Recenze: iPhone 7 prošel změnami, Jet Black mu sluší, ale revoluce se nekoná

iPhone 7 je lákavý nejen novou barevnou variantou, ale i lepším fotoaparátem a hardwarem, než předchozí IPhone 6S. Vyzkoušeli jsme, zda je malá evoluce důvodem k výměně.  

0

Displej

Na iPhonech mi obecně vždy trochu vadí displej. Ne, že by byl špatný, ale telefon za dvacet tisíc by mohl mít lepší rozlišení a hlavně dlouho očekávaný OLED displej namísto levnějšího IPS panelu. iPhone 7 s rozlišením 1334x750px má ale skvělé pozorovací úhly a barvy jsou živé, v tomto ohledu odvedl Apple jako vždy dobrou práci.

Displej má už klasickou úhlopříčku 4,7“, která může vyhovovat menším rukám, ale v kombinaci s celkem velkým prostorem nad a pod displejem se telefon tváří spíše jako pětipalcový a naráží na horší obsáhnutí horních ovládacívh prvků. Často tedy využijete dvojité poklepání na Home tlačítko pro posunutí obrazovky dolů.

Displej by měl být oproti předešlým modelům až o 25% jasnější a má poskytovat sytější barvy. Zvýšený jas ale můžete pozorovat pouze při zapnuté automatické regulaci, která dokáže na přímém slunci displej opravdu rozsvítit více než dříve. Ručně si jej nastavit nemůžete, čímž chce Apple docílit lepší výdrže baterie.

 

Konstrukce a zpracování telefonu

Ověřená konstrukce je u třetího modelu v řadě poměrně kritizovaná za okoukanost, testujeme nejnovější barevnou variantu Jet Black, která dojem alespoň trochu vylepšuje. Nově je řešená jen zadní čočka fotoaparátu.

 

Otisky jsou samostatnou kapitolou recenze. Jak je zřejmé z fotek, nebylo vlastně ani možné telefon zachytit v okamžiku, kdy byl čistý. Snad jedině v rukavicích. Není ani úplně snadné ho vyleštit, Jet Black je sice designově tak povedený, že na shasnutém telefonu nevíte, kde končí kryt a začíná displej, ale stejně ho uklidíte do pouzdra, protože jinak je zapatlaný a do měsíce plný vlasových škrábanečků. 

Hardware

V telefonu tepe čtyřjádrový procesor Apple A10 Fusion taktovaných na 2,34 Ghz. Díky tomu nabídne iPhone 7 skvělý výkon a v kombinaci s 2 GB operační paměti (verze Plus má 3GB) a systémem iOS jsme jako vždy nezaznamenali žádné zasekávání a výkon i chod telefonu byl bezproblémový.

 

Zákazníci, kterým záleží na hodnotě vnitřního úložiště, si mohou vybrat mezi 32, 64 a 128 GB pamětí. Konečně tak z trhu zmizela verze s 16 GB. Nepříjemné je, že pokud si vyberete testovanou lesklou černou variantu, je k dispozici pouze s 128GB a tedy za nejvyšší cenu. 

 

Velkou novinkou, jenž není patrná na pohled, je výměna mechanického Home tlačítka za senzorové s haptickou odezvou pomocí vibračního motorku. Ze začátku je vrnění nezvyklé, Apple ale nabízí tři stupně vibrací, kdy nejslabší hodně připomíná dřívější cvaknutí tlačítka. 

Motorek ale zabírá místo (a přidává i hmotnost) a díky němu společně s novou voděodolností zmizel i audio jack ze spodní strany zařízení. Zákazníky tahle novinka, která jim tahá další investice z kapsy za adaptér nebo bezdrátová sluchátka AirPods, příliš nepotěšila.

 

Pod kovovým krytem nalezneme baterii s hodnotou 1 960 mAh, která vydrží celý nároční pracovní den. Při nenáročném využívání pouze na hovory a SMS se můžete dostat i ke dvěma dním. Běžnou výdrž baterie nahrazuje konkurence rychlým nabíjením, iPhone se na 90% dostává i dvě hodiny. 

 

iPhone 7 samozřejmě podporuje všechna LTE pásma a nechybí ani NFC, které však v ČR ne/využijete pouze k platbám Apple Pay.

 

Fotoaparát

Ke koupi iPhonu 7 určitě vybízí skvělý fotoaparát. S hodnotou 12 Mpx sice příliš neoslní, ale všichni víme, jaké umí Apple s jejich snímači zázraky. Výsledné obrázky jsou ostré, krásně probarvené a s kvalitou jsem byl opravdu spokojený. S rostoucí tmou však u fotografie přibývá šumu a výsledek není tak hezký, jako za denního světla.

 

U videa bych upozornil na možnost natáčení až ve 4K se 30 fps. Pořízené video je velice kvalitní a zaostření i menších objektů je až neskutečné. Skvělému dojmu z videa pak přidává optická stabilizace obrazu, která nedá znát, že točíte s roztřesenýma rukama.

   

Celkově nemám fotoaparátu co vytknout. I přední kamerka s hodnotou 7 Mpx dělá dobré snímky, takže pro milovníky selfíček nebude zklamáním.

 

Barevné varianty

Apple rozšířil klasickou řadu barev o dvě nové, a to Jet Black, kterou jsem měl na testování, a matnou černou. Musím říct, že varianta Jet Black je sice vzhledově velice hezká, ale k běžnému užívání moc není. 

 

Závěr

iPhone 7 je skvělým telefonem s odladěným systémem, výborným fotoaparátem a dobrým stereo zvukem. Přesto mu nemůžu odpustit především okoukaný design, který ve spojení s malým množstvím vylepšení pro mě není velkým důvodem ke koupi a chybějící sluchátkový jack konektor mě zklamal stejně, jako mnoho uživatelů. 

Patří do rubriky: Apple TechFans Recenze
Upravit
comments powered by Disqus