Recenze aktualizace Windows 10 Mobile Creators update, jaké přináší novinky a vylepšení

Creators Update pro mobilní telefony je jarní aktualizací 2017, přináší především výrazné zlepšení stability a spolehlivosti a jen málo nových funkcí. 

0

Creators Update je druhou zásadní aktualizací mobilního operačního systému, uvedený 26. dubna pro omezenou skupinu mobilních telefonů s Windows, Lumia 550, 640, 650 a 950(XL), dále pro HP Elite X3 a Alcatel Idol 4S. Všechny starší telefony mohou instalovat update pouze z Insider Release Preview, které je shodné jako finální verze 16053.215.

Pro které starší modely doporučujeme instalaci

Seznam vylepšení a změn není příliš rozsáhlý, ačkoli v systému došlo ke stovkám vylepšení, jen málo z nich je vidět. Pracovalo se především na spolehlivosti a rychlosti systému, který je teprve po této aktualizaci možné označit za alespoň trochu dokončený oproti Výročnímu update z léta 2016, jenž obsahoval mnoho problémů. Systém Windows 10 přesto není ani zdaleka tak rychlý jako Windows Phone 8, stále neuspokojivě rychle otevírá některé aplikace zejména třetích stran, zásadním příkladem jsou katastrofální aplikace Facebooku a Messenger, jehož neodladěnost je ve spojení s váhavým spouštěním systému až nepoužitelná. 

I v Creators Update jsou však okamžiky, při kterých systém váhá, jde například o obnovování aplikací ze spánku nebo otevření běžící aplikace z notifikace. Z tohoto důvodu nelze vůbec doporučit instalaci na slabších strojích a byl jedním z důvodů neuvolnění pro Lumia řady x30.

 

Oznamovací centrum

Nejvíce viditelných novinek se odehrálo zřejmě v Oznamovacím centru. Z notifikací je nyní možné rovnou odpovídat nebo mazat zprávy a emaily, uložit připomenutí na zmeškaný hovor, vývojáři mohou zobrazovat i interaktivní zprávy s obrázky např. z RSS čteček. Ikony jsou zmenšené a lépe organizované do skupin. Upraveno bylo i zobrazení Domácí obrazovky, dlaždice se nyní spolehlivěji aktualizují, i když stále ne na 100% a mají vylepšenou grafiku ve vyšším rozlišení. 

 

Když už jsme u oznámení, Creators Update sjednocuje oznamovací zvuky s počítačem, jsou nyní jemnější a rychle si na ně zvyknete. 

 

Continuum a Cortana

Majitelé HP Elite X3 a Lumia 950 ocení významné vylepšení skeneru oční duhovky pro Windows Hello, funguje na větší vzdálenost a rozpoznání je rychlejší a spolehlivější. Pro ně bylo také vylepšeno chování Continuum, ve kterém je možné zamknout obrazovku během práce s velkým monitorem a telefon se už nerestartuje po odpojení kabelu. 

 

Velké změny prodělala i hlasová asistentka Cortana. Vypadá lépe, prostředí je stínované a umí mnoho nových funkcí, kterými vás nemá smysl trápit, protože je u nás ještě dlouho nevyužijeme, i když se snad s uvolněním českého hlasového Předčítače Vit Mobile blýská na lepší časy, možná už si můžeme nechat alespoň zdát o budoucnosti. 

 

Microsoft EDGE

V prohlížeči mnoho užitečných změn z počítačové verze nenajdete. Nová je jen čtečka knih, která umí otevřít soubory PDF, ePub a Mobi a případně je i hlasově předčítat. Knihám je věnována i nová sekce ve Store, jenž se samozřejmě v ČR nezobrazuje. Neustálému přibližování americkému trhu už se někteří fanouškové posmívají a přezdívají Microsoft z mezinárodní společnosti na čistě americkou. Vykreslování webů je však stále podle nálady, například ani po roce nebyla odstraněna chyba načítání našeho webu.

 

Nastavení 

Hodně viditelnou změnou je také přepracovaná aplikace Nastavení, ve které najdete nově dvě položky, jednu zaměřenou na Hry a druhou vzniklou oddělením Aplikací. Nejzajímavější funkcí je reset aplikace ze seznamu aplikací, který vrátí aplikaci do stavu při instalaci, což je velmi užitečné a odstraňuje nutnost mazat a znovu stahovat poškozené instalace.

 

Úplně nové je také nastavení Wi-Fi, původní verze je pryč a k dispozici je univerzální aplikace z počítače. Vylepšené je i nastavení a protokoly Bluetooth, bohužel však tato Achillova pata Windows stále nepracuje podle očekávání a zejména nositelná zařízení nebo auta mají s párováním a přenosem zvuku stále nemalé problémy. 

 

Hodně změn se událo také v oblasti stahování a instalace aktualizací, které můžete odložit nově až o 35 dní a systém vás častěji bude varovat před vynuceným restartem a instalací, jejíž čas si můžete lépe nastavit podle sebe. Už se nestahují celé verze operačního systému, ale jen záplaty.

Mapy a aplikace

Hodně vylepšení přišlo díky univerzálním aplikacím už v průběhu roku. Ačkoli to nepozorujete, zásadně se vylepšuje např. aplikace Pošta, která by se brzo měla dokonce naučit i plnou správu Google účtu včetně Inboxu. Neustále se vylepšuje Store, přidávají se ukazatele rychlosti a průběhu stahování a někdy zase mizí, co se však nemění je zoufalá rychlost stahování. 

 

Vrcholem americké sebestřednosti je devastace Microsoft Mapy. Zatímco sama aplikace byla doladěna k dokonalosti a naučila se i průjezní body, které HERE neumělo až do konce své existence, vyladil se design a bylo doplněno mnoho zajímavých pohledů, otevřené karty, dopravní kamery a podobně, celou aplikaci Microsoft totálně zazdil výměnou mapových podkladů od HERE za bezzubé Bing.

 

A už zase máme mapy prázdné, bez zastávek MHD, často s chybnými názvy ulic v menších obcích a především bez čísel popisných. A to všechno jen proto, aby se mohl MS blýsknout vykreslováním budov ve 3D, které však funguje jen za mořem, na úkor otrávení velké části světa, kde jsou jeho mapy ve srovnání s konkurencí na úrovni dětských omalovánek.

 

Nejlepší mobilní verze Windows 10 

Přes všechny výhrady jde o nejlepší mobilní verzi Windows 10, jaká měla přijít už loni a nemuselo dojít k tak prudkému pádu tržního podílu. Chybějící funkce a hrobové mlčení Microsoftu ve spojení s odstraněním všech starších modelů z Insideru dávají jasně najevo, že budoucnost mobilní verze bude jiná.

 

Microsoft však veřejně deklaroval vývoj i další mobilní generace Redstone 3, i když k jejímu testování ještě nedošlo, pro Insidery je k dispozici pouze podivná verze 15207, číslovaná jako Creative Update, ale s vylepšením, které do oficiální verze nedorazilo.

 

Moc nám to v redakci nedává smysl, pokud MS plánuje uvést univerzální zařízení nové generace zřejmě s Windows 10 ARM jednoho jádra. Už jsme rezignovali na aplikace, na novinky i nové telefony, vážíme si každého vylepšení a musíme všichni společně přežít dobu, kdy nás nechává MS kvasit jako vyjukané zajíčky v jamce bez jediné informace co bude dál.

Patří do rubriky: Windows Windows 10 Mobile
Upravit
comments powered by Disqus