Stahujte aktualizaci Windows 10 April 2018 Update, jaké obsahuje novinky

Dubnová aktualizace Windows 10 přináší jen velmi málo viditelných novinek. Ke stažení je od 30.dubna 2018 a postupně se dostává do všech počítačů. 

0

Nejnovější aktualizace build 1803 pro počítače, označená Windows 10 April 2018 Update je ke stažení od 30.dubna a postupně se pomocí služby Windows Update dostává do všech počítačů zdarma. Podle našeho testování přináší jen jednu zásadní viditelnou novinku (Timeline) a mnoho skrytých, kterých si možná ani nevšimnete. O vylepšení Cortany ani psát nebudeme, protože se samozřejmě české verze nadále netýkají.

Pokud se vám aktualizace zatím nenabízí a chcete ji stáhnout, můžete ji vyvolat pomocí nástroje Update Assistant z webu Microsoftu. Na rozdíl od předchozích sestavení Redstone jsme tentokrát neměli žádný problém s instalací, ani s prvním spuštěním Windows. Počítač se naopak zdá svižnější s pružnějšími odezvami. 

 

Časová osa Timeline

Největší novinkou je Časová osa (Timeline), kterou vyvoláte pomocí kombinace kláves Win+Tab pro přepínání ploch. Obsahuje informace o spuštěných programech za posledních 30 dní. Stále nám uniká užitečnost funkce, která měla být obsažená už ve Fall Creators Update, od dob jejího velkolepého představení se však příliš nerozvinula.

 

I přes prodloužený vývoj se zdá stále dost nepraktická a nepřehledná, v Časové ose se zatím zobrazují pouze aplikace nainstalované z Microsoft Store, většinou od Microsoftu. Po prvním spuštění ji samozřejmě budete mít prázdnou. Pokud v Nastavení>Soukromí>Historie aktivit zapnete sdílení do cloudu (kam zmizel název OneDrive?), můžete aktivity vidět ve všech svých zařízeních, což by mělo usnadnit pokračování v práci např. při příchodu domů z práce a pod.

 

Přepracovaný vzhled Nastavení

Nastavení se převléklo do Fluent designu. Nevím jak vám, ale my z něj v redakci jsme stále méně nadšení, všechny ty poloprůhledné a podstínované panely rozhodně nepřispívají k přehlednosti a podle nás nejsou ani hezčí. Nastavení má zmenšené hlavní ikony, do okna se jich vejde víc, ale už nejsou responzivní. Z jednoduché aplikace se s přibývajícími funkcemi začínají stávat nepřehledné Ovládací panely.

Nový vzhled Nastavení ve Windows 10 April 2018 Update

Bezkontaktní sdílení a práva aplikací

Trochu divoce přeložený název Nearby sharing umožní odesílání souborů na počítače v okolí přes Bluetooth (údajně i přes Wi-Fi) stejně, jako to známe z mobilů. Funkce, kterou měl umět Windows asi tak před deseti lety je ale v základu vypnutá, povolte ji tedy v Nastavení>Systém>Sdílená prostředí

 

Mobily je inspirovaná i další funkce, nově si můžete snadno prohlédnout oprávnění přístupu jednotlivých aplikací k mikrofonu, kameře, souborům apod.

 

Pomocník pro soustředění

Nové tlačítko v ovládacím centru proměnilo původní Období klidu, nově se jmenuje Pomocník pro soustředění a přináší ve třech stupních vypnutí otravných vyskakujících oken notifikací aplikací, podobně jako na mobilu funkce Nerušit. 

 

Vylepšení EDGE

Prohlížeč EDGE prochází neustále vývojem, ale pořád má co dohánět a vylepšení jsou spíše kosmetická. 

  • Vypnutí zvuku jednotlivých záložek
  • Upravený tisk 
  • Automatické vyplňování údajů o platební kartě
  • Podpora nových Progressive Apps

Diagnostika

Nově se nastavuje také Diagnostika, tedy data, která odesíláte do Microsoftu o Windows. Budete ji muset nastavit při prvním spuštění, k dispozici je Základní nebo Úplné odesílání dat, stále však bohužel není možné úplné vypnutí. Pomocí aplikace Diagnostic Data Viewer ze Store si můžete prohlédnout, co o vás vlastně Microsoft zjišťuje. 

 

Nastavení výkonu grafiky

Pro hráče, ale nejen pro ně můžete v Nastavení>Systém>Obrazovka>Nastavení grafiky upravit výkon pro jednotlivé aplikace. To může ušetřit baterii notebooku nebo naopak zvýšit výkon konkrétní aplikace nebo hry.

 

Rychlejší aktualizace Windows

Microsoft opět zkrátil dobu potřebnou pro instalaci aktualizací systému, což by mělo umožnit pracovat s počítačem déle i v době, kdy se instalace rozbaluje a připravuje. Navíc si můžete nastavit i maximální rychlost jejich stahování, aby se nezahlcovalo připojení a zůstal vám také nějaký internet pro práci.

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus