Uživatelská recenze Huawei P9 Lite od fanouška TechFans.cz

Čínský telefon může pro mnohé znít jako nadávka. Většina ale po bližším seznámení na Huawei P9 Lite změní názor. V několika otázkách vám odpovím, proč si ho snadno oblíbíte. 

0

Padne Huawei P9 Lite do ruky?

Zcela jistě ano! Ať již jste zedník s rukou jako lopata nebo princezna s ručkou k zulíbání, jakmile jednou telefon chytnete, nebudete se ho chtít již pustit. Důvodem jsou rozměry, které lze i přes 5,2" displej směle označit na dnešní poměry za kompaktní. Přispívá k tomu i malá tloušťka do 8mm, díky níž nemáte pocit 150 gramové cihly v ruce, ale zase nepůsobí křehce.

U displejů s úhlopříčkou větší jak 5" může občas nastat problém, že v situaci, kdy jednu ruku potřebujete třeba na to, abyste se drželi v tramvaji, neobsáhnete volnou rukou celý displej a například pro stažení horní lišty musíte přehmátnout.

 

Na takové situace v Huawei mysleli a do menu doplnili funkci Ovládání jednou rukou. Po jejím zapnutí je možné jednoduchým swipenutím zleva doprava přes navigační panel zmenšit aktivní obrazovku zhruba na 2/3 původní velikosti. V tomto zobrazení se pak váš palec dostane všude. Zpět se dostanete obdobným pohybem po navigačním panelu, jen v opačném směru nebo klepnutím do volného prostoru.

Vyznám se v prostředí?

Žádný strach, vyznáte. Vše je na svém místě. Tedy skoro vše. Když poprvé telefon odemknete a bude chtít zjistit, co vše "soudruzi z Číny" předem nainstalovali a pro které must-have aplikace si budete muset skočit do Google play, budete možná stejně jako já lehce zaskočeni. Zvlášť v tom případě, pokud váš předchozí telefon byl například Samsung. Marně budete totiž hledat menu nebo chcete-li seznam aplikací.

 

V tomto ohledu je nadstavba EMUI, kterou Huawei používá, spíše podobná iPhone. Aplikace, respektive jejich zástupci se postupně řadí na jednotlivé úvodní obrazovky. Pravděpodobně se vás zmocní pocit, zda je to dobře nebo ne. Odpověď je jednoduchá.... ANO a velice rychle si na to zvyknete. Po krátké době si na menu s aplikacemi již ani nevzpomenete a kdyby ano, v nastavení se dá samostatné menu aktivovat.

 

Samozřejmostí je možnost aplikace po úvodních obrazovkách libovolně přesouvat nebo je seskupovat do složek tak, abyste vždy měli po ruce. Aplikace lze z úvodních obrazovek také přímo odinstalovat, případně zapnout funkci, kdy se po zatřesení telefonem seřadí tak, aby vyplnily volné místo a obrazovka nevypadala jak noty na buben.

 

Dá se s ním fotit?

Dvěma slovy.... celkem slušně. Pokud patříte mezi ty uživatele, kteří chápou přístoj především jako mobil a ne jako fotoaparát, pak budete víc než spokojeni. Fotografie pořízené Pé Devítkou Lite jsou dobře prokreslené, solidně zaostřené a  barvy odpovídají realitě. Bez problémů je tak můžete sdílet na sociálních sítích, předvést třeba na chytré televizi nebo nechat ve fotostánku vytisknout pár momentek 10x15 pro svou offline babičku.

 

Ti z vás, kteří se řadí mezi náruživé fotografy a nejraději pobíhají se zrcadlovkou na krku, budete pravděpodobně lehce rozladěni. Za horších světelných podmínek se pak může rozladěnost přeměnit i ve zklamání. Telefon není špičkový fotomobil a s klesající intenzitou světla se to projeví na zvýšeném šumu a celkové kvalitě fotografií.

 

Poměr ceny a výkonu, aneb vyplatí se?

Tohle je asi nejožehavější otázka, na kterou bude mít každý jiný názor. Během testování telefonu jsem nenarazil na nic negativního, proč bych si řekl "tenhle kousek mi nesmí domů".

 

Naopak kromě základních funkcí, které Pé Devítka Lite samozřejmě zvládá skvěle, nemá problém s focením, zahrajete si na ní většinu trendy her a nenechá vás ve štychu ani co se týká výdrže baterie. Někomu by telefon mohl přijít trochu moc plastový. Je pravda, že kovová záda by mu slušela více, ale i použitý plast působí solidně a pevnost telefonu dodává kovový rámeček.

 

Pokud tedy přemýšlíte o pořízení mobilu střední třídy s vyváženým poměrem cena / výkon je Huawei P9 Lite velice dobrá volba. Za cenu kolem 5800Kč například v Mobilpohotovost.cz dostanete designově čistý, dostatečně výkonný a celkově solidní telefon. Odpověď na otázku výhodnosti tedy zní: "Ano, vyplatí se."


Aktuální cena
5 690Kč
Hlavní rysy nejoblíbenější model střední třdy
Operační systém Android 6.0
Velikost, váha 146,8 × 72,6 × 7,8 mm, 147g
Displej

5,2" IFT IPS 
FHD 1 080 × 1 920px

Procesor

Huawei Kirin 650

osmijádrový, 4×2 GHz + 4×1,7 GHz

ARM Mali-T880

Paměť RAM

2GB RAM

Úložiště

16GB
slot na microSD

Fotoaparát

13 Mpx

autofocus, LED blesk

video fullHD 1920p, 30fps

přední kamera 5Mpx

Připojení

3G, 4G LTE, Wi-Fi, Bluethooth 4.2

NFC, GPS

Velikost a počet SIM 1x nanoSIM
Voděodolnost ne
Baterie Li-On 3000 mAh, vestavěná
Konektory microUSB, audio Jack 3,5mm
Bezdrátové dobíjení ne
Barevné varianty černá, bílá, zlatá
Výměnné kryty ne
Uvedení do prodeje červen 2016
Web výrobce  
Články, fotogalerie Naše články
Naše recenze  

Upravit
comments powered by Disqus