Uživatelská recenze Huawei Mate 10 Pro, dokonalý smartphone, který mi vyrazil dech

Hodně osobní recenze vlajkové lodi, kterou jsem zahájil s pocitem nechuti k čínské značce a nakonec Mate 10 Pro odmítal vrátit. Je totiž bez nadsázky dokonalý.  

0

Odmítám psát unifikované, neosobní a nestranné recenze. Po celý život jsem přesvědčený, že takové recenze neexistují, protože pokud je recenzent bere alespoň trochu vážně, musí do ní promítnout své dojmy a pocity. A proto se za objektivitu neschovávám a poctivě píšu, co si myslím. 

Oblíbenost značky je u každého člověk založená z části na racionálních důvodech, ale podle mě převažuje především dojmologie. Vymyšlený termín pro soubor názorů, založených na dřívějších zkušenostech, informacích z druhé ruky a často nevysvětlitelných pocitech. 

 

Nikdy jsem neměl dobrý pocit ze značky Huawei. Nelíbí se mi ani jako značka, nelíbily se mi přístroje, roli hrála i země původu. Jenže pokud se někdo pilně a trpělivě vypracuje až na vrchol, měla by jít u každého myslícího člověka dojmologie stranou. A přesně to se mi definitivně stalo s Mate 10 Pro. Nelze prostě přehlížet, že Huawei vytváří už třetí generaci ne náhodou oblíbených přístrojů za rozumné ceny s vysokou přidanou hodnotou. 

Prestižní řada Mate bohužel rychle naskočila na vlnu zdražování, vyvolanou Applem a následovanou Samsungem a příšerná cena bude jedinou věcí, za kterou ji nepochválím. Už jsem vyrostl z dob, kdy jsem byl ochotný platit desítky tisíc za přístroj, který dostanu za rok o polovinu levněji a kdy podobnou službu udělá mobil ze střední třídy. A stále ještě není Huawei v pozici, kdyby si mohl účtovat přirážku za prestiž. 

 

První dojmy

Dojem luxusu ale vytváří od prvního otevření tvrdé kartonové krabice. Mate 10 Pro každého musí ohromit hned po rozsvícení obřího OLED šestipalcového displeje s HDR10 a rozlišením 2160 × 1080 px v poměru 18:9 od horního až po dolní okraj. Už jsem na sebe několikrát prozradil, že nesnáším velké telefony a mým ideálem je maximálně 5,15" v extra tenkém těle Xiaomi Mi5. Na milost jsem vzal až Samsung Galaxy S8, který v honbě za zvětšením úhlopříčky začal telefony protahovat do délky, což mi vyhovuje. Podobně řešený je i Mate 10 Pro, na vrchol současného designu mu chybí jen zahnutý displej největšího konkurenta, rámečky jsou ale minimální a ve mě vzbuzují větší důvěru pro případné pády. 

 

Hned druhým dojmem je "pěkně těžký kus železa". Mate 10 váží hodně citelných 178 gramů, které se v ruce každý den pěkně pronesou. Vůbec mě to ale neuráží, později zmíním proč. Záda jsou skleněná, vyleštěná do brilantního lesku a je absolutně nemožné udržet je bez otisků prstů, během několika vteřin jsou odporně zmatlaná jak carský důstojník po láhvi vodky. Vystupující čočky duálního fotoaparátu mají až nepříjemně ostré okraje a pyšní se věhlasnou značkou Leica, okolo jsou efektně podbarvené pruhem v odlišném odstínu. Na zádech najdete už jen v ideální výšce umístěný senzor otisku prstu.

 

Procesor Kirin 970 nastartuje mobil velmi rychle a zobrazí obvyklé prostředí EMUI 8.0 nasazené na Android 8 Oreo. Jsem už týdny rozmazlován bezchybnou Nokia 8, nedávno jsem testoval i skvělý Google Pixel, ale dokonalá plynulost prostředí Mate 10 Pro mi vyrazila dech. Narozdíl od podobně předraženého Galaxy S8 jsem se nesetkal se sebemenším zaváháním při extrémní zátěži ani během současného dobíjení. 

 

Baterie v plné zátěži vydrží do druhého dne

Když jsem u extrémní zátěže, musím zmínit extrémní výdrž. V porovnání se současným průměrem vlajkových lodí je Mate 10 Pro na absolutní špičce, je evidentní, že na vysoké váze se značně podílí 4000mAh baterie. Mobily u mě dostávají v tomto směru opravdu do těla, cením si tedy, podobně jako u Nokia 8, šetrnost právě během zátěže. Zcela zřejmý podíl na tom má Android 8, který viditelně lépe hospodaří se spotřebou a především speciální čip Neural-Network Processing Unit pro umělou inteligenci, soustavně vyhodnocující práci s telefonem pro optimální výkon a spotřebu. 

 

Rád bych napsal, kolik zvládne za běžného dne, ale nepustil jsem zatím Mate z ruky, můžu jen odhadnout víkendový provoz klidně na jedno nabití. Já dobíjím každý večer, kdy mi zbývá ještě cca 30%, což považuji za malý zázrak, takhle dlouho mi ještě žádný telefon nevydržel. Pro porovnání, Samsung Galaxy S8 dobíjím běžně už brzo odpoledne. Dobíjení je bleskové, za 30 minut se dostanete na 70% kapacity, bohužel díky skleněným zádům chybí bezdrátové dobíjení. 

 

Jiný fotoaparát už chtít nebudete

Aby superlativům nebylo konce, budu se rozplývat na focením. Mate 10 Pro se aktuálně dělí s iPhone X o druhé místo na světě podle fotobenchmarku DxOMark Mobile, jen jeden bod za Google Pixel 2 a o tři body před iPhone 8 Plus a Samsung Galaxy Note 8. Duální fotoaparát má barevnou čočku 12MPx, druhou černobílou 20Mpx s rekordní světelností f1.6 a optickou stabilizací. I tady si našla místo umělá inteligence, umí rozpoznávat osoby nebo předměty a automaticky pro ně zvolí jas, expozici barevnost a kontrast, díky tomu velmi rychle a přesně ostří, dokonale vykreslí detaily a nezaváhá ani v nejtěžší disciplíně, focení v místnosti za šera. Více řekne galerie. Jo a taky má 8Mpx selfíčko :-)

Závěr: Chci ho! Ale za 21 tisíc?

Pár drobností na závěr. Nevadí mu koupel díky IP67 (významová tabulka), na displeji je od výrobce ochranná fólie, kterou jsem ale sundal, protože díky zaoblenému sklu vytváří nepříjemnou hranku na okrajích, v balení je gelové pouzdro a sluchátka, která jako by vypadla z oka těm od Apple, Mate je vybavený kodekem aptX pro beztrátové přehrávání hudby. 

 

Huawei Mate 10 Pro u mě zboural veškeré předsudky, pořád jsem z loga pod displejem nervózní, ale naprosto mě uchvátil a vůbec se mi ho nechce vracet z testování. Po dlouhé době opět s nadšením beru mobil do ruky i ve chvílích, kdy nemusím, brouzdám po internetu a stahuji nové aplikace, hraju hry jako o život. Nechápu, jak je to možné, ale oslovil mě o moc víc než Samsung Galaxy S8, ačkoli se mi na něm zahnutý displej fakt líbí. Možná proto, že je Mate viditelně plynulejší. 

 

Hodně bych ho chtěl, ale jak jsem zmínil na počátku, asi stárnu a nechci s výrobci hrát hru na luxus a plnit jim kapsy, dokážu 21 tisíc utratit za hodnotnější věci než je sebehezčí mobil. 

Upravit
comments powered by Disqus