První kroky a základní nastavení Windows 10 Mobile

Windows 10 Mobile přináší mnoho změn ve vzhledu, funkcích i nastavení. Zákazníkům aktualizaci doporučujeme a pro jsme popsali první kroky  a návody. 

0
Mobilní operační systém Microsoftu Windows 10 Mobile je k dispozici pro zákazníky od prosince 2015. Zásadním způsobem se proměnil především vzhled systému i vestavěných aplikací. Přesto je většina natavení velmi podobná předchozímu Windows Phone 8. 

TIP: Základní nastavení pro starší Windows Phone 8

Nastavení účtů a kontaktů

TIP: Jak nastavit i skryté funkce Windows 10

Přizpůsobení telefonu

Nastavení aplikací

Microsoft účet 

Pro plnohodnotné využití nového mobilu s Windows 10 je potřeba nastavit Microsoft účet, který umožní stahování aplikací, přístup do úložiště OneDrive, přihlášení do Skype, automatické zálohování fotografií, kontaktů a kalendáře.

K nastavení jste vyzváni při prvním startu, pokud jste ho neprovedli, vstupte do Nastavení>Účty>Váš účet. Vyplňte jméno a svůj email. Obdržíte potvrzovací email ve kterém klikněte na aktivaci účtu. Pro úspěšnou registraci musí být správně nastavený datum v mobilu.

 

Účet je možné přidat také z aplikace Outlook Pošta nebo Kalendář, propojí se s celým mobilem. 


Jestliže jste někdy hráli Xbox nebo použili Windows Live Messenger, účet již vlastníte.
Nový účet je možné zaregistrovat také z počítače předem na webu Microsoftu s větší nabídkou koncovek emailu, třeba outlook.com, outlook.cz a pod nebo vlastním emailem.


Na tento účet se automaticky synchronizují kontakty SMS a kalendář, zálohuje nastavení plochy a systému, vyzváněcích tónů, seznam všech nainstalovaných aplikací a data některých aplikací a her, např. dosažené výsledky.

TIP: Pozor na nastavení věku uživatele. Nezletilí uživatelé do 18ti let při stahování aplikací podléhají funkci Rodina, aplikace se instalují na webu Microsoft pomocí rodičovského Windows účtu. Pokud se tomu chcete vyhnout, nastavte při registraci dětem rok narození na dřívější. I přesto můžete instalace kontrolovat pomocí PIN v aplikaci Store. Pokud už jste věk nastavili a nemůžete instalovat aplikace, návod k nastavení Rodiny zde.

 

Google účet a služby

Pokud jste dříve využívali Google služby např. v Androidu, můžete synchronizovat Gmail, kontakty a kalendář přidáním účtu v Outlook Pošta. Kontakty se nahrají do seznamu Lidé, pro Gmail se vytvoří samostatná položka v menu, sesynchronizuje se kalendář. 

 

Propojení kontaktů a kalendáře Facebook

Po přihlášení do aplikace Facebook jste dotázáni, zda si ho přejete propojit s telefonem, pokud zvolíte ano, nahrají se kontakty do Lidé, kalendář a narozeniny do Outlook Kalendář.


V nastavení Lidé můžete vybrat, které kontakty chcete vidět v seznamu kliknutím na filtr v záhlaví seznamu. Kdo má hodně přátel na FB, vypne si jejich zobrazování. Pro chatování je potřeba nainstalovat aplikaci Messenger.

 

Propojte si kontakty stisknutím ikony sponky na dolní liště v detailu kontaktu a vyhledejte uživatele z Facebooku nebo Skype, usnadní to pozdější práci s telefonem. Pokud má kontakt shodné jméno ve vašem adresáři i na Facebooku, propojí se automaticky a nahraje fotografii.

 

XBOX herní centrum

Windows je unikátně propojený také s vaším herním účtem XBOX. Pokud máte mobil nový, je vám automaticky přidělena herní přezdívka, kterou si můžete na webu xbox.com změnit.

 

Svůj účet sdílíte s počítačem nebo tabletem Windows a také herní konzolí XBOX. Přidejte si své přátele a srovnávejte svoje výsledky, mnoho her umožňuje soupeření online v multiplayeru.

 

Store - obchod s aplikacemi

Aplikace se stahují ve Store. Většinu aplikací lze stáhnout na zkoušku. Nákup placených aplikací probíhá pomocí platební karty uložené na účtu, u některých operátorů i přes účet za telefon nebo z kreditu. Vložení platební karty radši provádějte na internetu ve vašem Microsoft účtu, z mobilu se občas objevují chyby během ukládání. 

Aplikace zůstávají trvale uložené na vašem Microsoft účtu, odkud je lze opakovaně stahovat i do nového mobilu a lze je současně nainstalovat až na deset zařízení se stejným uživatelským účtem. Koupená hra je tedy k dispozici na tabletu, mobilu i počítači. 


Aktualizujte pravidelně aplikace. Store aktualizace provádí za vás na pozadí přes WiFi nebo je můžete vyvolat ručně v položce Položky ke stažení a aktualizace. Vývojáři neustále aplikace vylepšují, zvyšují stabilitu, doplňují nové funkce. 


Hodnoťte aplikace! Podržte prst v menu na názvu, vyberte Hodnotit aplikaci, přidělte hvězdičky a připojte komentář, pomůže to ostatním i vývojářům. Pokud přidělíte málo hvězdiček, můžete později vylepšit hodnocení. Pokud má aplikace chybu, vývojáři spíše napište email, nekažte mu hodnocení hvězdičkami. 

 

Jak přenést kontakty

Každý nový uživatel řeší přenos kontaktů, u Lumia je mnoho cest. Ve Windows 10 je základem založení uživatelského účtu Microsoft, aby bylo kam kontakty ukládat. 

TIP: Jak přenést kontakty, SMS a obrázky z Windows Phone 7.5 

1. Aplikace Přenos kontaktů v mobilu přes BT. Postupujte podle pokynů v mobilu.
2. Přenos ze staršího Nokia telefonu pomocí synchronizace v Nokia Suite, poslední verze obsahuje v menu nabídku Zálohovat na OneDrive (dříve SkyDrive), odkud se automaticky sesynchronizují s telefonem Lumia.
3. Synchronizace s účtem Google, nastavte účet v Lumia a synchronizace kontaktů, kalendáře a poznámek proběhne automaticky.
4. Synchronizace kontaktů do Windows Live účtu na webu, který nabízí import z databáze, z Outlooku nebo Thunderbirdu.

 

Jak vypnout a zapnout PIN u SIM karty

Nastavení PIN je ve Windows 10 skryté velmi hluboko v menu:

Nastavení>Síť a bezdrátové sítě>Mobilní síť +SIM>kliknout na název operátora>Vlastnosti> Použít PIN kód SIM karty

 

Na této kartě můžete také přejmenovat svou SIM kartu kliknutím na její název, pokud například používáte DualSIM

 

Jak pojmenovat svůj mobil

V základním nastavení je váš mobil pojmenovaný Windows phone. Pod tím to názvem se připojuje k počítači i přes Bluetooth ostatním mobilům. Změnu názvu provedete v Nastavení>Systém>O systému. 

 

Nastavení Telefon pro pohodlnější telefonování

Aplikace Telefon umožňuje na kartu Rychlé vytáčení nastavit nejpoužívanější kontakty, které vyvoláte jedním kliknutím. V záložce Číselník vyhledáváte postupným zadáváním čísel jako písmen v telefonním seznamu, bohužel neumí hladat podle diakritiky. 

 

Na plochu lze uložit i konkrétní kontakt ze seznamu, v detailu vyberte Připnout na úvodní obrazovku, připínat je možné také vytvořené seznamy kontaktů. Vybrané kontakty můžete spojit do jedné složky na obrazovce. Každému kontaktu můžete přiřadit jiné vyzvánění, viz níže. 

 

Nastavení vyzvánění a zvuků

Vybranou skladbu nahrajte po připojení mobilu k počítači do složky Ringtones, nezobrazí se v Hudba, naleznete ji v nabídce změny vyzvánění. 

 

Nelze nastavit běžnou MP3 jako vyzvánění z telefonu ze seznamu Hudba. Povoleny jsou pouze ukázky o délce 45 vteřin. Nejsnadnější nastavení je pomocí stažené aplikace Free Ringtones. K dispozici je také aplikace Editor vyzvánění, ve kterém lze upravit libovolnou skladbu přímo v mobilu a uložit ji jako vyzváněcí tón.

TIP: Jak nastavit MP3 vyzvánění v Lumia telefonu s Windows 

Pokud si přejete nastavit vyzvánění pro konkrétní kontakt, stiskněte v jeho detailu Editovat a Zvolit vyzváněcí tón.

 

Nastavení zvuků ostatních aplikací je možné v Nastavení>Systém>Oznámení a akce kliknutím na název konkrétní aplikace. 

 

Automatické nastavení jasu

Používejte automatické nastavení jasu, ušetříte baterii. Před povolením automatické volby nejdříve nastavte stupeň jasu, který vám vyhovuje jako nejvyšší, mobil si ho zapamatuje i po aktivaci automatiky.


Klávesnice a psaní

V základním nastavení jsou povolené nejčastěji česká a anglická klávesnice, pokud máte mobil z dovozu, i další jazyky, mezi kterými můžete přepínat tahem prstu po mezerníku.


Česká klávesnice obsahuje poněkud přebytečně vpravo háček a čárku, tím se zmenšuje velikost kláves. Pro psaní SMS bez diakritiky doporučujeme rychle přepínat na anglickou verzi tahem prstu po mezerníku, sice se prohodí Z a Y, ale píše se pohodlněji. V nastavení anglické klávesnice vypněte našeptávání, zbytečně ubírá drahocenné místo pro náhled konverzace.


Naopak pro psaní mailů nebo ve WhatsApp a dalších messengerech se hodí diakritika, proto u české klávesnice doporučujeme ponechat v nastavení zapnuté našeptávání, bleskově se učí a patří mezi nejlepší na trhu. Dejte mu šanci a zkuste si zvyknout, psaní se velmi zrychlí.

 

Psát můžete také tahem prstu WordFlow, po krátkém zácviku zjistíte, že je to velmi praktické za chůze nebo v jiných situacích, kdy ovládáte klávesnici aniž by jste ji mohli upřeně sledovat. 

 

TIP: Dvojím klikem na mezerník napíšete čárku, podržením ikony 123 otevřete nastavení klávesnice.

Nastavení klávesnic naleznete v Nastavení>Čas a jazyk>klávesnice. Kliknutím na jazyk můžete nastavovat, v Dalším nastavení klávesnice můžete například přehodit nebo vypnout ovladač kurzoru mezi klávesami pro posun textu. 

TIP: Pokud potřebujete zobrazit kurzor pro úpravu textu, podržte prst na displeji a umístěte ho podle potřeby.

 

Jak prodloužit výdrž baterie

Snižte jas displeje

"Nastavení>Systém>Displej>Úroveň jasu"

Vypněte Zjišťování polohy

"Nastavení>Soukromí>Poloha"

Vypněte nepotřebná připojení

"Síť a bezdrátové připojení>Mobilní síť+SIM" a "Wi-Fi>Wi-Fi sítě>vypnuto".

TIP: Aktualizovaný článek  mnoha radami pro úsporu energie

Zprávy zdarma WhatsApp, Viber, Messenger

Pro zprávy vyzkoušejte naší rubriku Zprávy a sociální sítě, kde naleznete také aplikace pro odesílání SMS zdarma.

 

Zálohování kontaktů, nastavení, a fotografií na OneDrive

Lumia automaticky zálohuje kontakty a nastavení přístroje, další položky můžete nastavit v Nastavení>zálohování. K dispozici máte na vzdáleném úložišti OneDrive zdarma 5GB. Velikost úložiště je možné za poměrně nízký roční poplatek rozšířit až na 1TB. 

Aplikaci OneDrive je možné nainstalovat také na každý počítač nebo tablet a automaticky synchronizovat obsah mobilu. Ve Windows 8 a Windows 10 je OneDrive součástí systému, automaticky nahraje kontakty, kalendář i fotografie do PC.


Z OneDrive nastavením vlastností některé složky na Sdílené můžete svoje soubory nabídnout kamarádům k prohlížení nebo editaci. Zálohování pomocí staršího programu Nokia Suite do počítače není podporováno, vše se synchronizuje a zálohuje pouze na internet do OneDrive.

Patří do rubriky: Windows Tipy, triky a nastavení
Upravit
comments powered by Disqus