Unikátní Dětský koutek zmizí v Anniversary update 2016 z Windows 10 Mobile

Jedna z nejunikátnějších funkcí Windows telefonů je Dětský koutek. V letním výročním update však bude nenávratně odstraněn. 

0

Dětský koutek končí. Podle vyjádření Microsoftu čas pro jeho vývoj neodpovídá zájmu uživatelů. Je pravdou, že ačkoli jsme se vám koutek několikrát mnohokrát přiblížit, používá ho jen zlomek zákazníků, přesto je velká škoda, že skončí v propadlišti dějin stejně, jako např. stejně unikátní Prostory. Naštěstí v systému zůstává ještě Koutek aplikací, který je svou funkcí velmi podobný, i když ne zcela totožný.

Naše recenze z roku 2015

Funkce Dětský koutek vytvoří bezpečný a hlavně izolovaný prostor pro vybrané aplikace a hry, video nebo hudbu. Nenechte se zmást názvem, najde využití nejen pro děti, ale i všetečné dospělé.

 

Děti často projeví zájem o váš telefon, chtějí si zahrát hry, prohlédnout Facebook nebo fotografie. Zájem však mohou mít i dospělí, někdo si chce vyzkoušet váš model, jiný si potřebuje něco vyfotit. Jen málokdo z nás ale stojí o prohlížení soukromých dat, aby děti nebo manželka viděly nebo smazaly co nemají. 

Řešením je unikátní funkce Windows Dětský koutek. Vytváří izolovaný prostor v telefonu, názvem určený dětem, ale jak si ukážeme, poslouží skvěle i dospělým. Povolíte v něm vybrané aplikace a služby, nastavíte vlastní startovní obrazovku a tapetu, zbytek přístroje zůstává nepřístupný a může být chráněn osobním heslem.

Zapnutí a nastavení dětského koutku

Vstupte do Nastavení>dětský koutek, ve Windows 10 Nastavení>Účty>Dětský koutek

 

Vyberte Hry, Hudbu, Videa a Aplikace, které mají být dětském koutku dostupné. Pokud ještě nemáte nastaveno heslo pro zamykání telefonu, měli byste jej nyní zvolit, je předpokladem, aby se dítě dostalo jen do koutku. 

 

Pokud máte nastaveno zamknutí po uplynutí časového limitu, bude heslo vyžadováno i pro přístup do dětského koutku! Před vypršením limitu heslo vyžadováno není.
V zahraničních diskuzních fórech je to popisováno jako chyba, ale jde o úmysl výrobce, zamčený telefon nesmí používat nikdo, dokud ho neodemknete a telefon nepředáte. 

   

Používání a úpravy dětského koutku

Windows telefon odemykáte tažením zamykací obrazovky zespodu nahoru. Do dětského koutku se přesunete nejdříve tažením vlevo a pak odemknout vzhůru.


V dětském koutku na ploše vidíte jen povolené aplikace, můžete přijímat příchozí hovory, jste upozorňováni na zprávy a další notifikace, ale pro práci s jejich obsahem musíte telefon odemknout heslem.


Děti si mohou koutek přizpůsobit, vybrat barvu nebo tapetu, nastavit velikost dlaždic a dokonce si koutek přejmenovat třeba na . . Smetiště, nebo jiný odpovídající název. Pro nastavení slouží dlaždice Přizpůsobit.

 

Do dětského koutku nelze přidat ikonu prohlížeče internetu. Některé aplikace nebo hry ale obsahují odkazy na internetové stránky, např. návody k hrám a takové stránky lze otevřít. Prohlížeč však neobsahuje řádek pro zadání adresy, nelze tedy běžně prohlížet internet.

 

Dětský koutek opustíte jedině stisknutím vypínacího tlačítka, klávesa Start vrací na plochu koutku, lupa vyhledávání není funkční. Po opětovném odemčení se objeví standardní zamykací obrazovka.

Různé způsoby využití koutku

Dětský koutek využijete, i když dětem telefon nepůjčujete. I dospělí se ale chovají jako děti, rádi objevují, podívají se kam nemají. S dětským koutkem získáváte oddělenou úvodní obrazovku, na které můžete umístit často používané aplikace, přejmenováním získáte i pro sebe druhou startovní obrazovku.

 

Automobilový koutek

Koutek se skvěle hodí i do auta, tahem prstu se přesunete na plochu s potřebnými aplikacemi, navigací, hudbou a dalšími. 

 

Fotografický koutek

Poskládejte si koutek z fotografických aplikací, doplňte aplikaci Fotoaparát a mobil můžete zapůjčit každému pro focení a úpravu fotografií. Návštěvník může fotit, ale dostane se jen k posledním fotkám a nemůže je vymazat.

 

Manželský/partnerský koutek

Můžete zvolit aplikace, ke kterým smí mít partner přístup, může poslouchat hudbu, sledovat video, číst knihy, přesto se nedostane ke kontaktům, SMS nebo dalším datům v telefonu. 

 

Hudební, čtenářský a filmový koutek

Využít koutek můžete i vy např. při častém cestování, poskládejte si oblíbené interprety, alba, audioknihy a mějte je dostupné jedním kliknutím, aniž by překážely na pracovní ploše. 

 

Prázdninový koutek

Podobně si můžete poskládat plochu např. na dovolené, kdy se chcete především bavit a pracovní aplikace by na ploše překážely. Například: kalkulačka pro přepočet měnových kurzů, turistický průvodce a slovník nebo vyhledávání zajímavých míst. Po dovolené koutek můžete použít zase jinak. 

 

Koutek aplikací pro profesionální využití

Dětský koutek má ještě druhou variantu, v menu telefonu pod názvem Koutek aplikací. Využití je podobné, rozdílný je ale způsob přístupu. Je vhodný např. pro zaměstnance jako služební telefon.
Podrobně jsme ho popsali v našem článku Koutek aplikací pro zaměstnance i zvědavou manželku.

 

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus