Uživatelská recenze Microsoft Lumia 532, rozhodně není stejná, jako Lumia 435

Dlouho se mi nestalo, že bych recenzoval ultra levný telefon, používal ho jako hlavní a ještě z něj byl nadšený. 

0

Chtěla tomu náhoda, zrovna když dorazila Lumia 532 na testování, odporoučel se můj hlavní telefon do reklamace. SIM karta tedy putovala do čerstvě rozbalené novinky a k mému překvapení tam zůstala.

První dojem je skvělý 

Miluju barevné telefony, ale Microsoftí barvičky mě začínají nudit. Dnes už mě neberou ani agresivní odstíny roku 2014. Testovaná svítivě zelená však předčila moje očekávání. Uvnitř tlusté plastové vaničky může být schována jakákoli značka, přesto se každý zajímá, co že je to za novinku. Atraktivitu výrazně zvedá "skleněný" okraj krytu, který jsme již viděli dříve na Nokia X. Po letech nezájmu příjemná změna. 

 

Horší už je, když Lumii někomu půjčíte, jak nedůvěřivě kouká na Microsoft logo na displeji. "To je ta bývalá Nokia?", ptají se. Pak stisknou první tlačítka a samozřejmě už se žádné nadšení nekoná. Čtyřpalcový TFT LCD s nízkým rozlišením 480x800px odpovídá ceně 2590Kč, z úhlu ztrácí barvy, na sluníčku toho na něm není moc vidět. Přesto je výrazně lepší, než na Lumia 530, která byla právě za displej kritizována. Lepší je toho oproti ní dost.

Trochu lepší dojem mají zájemci i ze systému Windows 10, který lze překvapivě na Lumia 532 pohodlně nainstalovat v programu Windows Insider a jenž běží narozdíl od dražších modelů extrémně dobře a tváří se téměř jako finální. Tapeta pod poloprůhlednými dlaždicemi má velký ohlas a taková maličkost výrazně mění první dojem zájemců. Dochází tak na můj letitý článek na mynokia.cz, kde jsem tuto drobnou hloupost kritizoval. Zmatení však pokračuje nadále, dlaždice jsou pro cizí uživatele stále stejně nelogické a neoblíbené a kdybych dal na první reakce, bude mít Windows 10 stejný neúspěch jako jeho předchůdci. 

 

Rychlost a stabilita deklasuje jakýkoli Android

Neuvěřitelná svižnost, jakou Lumia 532 předvádí, je až zarážející, místy má rychlejší reakce než o hodně dražší Lumia 830 nebo 735. Neměl jsem v ruce žádný levný Android, který by se jí mohl vzdáleně rovnat. Podepisuje se na tom čtyřjádrový procesor Snapdragon 200, 1GB RAM a evidentně také menší nároky grafiky Adreno 302 na vykreslování menšího displeje.

 

TIP: Tabulkové srovnání Lumia 532, 530 a 435 v našem katalogu

Zde stojí za zmínku srovnání s Lumia 435, která má shodný design a díky o malinko nižší ceně by mohla svádět ke koupi. Vnější podobnost (spíše shoda) ale končí uvnitř. Dvoujádrový procesor snese srovnání spíše s Lumia 520, mobil tedy funguje dobře. Dobře je ale ve škole za 3. Starší procesor se projeví především u operací v zátěži, typicky pomalu se otevírá Messenger nebo Viber. Na zhasnutém displeji chybí hodiny (glance screen), už jen za ně se vyplatí připlatit pár stokorun. Podobně neobstojí ani Lumia 530, která je ve srovnání vysloveně nepovedená. 

 

Fotoaparát je k pláči

Jsem si vědom, že mě ovlivňuje vysoká kvalita Lumia Pure View v dražších modelech. Od mobilu prostě čekám fotky, které mi rychle zachytí hezký okamžik a mohu si je uložit k budoucímu prohlížení. Fotit s Lumia 532 je pro zlost. Podařilo se mi vyfotit rozkvetlou jabloň na jednom místě třikrát v jiném odstínu, ani jeden ale neodpovídal realitě. 

          

Detaily žádné, barvy hrůzné. Z části to má na svědomí fix focus bez zaostřování, zbytek dorazí slabé 5Mpx rozlišení. Večer nevyfotíte téměř nic, protože chybí dosvětlovací dioda, stejně jako mechanická spoušť. Rozhodně jsem nečekal zázraky, ale určitě by to šlo lépe. 

 

Výdrž baterie potěší, skořápka nerozbitná

Už jsem si zvykl, že nové mobily nic nevydrží. Ani technicky, ani výdrží. Nebo nezvykl, ale už mě to tolik nerozčiluje. Lumia 532 vydrží nabitá i tři dny při běžném používání a to se mi zdá na dnešní dobu fajnový údaj. Podobně vydrží mobil sám. Bohužel jsem s ním hned první týden plácnul o kachličky a s obavami ho zvedal. Zatímco o mnoho dražší modely mají okamžitě slavné sklo Gorilla Glass napadrť, velmi pevná skořápka plastového krytu brání nejen rozbití, ale i kroucení. Obaluje mobil ze stran a kvádřík má silné rohy, navíc vypadá překvapivě hezky. Bude to i příjemným sametovým povrchem a lesklými hranami, které odlišují model od Lumia 435. 

 

Vývoj ceny začíná pod 1990Kč

Graf ceny produktu Microsoft Lumia 532 Dual poskytuje server Heureka.cz

 

Lumia 532 si klidně kupte jako náhradní mobil, pro děti do cca 12 let, pro nenáročné uživatele i důchodce. Displej neohromí, ale neurazí. Rychlost překvapí a potěší. Výdrž poslouží k dlouhému telefonování. A dvě SIM karty vybízejí, aby mobil sloužil jako pracovní i soukromý. 

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus