadní kamera, HDR displej a jako jedna z prvních s Android 8.0 Oreo. Přesto to jen těžko může stačit v době, kdy konkurence přehodnotila svůj design a podřídila se tenkým rámečkům.

Prémiový zastaralý design

Od prvního okamžiku po vybalení není pochyb, že jde o prémiový telefon, testovali jsme kovově modrou variantu, chladný hliník padne do ruky jako ulitý. Příbuznost se svým předchůdcem jsme už zmínili, díky tomu je letitý design značně konzervativní, zejména pokud si srovnáte se Samsung Galaxy S8 nebo LG G6. Na druhou stranu není jediný se silnými rámečky, za které se nestydí ani HTC U11 a OnePlus 5.

 

Přesto k pokroku došlo, přes svou masivnost je XZ1 jemnější a s 7,4mm tenčí než předchůdci a může se pochlubit kovovým unibody vyřezaným z jediného kusu hliníku ve čtyřech barvách: černé, stříbrné, kovově modré a růžové. 

 

V hliníku jsou tři štíhlé, velmi efektně zakroucené, plastové pásky pro antény, Sony uvádí, že to zlepší síťové připojení bez ohledu na to, jak držíte telefon. Jde o drobné vylepšení, stejně jako ještě víc zaoblené okraje, díky nimž XZ1 sedí bezpečněji v ruce a lépe se drží. Povedené jsou leštěné stříbrné hranky na ostrých koncích, kde najdete nahoře 3,5mm Jack a port nabíjení USB-C dole.

  • 5,2" IPS, 1980 x 1080px, HDR
  • osmijádrový Snapdragon 835
  • 4GB RAM, 64GB ROM
  • 148 x 73,4 x 7,4, 155g
  • 16Mpx fotoaparát, Predictive Capture, Autofocus Burst
  • voděodolnost IP64

Sloty pro SIM a microSD najdete tradičně z boku, na opačné straně tlačítka hlastosti, vypínač a tradiční vyhrazenou, dnes málo obvyklou, spoušť fotoaparátu. Naprosto nadšeni jsme byli ze zabudovaného snímače otisku prstů v jemně zapuštěném vypínači, řešení nám vyhovuje víc než umístění na zádech u konkurence a navíc je snad nejpřesnější, jaké jsme kdy zkoušeli. 

 

Méně nadšeni jsme z umístění slotů pod samostatnou krytku, miniaturní šuplíček SIM vytahujete nehtem, není to snadné ani intuitivní a při vrácení si nejste jisti správným umístěním. Důvodem může být certifikace vodotěsnosti IP65/68 (neznáte jednotlivé normy? Tabulka) Sice nepotřebujete jehlu pro vysunutí, ale krytka by mohla být pevně připojena k k oběma šuplíkům.  

Perfektní prostorový zvuk 

Sony umístilo do Xperie XZ1 dva přední stereo reproduktory s novou S-Force surroundovou prostorovou technologií, která poskytuje o 50% vyšší akustický tlak než reproduktory na modelu XZ. Prostorový zvuk je velmi dobrý a líbí se nám jejich umístění oproti konkurenci, kde si je snadno přikryjete rukou. Hudba zní plně, má i basovou složku a je radost ji poslouchat i ve sluchátkách. 

 

Displej bez 4K rozlišení

Další věc, která na vlajkové lodi roku 2017 příliš nepotěší, je pouze FullHD rozlišení na 5.2" displeji s Gorilla Glass 5. V této velikosti je obrazovka ostrá, text je snadno čitelný a obrázky jsou vykresleny s vysokou úrovní detailů.

 

Avšak za tytéž peníze, a v některých případech i méně, dostanete u konkurence QHD. Není to zejména díky implementaci HDR sice žádná prohra, ale vezmeme-li v úvahu, že už Xperia XZ Premium měla 4K displej, návrat k 1080p trochu překvapí. 

 

Baterie na jeden den

XZ1 je osazená baterií s kapacitou 2700mAh, sice nejde o nijak oslňující kapacitu, ale díky úspornému Snapdragon 835 a nižšímu rozlišení displeje je výdrž obvyklá a při menším nasazení i nadprůměrná. Nikdy jsme mobil nevybili ve stejný den ani při hraní her a velmi často vydržel až do odpoledne druhého dne. 

 

V systému nechybí od Sony známý režim Smart Stamina. Učí se z vašich zvyklostí, předvídá spotřeu a má vám doporučit aktivování úsporného režimu. A když už ani to nepomůže, velmi rychle si zvyknete na velmi efektivní Quick Charge 3.0, se kterým nabijete mobil za 30 minut na téměř 50%.

Android 8.0 Oreo

Sony Xperia XZ1 byl prvním telefonem s Androidem 8, který jsme naplno otestovali. V průběhu testování do redakce přibyla také Nokia 8 (recenze) a mohli jsme rázem srovnávat. Potvrdil se první dojem, nová verze prošla zásadní proměnou ve spouštění aplikací a plynulosti systému, náhle se z ní stal nejstabilnější a nejrychlejší systém na trhu. Zrychlení je tak markantní, že si hu musí všimnout úplně všichni a my se těšíme, až ho otestujeme na slabším hardware, kde bude podle nás ještě znatelnější. 

 

Z pohledu uživatele je novinek v systému málo, nejviditelnější je práce se dvěma aplikacemi na jedné obrazovce, kterou vyvoláte z multitaskingu.

 

Jednou ze zajímavých novinek Xperia XZ1 (i menší XZ1 Compact) je nová funkce 3D Scan. Ačkoli ji asi těžko budete používat denně, pomocí aplikace 3D Creator můžete za krátký čas vytvořit trojrozměrný model obličeje, jídla nebo jiného předmětu, který bude za méně než 60 sekund převeden do standardního .OBJ formátu pro 3D tiskárnu.

 

Fotoaparát bez kompromisů krůček za konkurencí 

Moc se to neví, ale Sony jedním z největších světových dodavatelů fotočipů pro mobily. Ačkoli se např. Nokia 8 chlubí certifikací Carl Zeiss, používá právě Sony. V Xperia XZ1 je 19 MPx Exmor RS s pětiosou stabilizací obrazu, clonou f / 2,0 a 960 snímků za sekundu. Za světla nelze výsledným fotkám nic vyčíst, má perfektní barevné podání o ostrost, s ubývajícím světlem se ale začne projevovat šum a rozporuplná práce zaostřování.

 

XZ1 přináš dvě speciality, Predictive Capture snímá tři obrázky před stisknutím spouště a pokouší se zachytit úsměv, Autofocus Burst dokáže za podmínky vaší pevné ruky zachytit až 100 snímků za 10 sekund a zajistit tak dokonalou ostrost pohybujícího se objektu. 

 

Fotoaparát natáčí 4K video a zaznamenává také super pomalé video s ohromující rychlostí 960 snímků za sekundu. Na absolutní špičku jakou je LG G6 nebo Samsung Galaxy S8 krůček chybí, oproti nim ale nabízí vyhrazené dvoupolohové tlačítko pro spoušť, což už je dnes spíše vyjímkou. 

 

V předu je na selfies 13MPx 22mm širokoúhlý fotoaparát s možností dosvětlení displejem podobně jako na iPhone. 

Proč koupit Xperia XZ1 

Sony vytvořilo další model, z něhož můžete být nadšeni a frustrováni současně. Zatímco parametry plně následuje konkurenci a i přes nižší rozlišení pomocí HDR displeje v ničem nezaostává, tvrdošíjné trvání na zasmrádajícím hranatém designu nezmění ani skvělé zpracování, ani sametový hliník s působivými pásky antén natož jemné výbrusy na hranách. 

 

Je to prostě cihla, což jí odpustí jen skalní fanoušci a těch není příliš mnoho. Pokud vedle položíte iPhone nebo Samsung za 10 tisíc, hned si uvědomíte, že můžete dostat prémiový design i výrazně levněji. Prodejních argumentů je pomálu. Osobně jsme uchváceni obyčejným otiskem prstu, funguje tak dobře, že bychom kvůli němu mobil zvažovali. 

 

Sony Xperia XZ1 totiž od září můžete koupit třeba v Mobilpohotovost.cz za 16990Kč, což není příliš konkurenční cena, je to více než za Nokia 8, HTC U11, LG G6 nebo iPhone 7.

Upravit
comments powered by Disqus