Pozor na kopírování vašeho účtu na Facebooku, falešný profil připraví přátele o peníze

0

Zakládání falešného účtu s vaším obrázkem a jménem už je na Facebooku evergreen, během léta se ale spustila nová vlna, která může připravit vaše nepozerné přátele o peníze. 

Princip podvodu je velmi jednoduchý, útočníci si založí kopii vašeho profilu, odcizí vaši fotografii a požádají váš seznam přátel o přátelství. Ti vás znají a proto ho pravděpodobně potvrdí, jen málokdo bude pátrat, proč si zakládáte nový účet. 

Už samo toto jednání je nepříjemné, pokud falešný účet zjistíte, okamžitě ho nahlašte Facebooku a požádejte své přátele o totéž. V případě více hlášení reagují administrátoři i do několika minut. Ve složitějších případech budete muset i doložit kopii občanky. 

Jak přijdou přátelé o peníze

Jakmile vaši kamarádi schválí žádost o přátelství, brzo dostanou přes Messenger prosbu o zaslání jejich telefonního čísla. Pokud jsou nepozorní, vašemu falešnému profilu ho odešlou a obratem jim přijde SMS zpráva s kódem k přihlášení odběru zpoplatněných zpráv a na Messengeru jsou vaším falešným profilem zažádáni o jeho zaslání. Pokud jsou nadále nevšímaví a kód odešlou, přijdou o stovky až tisíce korun ze svého telefonního účtu. 

 

Jak se bránit útoku

Útoky přibývají a proto při prvním podezření situaci řešte a postupujte podle návodu Jak zablokovat falešnou kopii mého profilu, který kontaktuje mé přátele.

 

Nejdůležitější prevencí je skrýt seznam svých přátel na profilu Facebooku, pomůže to, pokud ho útočníci nezískali přes nějakou podvodnou aplikaci, kterou uživatelé tak rádi používají a schvalují jim bezhlavě přístup ke svému soukromí.  

Patří do rubriky: Android Apple Windows
Upravit
comments powered by Disqus