První česká recenze Lumia 650, nejhezčí levná Lumia posledních let

Microsoft Lumia 650 je zřejmě jednou z posledních Lumií z dílny zaměstnaců dřívější Nokia. Zároveň je úplně prvním modelem, který dodržuje barvu zadního krytu s čelním panelem. A výsledek je sympatický. 

0

Lumia 650 je pohrobkem Nokia, jejích dalších modelů už se zřejmě nedočkáme, i když se stále spekuluje ještě o větší variantě Lumia 650XL. Příští telefony už budou pocházet z vývoje Microsoftu, který vede Panos Panay, jenž už připustil přípravu novinek pro tento rok. 

 

Sluší se dodat, že se Nokia rozloučila s Windows telefony opravdu velkolepě a hned z počátku přiznám, že bych si moc přál alespoň podobný výsledek také u vlajkové lodi Lumia 950, která vedle střední třídy vypadá jako chudý příbuzný z tržnice. Pomohou snad jen opěvované kožené kryty Mozo

Lumia 650 má obepnuté tělo hrubším hliníkovým kovovým rámečkem, nebo spíše páskem vlisovaným ze stran, nahoře a dole rozdělený plastovým předělem microUSB konektoru a 3,5mm jackem. Na sněhobílé variantě pásek trochu splývá s okraji. 

Lumia 650 je zatím dostupná v jediném eshopu Umobil.cz za 6170Kč

Testujeme bílou variantu, spojením kovu a bílého čela jsem nadšený. Tenký plast zadního výměnného krytu už známe z jiných modelů a nebyl by to Microsoft, kdyby se opět neprohýbal, zůstává pod ním totiž výrazná prohlubeň, jako by baterie měla být větší nebo spíše pro chybějící cívku bezdrátového dobíjení. Nic, co by nevyřešila lepící páska nebo vizitka, mám jenom obavy, aby domácí úpravy nezačaly být v Microsoftu po vrzající Lumia 950 standardem. Vyzkoušeli jsme i černou variantu, u ní vypadá plast o poznání levněji a ulpívají na něm otisky, stejně jako boční pásek, výraznější je i stříbrné jemné okruží fotoaparátu s bleskem. Na bílé zase tolik nezáří stříbrné kostičky loga Microsoftu.

Zarážejí mě tlačítka. Jsou dokonale zapuštěná, bez ostrých hran a viklání. Ve srovnání s Lumia 950 je rozdíl až bolestný, nechápu, jak může jeden výrobce vypustit tolik odlišné kvality výrobků a ještě v obrácené ceně. 

 

Jedinou vadou na kráse bílé přední strany jsou čidla a fotoaparát. Zatímco v černé se prvky ztrácejí, na bílé vystupují do popředí. Nepřehlédnutelná je i naříznuté záhlaví sluchátka a dolní brada s čelním reproduktorem. Je sice skvělý na poslech, ale vypadá jako by bylo vyštípnuté sklo. Ale nic pohoršujícího. Bílá je elegantní a po dlouhé době se na první pohled okolí zajímá, jakýmže tenkým a krásným modelem jsem nahradil svou zlatou Lumia 930, na druhý pohled už materiály levný mobil identifikují jasně. 

 

Kráska s přiměřeným výkonem

Uvnitř hezkého telefonu tepe poměrně slabý procesor Snapdragon 212, první reakce ho srovnávaly s levnou Lumia 550, což nebylo fér. Ačkoli je ze stejné číselné řady, novější architektura je ve skutečnosti nepatrně rychlejší než na Lumia 640. Zadrhává se jen při pomalejším načítání grafiky her.  

 

Ve spojení s 1GB RAM opět Microsoft dokazuje, že není potřeba nafouknutých parametrů, Windows stále skvěle funguje na levných modelech stejně jako na drahých. Pojem skvěle samozřejmě berte s rezervou. Nainstalovali jsme poslední oficiální verzi 10.586.107 a čekaly nás úplně stejné krůčky jako při testu Lumia 550. První spuštění dýchavičné, stahování desítek aktualizací aplikací mobil značně přibrzdilo a mobil se usadil až když se vše po několika hodinách sesynchronizovalo a baterie byla vydrancovaná na polovinu.

Po dvou dnech byl mobil bezchybný, až na známé chybky, které Microsoft ladí a ladí. Zavináč se na české klávesnici nevloží, pokud jste něco před ním kopírovali, systém neočekávaně zaváhá tam, kde by jste to vůbec nečekali. Notifikace stále z horní lišty mizí podle nálady, z dlaždic vždy až po návratu na plochu, střední ikona počasí pořád ukazuje nesmyslné názvy dní a Excel neotevře složitější tabulky. Nic nového, co bychom neznali. Mobil ale vždy telefonoval, nikdy se zatím nerestartoval ani nezamrzl. Trochu mě bolí, že se vůbec systémem musím zabývat, už bych si přál, aby konečně W10 byly tam, kde jsme zvyklí z WP8.1. 

Srovnání parametrů Lumia 650, Lumia 550 a Lumia 640 v katalogu

Velký OLED displej

A displej? 5" HD s rozlišením 720×1280px. Jednoduše úžasný. Jediný OLED ve střední třídě byl zatím v Lumia 735 a moc se mi nelíbil svou přebarveností. Tady jsou barvy živé a jasné ze všech úhlů a navíc se mi zdají přirozenější. Kryje ho Gorilla Glass 3 a zhasnutý zobrazuje hodiny na Glance Screen. Nepochopitelně opět chybí probuzení poklepem, zdá se, že Windows 10 má s touto funkcí ještě problémy, tipoval bych na zvýšenou spotřebu proximity senzoru, který ho má na starost. 

Fotky? Překvapivě pěkné

Vzadu je uvnitř stříbrného okruží lehounce vystouplý 8Mpx fotoaparát. Žádné chlubení Pure View ani Carl Zeiss. Trochu škoda, řekl jsem si. První fotka mě ale překvapila a po ní i všechny další. Nejsou jen obstojné, vypadají dobře i na počítači, s prokreslenými detaily a plochým podáním bez soudkovitého efektu. Levný fotoaparát bojuje s protisvětlem, jak vidíte na fotce. 

O hodně méně se mi líbilo video. HD rozlišení nikoho za necelých 6 tisíc nepřekvapí, ale jsem příliš rozmazlený ze špičkové Lumia 930. Neostré detaily, pomalé přeostřování a velké problémy s protisvětlem mě příliš nepotěšily. Fotoaparát se ale dá hodně ladit sofwarově a proto budu doufat v budoucí vyladění. 

 

Nejsem selfie maniak, takže jsem přední kameru vyzkoušel jen letmo. 5Mpx foťák prostě dělá fotky, tisknout do alba bych si je nechtěl, ale na nějakou profilovku nebo video Skype stačí. 

 

Výdrž baterie nepřekvapí

Nízká váha a tenké tělo má svou daň v 2000mAh baterii. Nečekal jsem žádné zázraky a ani jsem se jich nedočkal. Baterie je ještě nová a sedá si, ale pod zátěží z běžného dne vydrží jen do noci, maximálně druhého dne. Jak začnete hrát hry a surfovat, letí kapacita dolů už večer. Je ale pravdou, i v případě výdrže hrají hodně roli aplikace a systém, každým dalším sestavením Windows se lepší. Jakmile jsem např. vypnul automatickou synchronizaci mailů, rázem jsem získal několik hodin navíc. 

Moc bych ji chtěl

Stalo se mi naposledy u prastaré Nokia 3210, že se mi zalíbil low-end. Je pravda, že jsem si ji před lety pořídil a vydržel s ní jen přes letní dovolenou, ale dodnes na ní vzpomínám.
S Lumia 650 mám tento pocit znovu. Lehký a tenký telefon je mým snem, velký displej splňuje všechny mé požadavky a prostě se mi líbí. Jistě existuje mnoho důvodů, proč by mi výkonově nestačila a srovnávat fotografie s Carl Zeiss Pure View je nemožné, ale brzo pro ní v rodině naleznu uplatnění a pokaždé se s ní rád pomazlím. 

Otázka ale je, zda bych ji pořizoval dnes. Cena okolo 6 tisíc totiž není žádnou výhrou a považovat ji za střední třídu je hodně optimistické. Nakonec za stejnou cenu se dá pořídit zánovní Lumia 930 a tady srovnání rozhodně nesnese. Jak je ale u Nokia zvykem, někdy v létě cena klesne pod pět tisíc a i když některé čínské značky s Androidem pořídíte i tak levněji, s Windows 10 se stane jasnou volbou. I když . . Příští týden si přečtete unikátní recenzi Xiaomi Mi4, které do této cenové hladiny rozhodně promluví a výbavou i vzhledem je někde jinde.

 

Jednu z prvních Lumia 650 v ČR nám zapůjčil eshop Umobil.cz, kde ji pořídíte za 6190Kč. 

Patří do rubriky: Windows Přístroje
Upravit
comments powered by Disqus