Uživatelská recenze BlackBerry Passport. Čtvercový displej s opravdovou klávesnicí

Jeden z posledních skutečných telefonů legendárního kanadského výrobce BlackBerry před převzetím výroby společností TCL a přechodem na Andorid. Ani přes netradiční rozměry není od prvního pohledu pochyb, o jakého výrobce se jedná.

0

BlackBerry byla značka, které jsem si vždy vážil. Ne, že bych nedočkavě čekal na každé vydání nového ostružinového přístroje, ale líbilo se mi, jak jde proti proudu světa jednolitých placek. Ať už tvarem, použitými materiály, výbornou mechanickou klávesnicí nebo netradičním systémem, vždy byl zajímavou alternativou Androidům i iPhonům. 

A přesně takový je také BlackBerry Passport. Luxusní kovový elegán s klávesnicí, dotykovým displejem a OS od Blackberry ve verzi 10.3 kombinovaný s polykarbonátem. A ke všemu je čtvercový. Tedy ne tak docela, ale v porovnání s obvyklou konkurencí jde jednoduše řečeno o čtverec.

 

Design, konstrukce, klávesnice

Zmíněnou čtvercovou konstrukci dokazují rozměry 128 × 90 × 9,3 mm s tlačítkem zapnutí shora, z boku najdeme ovládání hlasitosti a poměrně netradiční tlačítko Play. Slot na paměťovou a SIM kartu najdete pod speciální krytkou na zádech, nabíjecí microUSB konektor dole vedle mikrofonu a reproduktoru. Díky uzavřené konstrukci je celé tělo pevné jako z oceli, bohužel ale nevyměníte baterii. 

Přední straně výjimečně nevévodí pouze displej s netradičním rozlišením 720 x 720px, hustotou 294 ppi, věrným podáním barev a skvělým jasem, ale i typické tři řady kláves od BlackBerry. Mají velmi jistý stisk a během krátké chvíle si zvyknete a budete na nich psát pravděpodobně výrazně rychleji než na obvyklé zcela dotykové klávesnici. A proč "zcela dotykové"? Protože i na BlackBerry je dotyková.


Klávesnice Passportu je sice mechanická, ale zároveň po celé ploše dotyková. Díky skvělému konceptu můžete používat různá tahová gesta, která značně zjednodušují a zrychlují práci s telefonem. A nejen při psaní. Snaží se využít to nejlepší z obou řešení.

 

Gesta na klávesnici

Při psaní jsou zobrazovány návrhy slov, která lze vybírat gestem po klávesnici. Posunutím prstu vlevo se mažou slova a podržením kdekoli v prostoru kláves se pohybujete kurzorem v textu. 

BlackBerry testovalo TechFans.cz, můžete se zapojit i vy!

Na ovládání speciálními gesty ale spoléhá celý systém. Aplikaci například zavřete jejím stažením, ve skutečnosti se jen minimalizuje mezi spuštěné aplikace, které se nachází mezi náhledy spuštěných aplikací na úvodní obrazovce.

 

Hlavní gesta BlackBerry OS

  • Gestem nahoru je možné vybírat jednotlivá slova z prediktivního slovníku. 
  • Gestem vlevo je možné rychle smazat předchozí slovo.
  • Gestem dolů se zobrazí nabídka sekundárních znaků.
  • Dvojtým poklepáním na klávesnici se zobrazí kurzor v textu.
  • V seznamech je možné pomocí klávesnice scrollovat do boků i nahoru a dolů.

Použitelnost netradičního mobilu

Passport se i přes své netradiční rozměry jako zázrakem ovládá velmi dobře. Především díky dobré optimalizaci systému pro ovládání jednou rukou a díky zmíněnému dotykovému povrchu klávesnice. Pokud chcete provést posun obsahu, např. dlouhého textu, nebo listovat mezi obrazovkami, nemusíte se neustále natahovat na displej. Ze začátku máte ze systému nezvyklý dojem, je to prostě něco jiného, ale pokud se podřídíte, rychle si zvyknete a budete nadšení.

 

Prostředí a BlackBerry OS

Co se týče plynulosti a UI systému, nelze si stěžovat. Passport přináší BlackBerry OS ve verzi 10.3. Je plný gest či jiných originalit, ale zároveň již na první dojem působí povědomě. Jakoby hned bylo jasné, jak systém ovládat. Je pravda, že k tomu přispívá především úvodní průvodce pro seznámení s přístrojem, ale zároveň si systém vzal nejlepší z Androidu, místy Windows Phone i iPhone. Často navíc sází na zažité prvky a styly ovládání.

 

Hlavní obrazovka se skládá z Hubu, kde se sdružují různé novinky, SMS komunikace a podobně, další obrazovka je přehledem spuštěných aplikací s živými náhledy a možností je ukončovat. Další části už slouží jako prostor pro ikony aplikací. BB OS podporuje aplikace z vlastního Storu i konkurenční aplikace z Androidu. Samozřejmostí je hlavní menu a notifikační centrum s rychlými akcemi a nastavením.  BB OS je jednoduché, přehledné, snadno ovladatelné.

 

Výkon pro hry i média, ale zbytečně

Ale abych pouze nechválil, dostáváme se také k menším záporům přístroje. Pracovní Passport není ideální pro konzumování médií, hraní her a ideální není ani pro focení. Ne že by je vysloveně nezvládal, ale čtvercový displej má svá omezení. I přes dostatek výkonu díky čtyřjádrovému procesoru Qualcomm Snapdragon 801 s taktem 2,2 GHz na jádro, 3GB paměti RAM a grafice Adreno 330 se při hraní náročnějších titulů setkáte nejen s ořezáváním obrazu, ale i drobnými záseky.

Pro ukládání je k dispozici 32GB a slot pro microSD kartu, ale ani přehrávání videa si příliš neužijete, obraz je oříznutý a překlopení na šířku logicky příliš nepomůže. Dostatečně hlasitý vestavěný reproduktor také vysloveně neoslní, ale ani neurazí, je slyšet i slabý náznak basů.

 

Neslavný fotoaparát

Fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a autofocusem rozhodně nepatří mezi chlouby mobilu, fotí většinou průměrně, většinou s viditelným šumem a často špatně ostří. Při dobrém nasvětlení a trpělivém ostření pořídíte i skvělý snímek, ve srovnání se svými staršími sourozenci stejné značky je určitě nejlepší, ale fotogalerii si s ním asi zakládat nebudete. Přední kamerka na tom není o nic lépe. U fotoaparátu prostě Blackberry zaspalo.
Potěší snad jedině hardwarová spoušť, jednopolohové tlačítko slouží současně ke spouštění nepříliš inteligentní hlasové asistetky. 

 

Manažerský stroj pro práci

Již od začátku je Passport jasně zaměřený na práci, business, vyřizování mailů, dokumentů či prezentací a nejen díky klávesnici ji zvládá na výbornou. Netradiční poměr stran displeje není výhodou, ale ani překážkou pro každodenní používání. Celková šířka vyžaduje spíš chlapskou ruku, ale spíše se předpokládá držení obouruč. Baterie o kapacitě 3 450 mAh zajistí při běžném pracovním zatížení i dva dny. 

 

Blackberry OS dospěl a je škoda, že už se nedočká žádných následovníků, netradiční ovládání zákazníky nepřesvědčilo a spouštění Android aplikací bohužel klesající tržní podíl nezastavilo. Celou značku nakonec nezachránil ani kompletní přechod následujících modelů na Android a od roku 2017 patří pod koncern TLC (Alcatel), který naštěstí na hardwarové klávesnice nezanevřel a udržel je pod stejnojmenným názvem při životě. 

 

Použitý Passport zakoupíte za 4690Kč např. v Mobilpohotovost, které děkujeme za zapůjčení do našeho projektu testování mobilů obyčejnými smrtelníky TechFans.cz

 

Patří do rubriky: Přístroje TechFans Recenze
Upravit
comments powered by Disqus