Šetříme místo na disku a zrychlujeme počítač, kapitola 4 - Defragmentace

Jak ušetřit místo na disku a současně zrychlit počítač pomocí defragmentace souborů na disku.

0
Defragmentace je dnes už magický pojem uspořádání dat na pevném disku. Dříve se bez ní neobešel žádný počítač, jaká je situace dnes?

 

Co je Defragmentace

U všech souborových systémů dochází časem k fragmentaci (rozdrobení) souborů. Pokud smažeme soubor, vzniknou volné sektory na disku. Při zápisu nových souborů se Windows pokouší nejdříve zaplnit prázný prostor. Pokud je zapisovaný soubor větší než volný sektor, systém ho rozdělí a zapíše do různých sektorů na disku.

 

Rozdělený soubor se při pokusu o načtení samozřejmě načítá déle. Zpomalení se časem projevuje především u běžných disků HDD s otočnými plotnami. Fragmentace u starších systémů mohla počítač zpomalit až o 30%. 

 

Sloučením souborů - defragmentací - navíc dochází k uvolnění místa pro další zápis. 

Před jakoukoliv manipulací s diskem je velmi dobré provést napřed kontrolu konzistence disku. Předejdete tím možné ztrátě dat.

Disky SSD
Stále více notebooků je dnes osazeno disky SSD. Jde o paměťová média, ve kterých se nic nepohybuje, pracují stejně jako pamět mobilů. Jejich nevýhodou je kromě vysoké ceny také omezený počet zápisů. 
 
Proti častému zbytečnému zapisování bojují výrobci různými cestami, moderní SSD disky jsou ošetřeny funkcí TRIM, která zajišťuje rovnoměrné použití jednotlivých buněk. Panují tedy rozdílné názory na defragmentaci, obecně se považuje za zbytečnou zejména ve Windows 10, které s disky hospodaří téměř ideálně. 
 
Avšak u výkonných pracovních nebo herních stanic může i na těchto discích docházet ke zpomalení systému stejně jak u klasických HDD. Pokud tedy zapisujete často větší množství dat, typicky u filmů nebo her, i zde může mít defragentace význam, ale nemusí se provádět tak často jak u klasických HDD. 

 

Klasické HDD a SSHD

Defragmentace je ale rozhodně na místě u klasických HDD a SSHD disků, které se prokazatelně opakovanými zápisy zpomalují, význam tu může mít i pravidelná měsíční údržba.

  • Otevřete složku Tento počítač
  • Pravým tlačítkem myši klikněte na disk
  • Zvolte Vlastnosti
  • Vyberte záložku Nástroje
V prvé řadě vyberte v nabídce Kontrola chybZkontrolovat, dále vyberte "Zkontrolovat jednotku" a počkejte než systém prověří konzistentnost dat. Zvláště u souborového systému FATxx a NTFS je kontrola velmi důležitá.
 
Potom vyberte v nabídce Optimalizovat a defragmentovat jednotku > Optimalizovat. V následujícím okně vyberte disky, které chcete defragmentovat a stiskněte tlačítko Optimalizovat. Podle velikosti disku bude defragmentace trvat od pár minut až po několik hodin. Není dobré v té chvíli na počítači pracovat, jinak s každým ukládáním na disk se bude defragmentace neúměrně prodlužovat. Ideální je spouštět defragmentaci přes noc.
 
Ve stejném okně je možnost nastavit, aby se defragmentace prováděla automaticky. Zvolením tlačítka Změnit nastvení můžete upravit plán optimalizace zvolených disků.
 

Všechny díly seriálu Čistíme Windows

Kapitola 1 - Čistíme systém Windows

Kapitola 2 - Čistíme internetový prohlížeč

Kapitola 3 - Vypnutí hibernace a stránkovacího souboru

Kapitola 4 - Zrychlujeme počítač defragmentací

 
 
Upravit
comments powered by Disqus