Seznam novinek v Android 8 Oreo, upravené notifikace, zabezpečení a výdrž baterie

Na prvních telefonech se konečně začínáme setkávat s aktualizací Android 8, nazvanou po sušence Oreo. Přináší výrazné zrychlení, úsporu výdrže baterie a vylepšené zabezpečení. 

0

Android 8 slibuje především rychlejší odezvu při spouštění aplikací, zavádění systému, ukončování dlouho nepoužívaných aplikací a tím lepší správu operační paměti. Všechny tyto úpravy se podepsaly na delší výdrži baterie.

Seznam největších novinek v Android 8 Oreo

Viditelných novinek je spousta, ale tradičně jich je o mnoho více v systému na pozadí. Mnoho z nich bylo zaměřeno na diskutovanou bezpečnost Androidu.

 

Zrychlené odezvy si povšimnete na první pohled. Na svědomí ho má především optimalizované zavádění systému, lepší správa operační paměti a také spouštění aplikací. Pocitově udělal Android 8 Oreo obrovský skok kupředu. 

 

Automatické vyplňování přihlašovacích informací je rozšířeno i pro aplikace. Dosud loginy nabízel systém pouze v Google Chrome, konečně je nabídne i v aplikacích třetích stran. Novinku oceníte především při instalaci nového telefonu, neskutečně se tím zrychlí návrat k běžnému používání bez vyplňování. 

 

Bezpečnostní algoritmus Protect denně skenuje miliardy nainstalovaných aplikací a dává vědět uživateli, které aplikace kontroloval a jaký byl výsledek. Jde v podstatě o integrovaný antivir aplikací do systému. 

 

Zásadními změnami prošlo notifikační centrum, oznámení si mohou uživatelé sdružovat do tzv. kanálů a nastavovat jim různé priority. Ovládnání přehrávané hudby nebo videa v pozadí zobrazuje obrázek alba nebo náhled videa. Nové události budou konečně standardně oznamovány také tečkou na ikoně, která mění barvu podle typu události. 

 

Obraz v obraze umožňuje videohovory a přehrávání videoklipů YouTube nebo NetFlix ve zmenšeném okénku během práce s jinou aplikací. 

 

Ikony jsou nejviditelnější částí telefonu, dosud jejich tvar a velikost řešili výrobci sami pomocí launcherů, Android 8 má adaptivní ikony přímo v systému. Poprvé mohou být také animované, což se hodí např. u hodin nebo kalendáře. 

 

Novinkou je také chytré kopírování textu do schránky, Android navrhuje okamžitě odpovídající aplikaci. Pokud např. kopírujete adresu, už ji není nutné označovat posuvníky, zkopíruje se automaticky celá a nabídne rovnou její vyhledání v Google Mapy. 

 

Ukončování dlouho nevyužívaných aplikací na pozadí se jmenuje Wise Limits, žádané funkce přichází právě včas v okamžiku, kdy mnoho telefonů disponuje komfrotní pamětí RAM a některé aplikace vydrží aktivní v paměti i týdny. Systém je vyhodnotí a ukončí, což povede k menší náročnosti na baterii i paměť. 

 

Upravit
comments powered by Disqus