Ušetřete gigabajty místa na hardisku, kapitola 1 - Čistíme systém Windows

Zkušenosti říkají, že žádné úložiště není dost velké a vždy se najdou data, která lze vymazat. V seriálu se naučíme, jak uvolnit místo na pevném disku, v první kapitole odstraníme z Windows zbytečné systémové soubory.

0

Vyčištění Windows

Na systémovém disku (zpravidla C:) zabírá nejvíce místa samotný operační systém Windows a data programů, které často nejsou pro provoz nezbytně potřeba.

 

Windows si ukládají mnoho souborů, které slouží k obnově předchozích instalací a záznamů o aktualizacích a ovladačích. Tyto soubory mohou zabírat na disku až neuvěřitelných 90GB dat! Hodně místa zabírají také záznamy internetového prohlížeče Explorer nebo EDGE.

Uvolnění místa na pevném disku od systémových souborů

Pro snadné uvolnění místa na disku je ve Windows nástroj Vyčištění disku. Jeho spuštěním nemůže dojít k poškození systému, vymaže pouze data, která lze bez následků odstranit. Spouští se z Průzkumníku nebo z Tento počítač.

  1. Spustíme Tento počítač
  2. Klikneme pravým tlačítkem myši na disk, který chceme čistit
  3. Zvolíme Vlastnosti
  4. Na kartě Obecné zvolíme Vyčištění disku

Po dokončení výpočtu místa k uvolnění vyberte Vyčistit systémové soubory a vyčkáme, až se zobrazí další okno s možností výběru souborů.

 

Vyberte podle potřeby systémové soubory, které zabírají na disku nejvíce místa. Po potvrzení výběru tlačítkem OK dojde k odstranění souborů. Pokud jde o soubory instalací, objeví se výzva k potvrzení jejich odstranění.

 

Podle velikosti souborů a rychlosti disku může čištění trvat i desítky minut, s počítačem můžete po celou dobu pracovat. 

 

Všechny díly seriálu Čistíme Windows

Kapitola 1 - Čistíme systém Windows

Kapitola 2 - Čistíme internetový prohlížeč

Kapitola 3 - Vypnutí hibernace a stránkovacího souboru

Kapitola 4 - Zrychlujeme počítač defragmentací

 

Upravit
comments powered by Disqus